Ֆեյքի գործով Երևանի դատարանի նախագահի հնարավոր միջամտության մասին տեղեկությունը քննության առարկա կդարձվեն ՀՔԾ-ում 02/24/2021   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով դատարանի որոշման վրա Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հնարավոր ներգործության վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումներն ուղարկվել են ՀՀ ՀՔԾ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, դրա շրջանակներում հայտարարություններում նշված հանգամանքները ստուգելու և ընթացքը լուծելու նպատակով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ին Վահագն Վարագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ տեսել է Երևանի սրճարաններից մեկում Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին։
«Ողջ սրճարանն էր լսում, թե ինչպես է հեռախոսի մեջ գոռում «ինչ կապ ունի, թե անչափահաս երեխաներ ունեն և օրենքով նրանց ազատազրկել չի կարելի, ԱԱԾ տնօրենին են հայհոյել, պետք է նստեն, ոնց ուզում ես՝ արա, դրանք պետք է նստեն»: Կողքի սեղանից ծանոթներս ասացին, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Մկրտչյան Արթուրն է:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ դատարանը կալանավորելու թույլտվություն է տվել ֆեյքի գործով ձերբակալված Արամ Լեւոնի Սարգսյանին, որն ունի երեք անչափահաս երեխա։ Փորձագիտական համայնքը մտահոգություն է հայտնել, որ դատարանի նախագահը ապօրինի ներգործություն է ունեցել հենց այդ գործով։
Հաջորդ օրը Վարագյանը նշել է, որ պատրաստ է անհրաժեշտ ցուցմունքներ տալ և իր գրառումը պետք է դիտարկել որպես հանցագործության մասին հաղորդում։

Публикации СМИ о возможном вмешательстве председателя Ереванского суда в дело о фейке направлены в ССС 02/24/2021 17:31 | Лента новостей
Публикации СМИ о возможном влиянии председателя суда общей юрисдикции Еревана Артура Мкртчяна на решение суда по делу о фейке "Gagik Soghomonyan" направлены в Специальную следственную службу с целью подготовки материалов в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА и в рамках этого проверки указанных в заявлениях обстоятельств и разрешения дальнейшего хода. Об этом “ФактИнфо” сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
Напомним, 20 февраля Ваагн Варагян сообщил, что видел в одном из ереванских кафе председателя суда общей юрисдикции Еревана Артура Мкртчяна.
Он рассказал, что все в кафе слышали, как судья кричал в телефон следующее: “Какое это имеет отношение к тому, что у него трое несовершеннолетних детей и что по закону их нельзя арестовать. Обругали директора СНБ. Делай что хочешь, но они должны сесть". По его словам, один из его знакомых, сидевший за соседним столиком, сказал, что это председатель суда общей юрисдикции Еревана Мкртчян Артур.
Позже стало известно, что суд дал санкцию на арест одного из задержанных по делу о фейке Арама Левоновича Саркисяна, у которого трое детей. Экспертное сообщество выразило обеспокоенность, что председатель суда незаконно повлиял именно на это дело.
На следующий день Варагян заявил, что готов дать необходимые показания, а его запись следует рассматривать как заявление о преступлении.