Պետդումայի պաշտոնյան կոչ է արել Փաշինյանին հրապարակավ ներողություն խնդրել 02/24/2021 15:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Շերինը Daily Storm-ի հետ զրույցի ժամանակ ասել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, քննադատելով ռուսական զենքը, ցանկանում է ընդգծել իր անմեղությունը։ Շերինի խոսքով ՀՀ վարչապետը պետք է հանրայնորեն ներողություն խնդրի։
Պատգամավորը կարծում է, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը պետք է հանձնաժողով ստեղծեն, որը կգնահատի վարչապետի խոսքերի ճշմարտացիությունը։
«Անկասկած, Փաշինյանի համար անհրաժեշտ է գտնել կատարվածի համար մեղավորներ, բայց նման հայտարարութունից անմիջապես հետո պետք է ստեղծվի երկկողմ հանձնաժողով, քանի որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է։ Այդ հայտարարությունը կարող է լուրջ հարված հասցնել մեր զենքի և ամբողջ երկրի հեղինակությանը։ Այդ բառերի համար պետք է պատասխանատվություն կրել, եթե դրանք չեն հաստատվում»,-նշել է Շերինը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, թե կրակված «Իսկանդերը» չի պայթել՝ ակնարկելով, որ գուցե Ռուսաստանը 80-ականների արտադրության զենք է տրամադրել Հայաստանին։

В Госдуме РФ заявили, что Пашинян должен публично извиниться 02/24/2021   15:55  |  Лента новостей
Первый зампредседателя комитета Госдумы по обороне Александр Шерин в беседе с Daily Storm выразил мнение, что Пашинян, критикуя российское оружие, хочет подчеркнуть свою невиновность в результате конфликта в Закавказье.
По словам Шерина, премьер Армении должен публично извиниться.
Депутат считает, что Россия и Армения должны создать комиссию, которая бы оценила правдивость слов политика.
“Несомненно, Пашиняну необходимо найти виновных в том, что произошло. Но после таких заявлений стоит немедленно создать двухстороннюю комиссию, поскольку Армения является членом ОДКБ. И такое публичное извинение РФ — это на самом деле может нанести очень серьезный удар по репутации нашего оружия и по престижу всей страны. И за такие слова нужно понести ответственность, если они не подтвердятся», — сказал Шерин.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян  в ходе вчерашнего интервью изданию 1in.am заявил о «невзорвавшихся» ракетах оперативно-тактических комплексов «Искандер» в ходе войны в Арцахе осенью 2020 года.
Таким образом, Пашинян прокомментировал заявление экс-президента Сержа Саргсяна о том, что армянская сторона могла бы применить «Искандер» на четвертый день войны. «А может, он ответит, почему стреляные ракеты «Искандера» не взорвались или взорвались лишь на 10%», — сказал премьер-министр. На замечание журналиста «Разве так бывает?» Пашинян ответил: «Не знаю... Может, оружие 80-х».
16:57 17/05/2019  |  Лента новостейПашинян встретился с представителями ряда ведущих российских СМИ(Фото)