ԳՇ պետը պատերազմի 3-րդ օրն առաջարկել է կիրառել Իսկանդերը Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակության օբյեկտների ուղղությամբ. Փաշինյանը կատեգորիկ արգելել է. Գաբրելիանով 02/24/2021 14:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանաբնակ մեդիամենեջեր Արամ Գաբրիելյանովը ուշագրավ բացահայտում է արել՝ հայտարարելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը թույլ չի տվել օգտագործել Իկսանդերը՝ Ադրբեջանի ստրատեգիական օբյեկտների ուղղությամբ։
«Քանի որ խոսք գնաց Իսկանդերների մասին, ապա կպատմեմ,- գրել է նա տելեգրամի իր ալիքում՝ նշելով, որ մոտ մեկ ամիս առաջ Մոսկվփայում շատ ծանր ու երկար զրույց է ունեցել Հայաստանի ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հետ։«Ամեն ինչ չեմ կարող պատմել, բայց քանի որ Նիկոլը բարձրացրեց այդ բացառիկ զինատեսակի թեման, բառացի կմեջբերեմ Օնիկ Գասպարյանի ասածը։ Մնացածը ինքներդ որոշեք»,- նշել է նա։
Ըստ Գաբրիելյանովի՝ Օնիկ Գասպարյանն իրեն ասել է. «Պատերազմի 3֊րդ օրը, ես, որպես ԳՇ պետ, որոշեցի կիրառել Իսկանդերը 2 ստրատեգիական օբյեկտների՝ Բաքու-Ջեյհան նավթամուղի և մեկ այլ օբյեկտի դեմ։ Փաշինյանը կատեգորիկ արգելեց, թեպետ ռուսները հասկացնել էին տվել, թե ձեր պատերազմն է ու ձեր գործը, ինչ ուզում եք՝ արեք։
Շուշիի անկումից 3 օր առաջ ես Փաշինյանին խնդրեցի թույլ տալ Իսկանդերի երկու հարված հասցնել ուղիղ Շուշիի տակ կուտակված ադրբեջանցիների կենդանի ուժին։
Փաշինյանը կատեգորիկ արգելեց` ասելով, որ համաշխարհային հանրությունը մեզ կբզկտի, եթե մենք միաժամանակ սպանենք թշնամու մի քանի հազար զինվորների։
Միակ անգամ ինձ թույլ տվեցին կիրառել Իսկանդերը արդեն Շուշիի ուղղությամբ։ Ես այն կիրառեցի։ Մենք օգտվեցինք դրանից ու հասցրինք քաղաք մտցնել մի քանի տանկեր։ Երկու օր անց ինձ հրամայեցին թողնել Շուշին և նահանջել»:

“Раз пошла тема Искандеров…”: Арам Габрелянов рассказал о своем разговоре с Оником Гаспаряном 02/24/2021 14:51 | Лента новостей
Известный медиамагнат Арам Габрелянов прокомментировал заявление Никола Пашиняна об ОТРК “Искандер”.
“Раз пошла тема Искандеров, то я расскажу. В Москве, примерно месяц назад у меня состоялся тяжелый, длительный разговор с НГШ армянской армии Оником Гаспаряном. Обо всём я рассказать не могу, но раз Никол поднял тему этого уникального оружия, то приведу почти дословно что сказал Оник, а там сами решайте.
На третий день войны я, как начштаба армии решил применить Искандер по двум стратегическим объектам . Нефтепроводу Баку Джейхан, и ещё одному. Пашинян категорически запретил, хотя русские дали понять, что мол ваше дело и ваша война. За три дня до падения Шуши я запросил у Пашиняна разрешения нанести удар двумя Искандерами по огромному скоплению живой силы противника прямо у подножья Шуши. Пашинян категорически запретил, сказав, что мировая общественность нас проклянет, если мы единовременно убьём несколько тысяч солдат врага. Единственный раз мне разрешили применить Искандер, уже по городу Шуши. Я его применил. Мы воспользовались этим и успели ввести в город несколько танков. Через два дня пришёл приказ мне - оставить Шуши и отступить”, - написал Габрелянов в своем телеграм-канале.