ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ն եւս հերքել է Փաշինյանի հայտարարությունները. «Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից դասալքության դեպքեր չեն եղել 02/24/2021 14:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը պաշտոնապես հերքել է «Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից ենթադրյալ դասալքության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը։ «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ից հայտնել են, որ ստորաբաժանման կողմից ծառայությունից խուսափելու վերաբերյալ ԶՈՒ գլխավոր շտաբը տեղեկատվություն չունի։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբ՝ խնդրելով տեղեկատվություն տրամադրել «Հայրենիք» զորախմբի՝ մարտական գործողություններին ունեցած մասնակցության վերաբերյալ, եւ թե արդյոք արձանագրվել են մարտական առաջադրումից խուսափելու դեպքեր։
Մասնավորապես, ԶՈՒ ԳՇ-ից հայտնել են, որ 2020թ հոկտեմբերի 28-ին «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Գագիկի Վանեցյանը ներկայացել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ, ստացել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի թույլտվությունը և իր անձնակազմով, կամավորական հիմունքներով ընդգրկվել նոր կազմավորվող ստորաբաժանման կազմում (99156 զ/մ, կազմավորվել է 2020թ հոկտեմբերի 29-ին)։
«2020թ հոկտեմբերի 30-ին և 31-ին ստորաբաժանման անձնակազմի հետ (108 մարդ) Նուբարաշեն հրաձգարանում անցկացվել են ներդաշնակման պարապմունքներ։ Ներդաշնակման պարապմունքների ավարտից հետո՝ 2020թ նոյեմբերի 1-ին, համաձայն ԶՈՒ ԳՇ պետի համապատասխան կարգադրության, ստորաբաժանումը մեկնել է Արցախի Հանրապետություն և անցել պաշտպանության բանակի հրամանատարի ենթակայության տակ։ 2020թ նոյեմբերի 1-ին մինչև 10-ը պաշտպանության բանակի հրամանատարի հրամանով ստորաբաժանումը նշանակված բնագծում մասնացել է Շուշիի պաշտպանության համար մղվող մարտական գործողություններին»,- հայտնել են ԳՇ-ից՝ ընդգծելով, որ «ստորաբաժանման կողմից ծառայությունից խուսափելու վերաբերյալ ԶՈՒ գլխավոր շտաբը տեղեկատվություն չունի»։ Այսինքն՝ այն մարմինը, որը պատասխանատու է զինված ուժերի համար, ասում է, որ կոնկրետ այդ զորախմբի կողմից դասալքության դեպքեր իրենք չեն արձանագրել։
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ դատախազությունը եւս հերքել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը՝ նշելով, որ քննությամբ ապացույցներ ձեռք չեն բերվել «Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից ենթադրյալ դասալքության վերաբերյալ, հետեւապես որեւէ մեկի նման մեղադրանք չի առաջադրվել։
Այսպիսով՝ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը եւ դատախազությունը պաշտոնապես հայտարարում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայրենիք» զորախմբին դասալքության մեջ մեղադրելու համար չի ունեցել որեւէ փաստական տվյալ, հրապարակավ զրպարտել է՝ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, ինչն առերեւույթ պարունակում է շահադիտական դրդումներով սուտ մատնություն կատարելու հատկանիշներ, որը զուգորդվել է մի ամբողջ զորախմբի ծանր հանցագործության մեջ հանիրավի մեղադրելով։
Սպասենք դատախազության հետագա գործողություններին, քանզի բոլոր հիմքերը կան Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հերթական քրեական գործը հարուցելու համար, եթե, իհարկե, Նիկոլ Փաշինյանը չշտապի ու հրապարակավ ներողություն չխնդրի։

Генштаб ВС Армении тоже опроверг заявления Пашиняна о дезертирстве в рядах отряда Ванецяна 02/24/2021   15:33  |  Лента новостей
Генеральный штаб Вооруженных сил Армении опроверг заявление Никола Пашиняна о предполагаемом дезертирстве в рядах отряда “Отечество”. В ответ на запрос “ФактИнфо” в Генштабе сообщили, что ГШ ВС РА не располагает сведениями об уклонении подразделением от службы.
Напомним,  после подписания капитулянтского заявления от 10 ноября Никол Пашинян в ответ на требования граждан об его отставке в прямом эфире со своей страницы в Facebook попытался найти виновных и заявил, что отряд "Отечество" оставил позиции, сбежал и должен быть наказан за дезертирство.
“ФактИнфо” направило письменный запрос в Генштаб ВС РА с просьбой предоставить информацию об участии отряда “Отечество” в боевых действиях и ответить на вопрос, действительно ли были зафиксированы случаи уклонения от выполнение боевого задания.
В частности, в Генштабе сообщили, что 28 октября 2020 года председатель партии “Отечество” Артур Гагикович Ванецян явился в ГШ ВС РА, получил разрешение начальника Генштаба ВС и вместе со своим личным составом на добровольной основе был включен в состав формируемого подразделения(в/с 99156, сформирован 29 октября 2020 года).
"30 и 31 октября 2020 года с личным составом подразделения(108 человек) на нубарашенском стрельбище были проведены занятия. После завершения занятий, 1 ноября 2020 года, согласно соответствующему распоряжению начальника Генштаба ВС РА, подразделение отправилось в Республику Арцах и  перешла в подчинение командования Армии обороны. С 1-го по 10-е ноября 2020 года по приказу командующего Армией обороны подразделение на назначенном рубеже принимало участие в боевых действиях по обороне Шуши", - сообщили в ГШ, подчеркнул, что Генштаб ВС не располагает сведениями об уклонении подразделением от службы. Иными словами, орган, который ответственен за ВС, заявляет, что случаев дезертирства со стороны конкретно данного отряда ими зафиксировано не было.
Как уже ранее сообщило "ФактИнфо", Прокуратура также опровергло заявление Никола Пашиняна, отметив, что доказательств предполагаемого дезертирства в рядах отряда "Отечество" не получено, следовательно, никому подобного обвинения не предъявлено.
Таким образом, Генштаб ВС и Прокуратура заявляют, что Никол Пашинян не располагал какими-либо фактическими данными, чтобы обвинять отряд «Отечество» в дезертирстве, публично оклеветал, использовав свое должностное положение, что, предположительно содержит признаки совершения ложного доноса из корыстных побуждений, сопряженного с несправедливым обвинением целого отряда в тяжком преступлении.
Дождемся дальнейших действий Прокуратуры, поскольку есть все основания для возбуждения очередного уголовного дела в отношении Никола Пашиняна, если, конечно, Никол Пашинян не поспешит с публичными извинениями.