Մարտակերտ, Կարմիր Շուկա-Շոշ-Շուշի և Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածներով տեղաշարժվում են նաև ադրբեջանական ավտոմեքենաներ. Արցախի նախագահի խոսնակ 02/23/2021   10:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի վերահսկողության ներքո գտնվող Մարտակերտ-Վարդենիս ավտոճանապարհահատվածով ադրբեջանական շարասյուների երթևեկությունը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, սկսվել է դեռևս նոյեմբերի 9-ի հրադադարին հաջորդած օրերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ մեկնաբանելով մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունը, որի համաձայն` 15-20 օր է, ինչ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող շուրջ 45-50 կմ ճանապարհահատվածով սկսել են երթևեկել ադրբեջանական ավտոմեքենաներ՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
«Այդ ճանապարհը սկսվում է Մատաղիսից, այնուհետև անցնելով Դրմբոն-Գետավան հատվածով` հասնում Քարվաճառ: Դեռևս այս տարվա հունվարին, Դրմբոնի բնակիչներն էին ադրբեջանական ավտոշարասյան համար փակել այդ ճանապարհահատվածը՝ պահանջելով իրենց համար ևս հասանելի դարձնել Վարդենիս տանող համեմատաբար կարճ ճանապարհը: Անցած տարվա նոյեմբերին հաստատված հրադադարից հաստատումից հետո՝ ըստ հայտարարության դրույթների՝ այս ճանապարհով, ինչպես նաև Կարմիր Շուկա-Շոշ-Շուշի և Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածներով ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ տեղաշարժվում են նաև ադրբեջանական ավտոմեքենաներ»,-պարզաբանեց Լուսինե Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ տարբերությունն այն է միայն, որ վերջին ժամանակահատվածում ադրբեջանական ավտոշարասյուների երթևեկությունն է ինտենսիվացել, ինչը պայմանավորված է շինարարական բեռների տեղափոխմամբ:

Пресс-секретарь президента Арцаха разъяснила вопрос проезда азербайджанцев по дороге Мартакерта 02/23/2021 11:23 | Лента новостей
Движение азербайджанских колонн по автодороге Мартакерт-Варденис, находящейся под контролем Арцаха, в сопровождении российских миротворцев началось с первых же дней после установления режима прекращения военных действий, после 9 ноября. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» сказала пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, комментируя муссируемую в прессе информацию о том, что по участку 45-50 км, находящемуся под контролем армянских сил, начали проезжать азербайджанские автомобили в сопровождении российских миротворцев.
“Эта дорога идет от Матагиса, затем, проходя по участку Дрмбон-Гетаван, доходит до Карвачара. В январе этого года жители Дрмбона уже перекрывали дорогу азербайджанской автоколонны на этом участке дороги, требуя этот относительно короткий путь, ведущий в Варденис, сделать доступным и для них. После установления режима прекращения огня в ноябре прошлого года, по этой дороге, а также по участкам дороги Кармир Шука-Шош-Шуши и Шуши-Бердзор, в сопровождении российских миротворцев стали передвигаться и азербайджанские автомобили», - пояснила Лусине Аванесян, добавив, что разница лишь в том, что в последнее время интенсивность движения азербайджанских колонн возросла, что связано с перевозкой строительных грузов.