Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջնակետը․ ԱԳ նախարար 02/23/2021 10:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման և հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել ՌԴ-ն։ Այս մասին ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը։
«Ակնհայտորեն ավելացել են նաև Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանային գործընթացներում։ Տարածաշրջանում հայ ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովումը եղել և մնում է մեր արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղությունը։ Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը։ Թուրքիայի աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում։ Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը կարող է համարվել հակամարտության վերջնակետը»,-ասաց Արա Այվազյանը։
Նախարարն ընդգծեց, որ հանձնառու են կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախևառաջ պետք է ձևավորվի խաղաղության նպաստող միջավայր, իսկ դրա նախադրյալներն ադրբեջանական կողմից դեռևս նկատելի չեն։ Նախարարի խոսքով դա է վկայում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը մասնավորապես արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ․ «Մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Ղարաբաղյան կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է, և մենք շարունակելու ենք սատարել այդ ձևաչափը։ Տարածաշրջանում ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որն առաջին հերթին կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես խաղաղ գործընթացի առաջ մղումը»,-նշեց Արա Այվազյանը՝ հավելելով, որ Եվրասիական տարածաշրջանի վրա կազդի տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը։

Нерешенность карабахского конфликта продолжает оставаться одним из ключевых вызовов региона – глава МИД Армении 02/23/2021   11:16  |  Карабахский конфликт
Российская Федерация сыграла ключевую роль в поддержании режима прекращения огня в регионе, обеспечении безопасности и решении текущих гуманитарных вопросов. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Ара Айвазян на заседании парламентской комиссии по вопросам региональной евразийской интеграции.
"Явно возросли и амбиции Турции в региональных процессах. Обеспечение всеобъемлющей безопасности армянского народа в регионе было и остается ключевым направлением нашей внешней политики. Нерешенность карабахского конфликта продолжает оставаться одним из ключевых вызовов региона. Последствия применения Азербайджаном силы против Арцаха при поддержке Турции и ее непосредственном участии и оккупация части территорий Арцаха не могут считаться урегулированием конфликта. Лишь урегулирование путем политических переговоров, которое будет уважать права всех и определит окончательный статус Арцаха, может считать конечной точкой в конфликте", - сказал Ара Айвазян.
Министр подчеркнул приверженность возобновлению процесса урегулирования, однако в первую очередь для этого должна быть сформирована  среда, способствующая миру, а предпосылки к этому с азербайджанской стороны пока еще не заметны. По словам министра, об этом свидетельствует отказ Баку от выполнения гуманитарной части трехстороннего заявления от 9 ноября, которое, в частности, выражается в создании препятствий в процессе возвращения пленных на родину.
"Наша позиция не претерпела изменений. Сопредседательство Минской группы – единственный международно признанный формат, и мы продолжим поддерживать этот формат. Мы рассчитываем увидеть в регионе сильное сопредседательство, которое в первую очередь сможет обеспечить содержание своего мандата, в частности, продвижение мирного процесса", - отметил Ара Авйазян. Он добавил, что разблокировка всех транспортных и экономических коммуникаций скажется на евразийском регионе.
13:11 10/02/2021  |  Карабахский конфликтДеятельность сопредседателей минской группы должна быть продолжена – замглавы МИД РФ
15:50 04/02/2021  |  Лента новостейЗамглавы МИД России обсудил с послом Швейцарии в Москве ситуацию вокруг Нагорного Карабаха
12:47 01/02/2021  |  Карабахский конфликтВопрос о статусе Нагорного Карабаха лучше отодвинуть на будущий период - Медведев
00:10 29/01/2021  |  Карабахский конфликтПоездка сопредседателей минской группы в Нагорный Карабах запланирована, даты пока нет - МИД РФ