Արա Սաղաթելյանին մեկուսացնելու ուղղությամբ իշխանությունը ակտիվ քայլեր սկսել է ձեռնարկել կապիտուլյացիայի ակտի ստորագրմանն ընդառաջ. «Ֆեյքնյուզի» դիրիժորը Փաշինյանի աշխատակազմում բարձր պաշտոն է ստացել 02/22/2021 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար, գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանին մեկուսացնելու ուղղությամբ իշխանությունները քայլեր սկսել են ձեռնարկել դեռեւս 2020 թվականի նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում, երբ պատրաստվում էին ստորագրել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիայի ակտը։ Հայտնի է, որ Արա Սաղաթելյանը շատ մեծ ու կարեւոր դերակատարում է ունեցել միազգային հարթակներում Ադրբեջանի դեմ իրականացվող տեղեկատվական պատերազմում, իսկ 2020 թվականի պատերազմի հենց առաջին օրերից գտնվել է Արցախում եւ կազմակերպել, աջակցել օտարերկրյա հեղինակավոր ԶԼՄ-ների կողմից Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների լուսաբանմանը։ Ու այն օրերին, երբ Արա Սաղաթելյանը Արցախում էր՝ «Ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոնը ֆեյսբուքում զբաղված էր նրա դեմ սեւ քարոզչությամբ եւ Փաշինյանի կողմից դավաճանական փաստաթուղթն ստորագրելուց մեկ օր առաջ՝ նոյեմբերի 8-ին, նա շրջանառության մեջ դրեց «ֆեյքերի ֆաբրիկայի» արտադրած տեսանյութը՝ Սաղաթելյանին մեղսագրելով իշխանություններին, Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին վարկաբեկող տեղեկատվական քաղաքականությունը համակարգելու մեջ։
Այս տեղեկությունը շատ արագ հերքվեց, իսկ մասնագետներն ապացուցեցին, որ Տարոնի պատրաստած տեսանյութը կեղծիքների շարան է, որ ներքաղաքական նպատակ է հետապնդում։ Արա Սաղաթելյանը, արձագանքելով իր դեմ շրջանառության մեջ դրված տեսանյութին, պետական դավաճանություն որակեց պատերազմի ծանր պահին ակնհայտ կեղծիքով ներքին թշնամանք հրահրելու և թիկունքը թուլացնելու ցանկացած փորձ՝ ընդգծելով. «Ինձ համար ակնառու են թե՛ կատարողները, թե՛ պատվիրատուները։ Ես դիմել եմ համապատասխան պետական պաշտոնյաներին, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկեն և հայտնել եմ, որ ծայրից ծայր զրպարտություն հանդիսացող այդ ստոր կեղծիքը անհետևանք չի մնալու»։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը կոչ եմ անում ստուգել ովքեր և ինչ կողմերի դրդմամբ են պատերազմական իրավիճակում ներքաղաքական բախումներ հրահրում, հայերին հանում հայերի դեմ, և ովքեր էին իրականում վերջին բառերով հրապարակավ արտահայտվում երկրի ղեկավարի, առաջին տիկնոջ, իրենց զավակի և ՀՀ ՊՆ ներկայացուցչի մասին, դա վերագրելով այլ մարդու», -հայտարարել էր տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ Ալեքսեյ Չալաբյանը, որը բավական մանրամասն վերլուծել ու բացահայտել էր Տարոնի մշակած կեղծիքը։
Իր իսկ տարածած կեղծիքի բացահայտումից հետո Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան էջից հեռացրեց այն, սակայն Արա Սաղաթելյանն ինչպես եւս հայտարարել էր հարցը տեղափոխեց իրավական դաշտ ու հայցադիմում ներկայացրեց ընդդեմ ֆեյքերի Տարոնի, որը դատարանն արդեն վարույթ է ընդունել։ Բացի այդ ներկայացվել է նաեւ հանցագործության մասին հաղորդում Տարոն Չախոյանի կողմից՝ սուտ մատնություն կատարելու համար, քանի որ Չախոյանը մեղադրել էր Սաղաթելյանին ֆեյքը շահագործելու մեջ, ինչը պատերազմի օրերին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածով նախատեսված արարք էր։
Նախաքննական մարմինը, բնականաբար, քննություն չիրականացրեց՝ Արա Սաղաթելյանի վերաբերյալ զրպարտչական բնույթի տեղեկություններ տարածող Չախոյանին ու նրան հրահանգ տված անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար։ Ավելին, ամիսներ շարունակ փորձ արվեց Արա Սաղաթելյանին մեկուսացնելու ուղիներ գտնել՝ տարաբնույթ արհեստածին քրեական գործերի միջոցով։ Մտասեւեռվածություն ու զգուշավորություն կա իմ անձի նկատմամբ եւ միջոցներ են ձեռնարկում ինձ վարկաբեկելու կամ ընթացող գործընթացներից ինչ-որ կերպ զերծ պահելու համար, - դեռեւս 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել էր Արա Սաղաթելյանը։
Զուգահեռաբար իշխանությունները հրապարակավ խրախուսեցին ընդդիմախոսների նկատմամբ զրպարտչական բնույթի տեղեկությունների տարածումը եւ այդ առաքելությունն անձամբ իրականացնելու, կեղծ լուրերի միջոցով հեղինակություն ունեցող անձանց վարկաբեկելու, նրանց դեմ սուտ մատնություն կատարելու համար աչքի ընկած Տարոնին բարձր պաշտոն տվեցին Փաշինյանի աշխատակազմում՝ որպես Արսեն Թորոսյանի տեղակալ։
Հետաքրքիր զուգադիպության Տարոն Չախոյանի նշանակման մասին հայտնի դարձավ ճիշտ այն օրը, երբ ձերբակալվեց ադրբեջանցիների դեմ տեղեկատվական պատերազմ իրականացնող Արա Սաղաթելյանը՝ VPN-ից օգտվելու համար։
«Ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոն Չախոյանը նշանակվել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ
Արա Սաղաթելյանի փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը հայտարարել է, որ Սաղաթելյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը կապում է «ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոն Չախոյանի՝ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում նշանակվելու հետ։ Փաստաբանը ողջամիտ ենթադրություններ ունի առ այն, որ Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ հետապնդումն ուղղորդվել է հենց Տարոն Չախոյանի կողմից՝ վերջինիս՝ պաշտոնում նշանակվելուց հետո, իսկ Փաշինյանն էլ Տարոն Չախոյանի նշանակմամբ ապացուցել է, որ հենց ինքն է կանգնած Արա Սաղաթելյանի դեմ հետապնդումների հետեւում։

Власти стали предпринять шаги по изоляции Ара Сагателяна в преддверии подписания капитулянтского заявления: куратор “фейовых новостей” получил высокий пост в аппарате Пашиняна 02/22/2021   15:18  |  Лента новостей
Власти стали предпринять шаги по изоляции бывшего руководителя - генерального секретаря аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна еще в первой декаде прошлого года, когда готовились к подписанию капитулянтского заявления от 9 ноября 2020 года. Известно, что Ара Сагателян на международных площадках играл громадную и важную роль в информационной войне против Азербайджана. С первых же дней войны 2020 года он находился в Арцахе и организовывал, оказывал содействие освещению авторитетными зарубежными СМИ военных преступлений Азербайджана. И в те дни, когда Ара Сагателян находился в Арцахе, Тарон от “фабрики фейков” был занят в Фейсбуке черной пропагандой против него. 8 ноября, за день до подписания  Пашиняном предательского документа, он выложил видео, состряпанное “фабрикой фейков”, вменив Сагателяну координацию информационной политики, дискредитирующей Никола Пашиняна и  его семью.
О том, что распространенный Чахояном видеоматериал против Сагателяна, является фейком, тотчас же заявили и независимые эксперты. Специалисты доказали, что подготовленное Тароном видео – это серия фальсификаций, преследующая внутриполитические цели. Ара Сагателян, отреагировав на  тиражируемый против него видеоматериал,  назвал  государственной изменой любые попытки в столь тяжелые дни войны разжечь внутреннюю вражду и ослабить тыл. Ара Сагателян заявил, что для него очевидны и исполнители, и заказчики. “Я обратился к соответствующим государственным чиновникам, чтобы они приняли меры, и заявил, что эта подлая фальшивка, являющаяся от начала до конца клеветой, без последствий не останется”, - сказал экс-глава аппарата парламента Армении Ара Сагателян.Ара Сагателян подаст в суд на "главу фабрики фейков" властей Тарона ЧахоянаВ свою очередь специалист по информационной безопасности Алексей Чалабян, который довольно скрупулезно проанализировал и раскрыл состряпанную Тароном фальшивку, призвал СНБ Армении проверить, “кто и по чьей наводке провоцирует внутриполитические столкновения в условиях войны, настраивает армян против армян, и кто на самом деле публично самыми последними словами выражался в адрес руководителя страны, первой леди, их сына, представителя Министерства обороны Армении, приписывая это другому человеку”.
"Налицо некая зацикленность на моей личности, меня остерегаются. Предпринимаются попытки дискредитировать меня или каким-то образом удержать меня в стороне от текущих процессов", - заявил еще 25 ноября 2020 года Ара Сагателян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
СНБ, естественно, не провела расследования для привлечения к ответственности Чахояна, тиражировавшего сведения клеветнического толка о Сагателяне, и лиц, спустивших ему директиву.
Экспертное сообщество уже квалифицировало арест Ара Сагателяна ведущего информационную войну против Азербайджана, за использование VPN политическим преследованием.Представитель “фабрики фейков” Тарон Чахоян назначен заместителем главы аппарата премьер-министра Армении