Կարեն Բեքարյանն ազատ արձակվեց 02/22/2021 12:11 | ԼՐԱՀՈՍ
«Քառյակ մեդիայի» համահիմնադիր, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանն ազատ արձակվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վարդան Լ. Գրիգորյանի նախագահությամբ մերժեց Կարեն Բեքարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
Դատարանը միևնույն ժամանակ ոչ իրավաչափ է ճանաչել նաեւ վերլուծաբանի ձերբակալությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ին հայտնեց փաստաբան Գոռ Միքայելյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողները փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են։ Նրանց ձերբակալման իրավաչափության հարցը վիճարկել են դատական կարգով, սակայն մինչ դատարանում կքննարկվեր բողոքները, վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել նրանց՝ այսպես կոչված «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով ու կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի, 226.2-րդ հոդվածով և 307.4-րդ հոդվածով՝ բռնության կոչեր, ազգային մոլեռանդություն տարածելու և ռազմական դրության ժամանակ տեղեկատվության շրջանառության կանոնները խախտելու հատկանիշներով։ Արամ Սարգսյաննը կալանավորվել է, իսկ Մհեր Ավագյանն ազատ է արձակվել։ Արա Սաղաթելյանը ևս կալանավորել է։

Суд в Ереване освободил Карена Бекаряна 02/22/2021   12:12  |  Лента новостей
Политолог, соучредитель  медиахолдинга "Каряк медиа", политический аналитик Карен Бекарян отпущен на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Вардана Л. Григоряна отклонил ходатайство следователя Службы национальной безопасности об избрании в отношении Карена Бекаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд в то же время признал неправомерным задержание аналитика. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Гор Микаелян.
Напомним, 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. Вопрос о правомерности их задержания был оспорен в судебном порядке, однако до рассмотрения в суде жалоб орган, осуществляющий производство, предъявил им обвинение по так называемому делу о фейке "Gagik Soghomonyan". Им инкриминируют статьи 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА.
Следствие обратилось в суд с ходатайствами об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу. Ара Сагателян и Арам Саркисян были арестованы, а Мгер Авагян был отпущен на свободу.