Արիկը մեր ընտանիքում ո´չ առաջին, ո´չ էլ հավանաբար վերջին քաղբանտարկյալն է. Սաղաթելյան 02/22/2021   10:33  |  Մեկնաբանություն
Արիկը մեր ընտանիքում ո´չ առաջին, ո´չ էլ հավանաբար վերջին քաղբանտարկյալն է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արման Սաղաթելյանը։
«Արիկը մեր ընտանիքում ո´չ առաջին, ո´չ էլ հավանաբար վերջին քաղբանտարկյալն է։ Արիկի մորական պապը՝ տաղանդաշատ ճարտարագետ Աշոտ Մատինյանը, անցած դարի 30-ականների վերջերին հռչակվեց ազգի թշնամի, քանի որ ուսում էր ստացել Ֆրանսիայում, եւ կալանավորվեց։ Գուցե գնդակահարեին, բայց վրա հասավ պատերազմը, եւ պարզվեց, որ նահանջող ու կոտորվող բանակին անհրաժեշտ են պանտոնային կամուրջներ, իսկ դրանք նախագծելու եւ կառուցելու համար՝ Աշոտ պապը։ Պապուն արագ վերադարձրին բանակ, իսկ պատերազմի ավարտից հետո դարձրին Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւի վերակառուցման պատասխանատու։ Իրականում Աշոտը քաղաքականությամբ առանձնապես չէր հետաքրքրվում, ի տարբերություն իր ավագ թոռան՝ Արիկի ավագ եղբոր եւ իմ լուսահոգի հոր՝ պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանի։ Պապան «Ազգային պետության» գաղափարախոսության հիմնական հեղինակներից մեկն էր այն պարագայում, երբ ազգային գաղափարախոսությունը երկրում որակվեց «կեղծ կատեգորիա»։ Այն ժամանակ, 90-ականների սկզբին, ինձանից փորձում էին թաքցնել հորս հանդեպ «իրավապահների» բռնաճնշումները, քանի որ մեղմ ասած ես աչքի չէի ընկնում ադեկվատ վարքագծով. այնուամենայնիվ որոշ հանգամանքներ ինձ հայտնի են։ Կարծում եմ Արիկի մյուս պապը՝ գեներալ Մաթեւոս Սաղաթելյանը, թարս սիլլա կտար այս բեսպրեդելը ծավալած եւ առայժմ ուսադիր կրողներին, իսկ Ֆելիքս Ձերժինսկին դագաղում կշրջվեր տեսնելով, թե ինչի վերածեցին իր ստեղծած ЧК-ն։
Պետությունը շարունակում է արագ գլորվել անդունդ բոլոր ուղղություններով, եւ խայտառակ կապիտուլյացիային, Արցախի եւ մի ամբողջ սերնդի կորստին հաջորդելու է անդառնալի ներքին կոլապս։ Այն հնարավոր չի բեկանել, բայց տգետ խզբզանքները կարծում են, որ հնարավոր է ձգձգել սեփական անփառունակ վախճանը։ Հետեւաբար, մենք դեռ տեսնելու ենք էժան շոուներ, որոնք իրականում միայն մոտեցնում են կոլապսի պահը։
Արիկը սիրում է շներին։ Շները՝ Արիկին։ Բայց որոշ կապիկներ վախենում են Արիկից շան պես եւ ճիշտ են անում։ Քանի որ նա կրողն է այն գենի, գաղափարների ու սկզբունքների, որոնք ոչ միայն խորթ են խզբզանք կապիտուլյանտներին, այլ նաեւ վտանգավոր ու կործանարար։ Մեղք ողորմինելիներ։ Աստված վկա, ընտրություննը միշտ ձերն էր»,֊գրել է Արման Սաղաթելյանը։
01:07 22/02/2021«Եթե այլ փաստեր չունեն, ապա կոնկրետ յանները տարել ա». Սամվել Մարտիրոսյան
00:11 22/02/2021  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը հերթական անգամ հաղթեց Հայաստանին. Ռուբեն Մելիքյան
23:31 21/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԻշխանական ֆեյքերը զրպարտություն և հանցագործության հատկանիշներ պարունակող նյութեր են տարածում իմ եւ Սաղաթելյանի հասցեին. կդիմեմ դատարան. Էլիբեգովա

Арик в нашей семье не первый и, вероятно, не последний политический заключенный - Арман Сагателян 02/22/2021   12:10  |  Комментарий
Арик в нашей семье не первый и, вероятно, не последний политический заключенный, пишет соучредитель “Каряк медиа”, общественный и политический деятель Арман Сагателян.Запись Сагателяна публикуем ниже:
“Дед Арика по материнской линии, талантливый инженер Ашот Матинян, был объявлен врагом нации в конце 1930-х годов, потому что получил образование во Франции, и был арестован. Его возможно расстреляли бы, но началась война, и оказалось, что отступающей и разгромляемой армии нужны понтонные мосты, а чтобы спроектировать и построить их – нужен дед Ашот. Деда быстро вернули в армию, а после войны на него возложили ответственность за восстановление столицы Украины Киева. В действительности Ашот не особо интересовался политикой, в отличие от своего старшего внука, старшего брата Арика, и моего покойного отца, профессора Армена Сагателяна. Отец был одним из главных авторов идеологии “Национальное государство” в том случае, когда национальная идеология расценивалась в стране как “ложная категория”. В то время, в начале 90-х, от меня пытались скрыть репрессии “правоохранительных органов” против моего отца, потому что я, мягко говоря, не выделялся адекватным поведением. Тем не менее, некоторые обстоятельства мне известны. Полагаю, что другой дед Арика, генерал Матевос Сагателян, влепил бы пощечину тем, кто устроил этот беспредел и все еще ходит с погонами, а Феликс Дзержинский перевернулся бы в гробу, увидев, во что превратился созданный им ЧК.
Государство продолжает стремительно катиться в пропасть по всем направлениям, а за позорной капитуляцией, потерей Арцаха и целого поколения последует необратимый внутренний коллапс. Его нельзя остановить, но невежественные размазни верят, что можно продлить собственный бесславный конец. Следовательно, мы еще увидим дешевые шоу, которые на самом деле только приближают момент коллапса.
Арик любит собак, а собаки - Арика. Но некоторые обезьяны как собаки боятся Арика и правильно делают. Потому что он - носитель гена, идей и принципов, которые не только чужды капитулянтам-размазням, но также опасны и сокрушительны. Жалкие ничтожества. Бог свидетель, выбор всегда был за вами”.