ԲԴԽ նախագահն այսօր առաջարկելու է քննարկել Գագիկ Ջհանգիրյանի լիազորությունները դադարեցնելու դիմումը 02/22/2021 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն այսօր առաջարկելու է քննարկել դատավոր Կարինե Պետրոսյանի ներկայացրած՝ Գագիկ Ջհանգիրյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումը։ ԲԴԽ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արման Խաչատրյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ Ջհանգիրյանի վերաբերյալ դիմումը քննարկելու առաջարկը ԲԴԽ նախագահը կներկայացնի խորհրդի նիստի օրակարգի հարցերի քննարկումից հետո, սակայն հստակ չէ՝ այն կքննվի, թե ոչ։
Հարցին՝ եթե ԲԴԽ նախագահի առաջարկն ընդունվի, դիմումը ե՞րբ կքննարկվի, Արման Խաչատրյանն ասաց․ «Հնարավոր է՝ անմիջապես այդ ժամանակ էլ քննեն»։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարինե Պետրոսյանը դիմում է ներկայացրել ԲԴԽ, որի հիմքում ԲԴԽ իրավաբան-գիտնական անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ 65 տարին լրացած լինելու հանգամանքն է։

Глава ВСС Армении сегодня предложит рассмотреть заявление о прекращении полномочий Гагика Джангиряна 02/22/2021 16:07 | Лента новостей
Председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян предложит рассмотреть заявление судьи Карине Петросян касательно прекращения полномочий Гагика Джангиряна. Как сообщил “ФактИнфо” начальник пресс-службы Высшего судебного совета Арман Хачатрян, предложение о рассмотрении заявления относительно Джангиряна председатель ВСС представит после обсуждения вопросов, стоящих на повестке дня заседания совета, однако пока не ясно, рассмотрят ли его или нет.
В ответ на вопрос о том, когда заявление будет рассмотрено в случае принятия предложения председателя ВСС, Арман Хачатрян заявил:”Возможно, непосредственно в это время и будет рассмотрено”.
Напомним, судья общей юрисдикции Еревана Карине Петросян подала заявление в ВСС на основании того обстоятельства, что ученому-юристу ВСС Гагику Джангиряну уже исполнилось 65 лет.