Պատերազմի ժամանակ տեղեկատվության կանոնները խախտելու համար Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ. Դատարանն արձանագրել է, բայց կալանավորելու որոշում կայացրել 02/22/2021 16:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին դատարանի որոշման դեմ բողոք կներկայացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը։
Հիշեցնենք, որ Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվում է «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով։ Նա նախ ձերբակալվել էր, ապա միջնորդություն ներկայացվել դատարան կալանավորման համար։ Փետրվարի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը եղել է ոչ իրավաչափ, բայց այդուհանդերձ նրան կալանավորելու որոշում կայացրել։
Փաստաբան Ենոքյանի փոխանցմամբ՝ դատարանն արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածով, այն է՝ Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելու համար առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ, այդուհանդերձ, նշել է, թե առկա է քննությանը խոչընդոտելու ռիսկը եւ ստանդարտ մեկնաբանություններ տալով կալանավորելու որոշում կայացրել։ Ընդ որում՝ խոչընդոտման հավանականության հիմքում է դրվել խուզարկության ժամանակ առգրավված և քրեական գործի հետ որևէ առնչություն չունեցող փաստաթղթեր։
Պաշտպանը տեղեկացրեց, որ վերաքննիչ բողոքում կվիճարկեն և՛ հիմնավոր կասկածի, և՛ կալանավորման հիմքերի առկայությունը։
Նկատենք, որ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության շնորհիվ մեծ ճանաչում ձեռք բերած «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքն այս օրերին եւս շարունակում է իր ակտիվ գործունեությունը ֆեյսբուքում, ավելին, առանձին էջ է բացել նաեւ տելեգրամում՝ ԱԱԾ տնօրենի գործունեությունը որակելով ոչ կոմպետենտ, որ շարունակում են մարդկանց բռնել «Գագիկ Սողոմոնյան» լինելու համար, մինչդեռ ինքը շարունակում է իր գործունեությունը։
Պաշտպանական կողմի դիտարկմամբ՝ տվյալ պարագայում ԱԱԾ-ն արդեն շահագրգիռ կողմ է, քանի որ ֆեյքի կողմից թիրախավորվում է հենց ԱԱԾ տնօրենը, հետեւապես այդ մարմինը չի կարող անկողմնակալ քննություն իրականացնել եւ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին բացարկի միջնորդություն է ներկայացվել դատախազին։ Հ.Ենոքյանը տեղեկացրեց, որ այդ հարցը բարձրացրել է դատական նիստի ընթացքում, սակայն դատարանը գտել է, որ այդ պահին բացարկը բավարարելու վերաբերյալ որևէ որոշում չկա, ուստի՝ քննիչները կարող են մասնակցել, մինչդեռ պաշտպանական կողմը համաձայն չէ դատարանի այդ դիրքորոշմանը։
«Քանի դեռ բացարկի հարցը լուծված չէ՝ այդ անձինք իրավասություն չունեն քննչական գործողություններ կատարելու, միջնորդություններ ներկայացնելու, մարդուն մեղադրանք առաջադրելու։ Դատարանը հակառակ տրամաբանությամբ է մտածել »,- նշեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ դատական նիստին քննիչը հայտնել է, որ բացարկի հարցի քննարկման վերաբերյալ դեռևս որևէ բան իրենց հայտնի չէ, իսկ դատարանն էլ նշել է, թե քանի դեռ չկա որոշում՝ բացարկը բավարարելու վերաբերյալ, քննիչները կարող են մասնակցել գործի քննությանը։ Փաստաբանը թեև չի կարծում, որ միջնորդությունը կբավարարվի դատախազի կողմից, բայց, այն բավարարվելու դեպքում ասբուրդային վիճակ կստեղծվի. ապօրինի կլինի մեղադրանքը, անձին ազատությունից զրկելը, քանի որ սխալ սուբյեկտների կողմից է կատարվել։
Ենոքյանը Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը կապում է «ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոն Չախոյանի՝ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում նշանակվելու հետ։ Մասնավորապես, Ենոքյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Տարոն Չախոյանի վերաբերյալ՝ սուտ մատնություն կատարելու հատկանիշներով, քանի որ Չախոյանը մեղադրել է Սաղաթելյանին ֆեյքը շահագործելու մեջ, ինչը պատերազմի օրերին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածով նախատեսված արարք էր։ Փաստաբանը ողջամիտ ենթադրություններ ունի առ այն, որ Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ հետապնդումն ուղղորդվել է հենց Տարոն Չախոյանի կողմից՝ վերջինիս՝ պաշտոնում նշանակվելուց հետո։
«Այդ ենթադրություններն ավելի հիմնավոր է, քան այն ենթադրությունները, որոնք քննչական մարմինը դրել է կալանավորման հիմքում»,- նշել է փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է Վահագն Վարագյանի հայտարարությանը, համաձայն որի՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանը սրճարաններից մեկում հրահանգել էր կալանավորել գործով ձերբակալված անձանցից մեկին, ինչից հետո պարզ դարձավ, որ Արամ Լևոնի Սարգսյանը կալանավորվել է, Ենոքյանը նշեց, որ Վարագյանը երկրորդ գրառմամբ հայտնել էր, որ գիտակցում է իր ասվածի էությունը, պատրաստ է ցուցմունքներ տալ և խնդրեց, որ իր հայտարարությունն ընդունվի որպես հանցագործության մասին հաղորդում։
Փաստաբանի խոսքով՝ այդ անձին չհավատալու որևէ հիմք չունի, համապատասխան ընթացակարգեր գոյություն ունեն, իրավապահ մարմինները պետք է քննություն իրականացնեն։ Բացի դա՝ Ենոքյանը համոզմունք հայտնեց առ այն, որ չորս անձանցից երկուսին ազատ արձակելու մասին որոշում են կայացրել՝ ապացուցելու, թե հանձնարարության դեպքում կկալանավորվեին բոլորը։ Ենոքյանը պարզաբանեց, որ անձնապես հարգում է դատավոր Վարդան Գրիգորյանին, չի կասկածում նրա անկողմնակալության մեջ, իսկ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի վերաբերյալ դատողություններ անել չի կարող, քանի որ չի առնչվել՝ որպես պաշտպան։
Նրա խոսքով՝ Գրիգորյանը ճիշտ որոշում է կայացրել՝ ազատ արձակելով, բայց չխոչընդոտելու տեսանկյունից միջոցներ չեն ձեռնարկվել՝ հաշվի առնելով նաև, որ ձեռնարկվելու դեպքում էլ անհաջող կլիներ, իսկ կալանքի միջնորդությունները մակագրվել են այնպիսի մարդկանց, որոնց վրա ազդեցություն ունենալ կարող են։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են։ Նրանց ձերբակալման իրավաչափության հարցը վիճարկել են դատական կարգով, սակայն մինչ դատարանում կքննարկվեր բողոքները, վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել նրանց՝ այսպես կոչված «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով։
Նշենք, որ Արա Սաղաթելյանը եւ Կարեն Բեքարյան Արցախյան երրորդ պատերազմի առաջին օրերից գտնվել են Արցախում ու հենց այնտեղից կազմակերպել թուրք-ադրբեջանական տանդեմի պատերազմական հանցագործությունների լուսաբանումը՝ այդ թվում օգնելով միջազգային լրատվամիջոցների աշխատանքների կազմակերպմանը՝ աշխարհին հասու դարձնելու համար Արցախի ձայնը։

Защита обжалует решение об аресте Ара Сагателяна: адвокат представил подробности 02/22/2021 17:20 | Лента новостей
Защита обжалует решение суда об аресте бывшего руководителя аппарата парламента Армении Ара Сагателяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Напомним, уголовное преследование в отношении Ара Сагателяна осуществляется по делу о фейке "Gagik Soghomonyan". Сагателяна сначала задержали, а затем следствие подало ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. 21 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян признал неправомерным задержание Ара Сагателяна, но при этом вынес решение о его аресте.
По словам адвоката Енокяна, суд констатировал отсутствие подтверждения обоснованного подозрения в предъявленном Сагателяну обвинении по статье 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА. Тем менее, как сообщил адвокат, суд указал на наличие риска воспрепятствования расследованию и со стандартными формулировками вынес решение об аресте. Причем, в основу вероятности воспрепятствования были положены изъятые в ходе обыска документы, не связанные никоим образом с уголовным делом.
Адвокат проинформировал, что в апелляционной жалобе они оспорят как наличие обоснованного подозрения, так и оснований для ареста.
Отметим, что благодаря сообщению СНБ фейк "Gagik Soghomonyan" в эти дни снискал широкую известность и продолжает свою активную деятельность в Фейсбуке. Более того, он открыл отдельную страницу в Telegram-e, называя деятельность директора СНБ как некомпетентную.
По словам защиты, в данном случае Служба национальной безопасности уже является заинтересованной стороной, поскольку мишенью фейка является директор СНБ, следовательно, этот орган не может проводить беспристрастного расследования. Адвокат сообщил о подаче прокурору ходатайства об отводе следственного департамента СНБ от дела. Енокян также проинформировал, что упомянутый вопрос был поднят на судебном заседании, однако суд счел, что следователи могут принять участие ввиду отсутствия на тот момент какого-либо решения об удовлетворении ходатайства. Между тем, как указал адвокат, сторона защиты не согласна с этой позицией суда.
"Пока вопрос об отводе не решен, эти лица не обладают правом на проведение следственных действий, подачу ходатайств, предъявление человеку обвинения", - отметил адвокат. Он добавил, что следователь на судебном заседании заявил, что им ничего пока не известно о рассмотрении вопроса об отводе, а суд со своей стороны указал, что в условиях отсутствия решения об удовлетворении отвода следователь может принять участие в рассмотрении дела. Хотя адвокат не считает, что прокурор удовлетворит ходатайство, но в случае его удовлетворения возникнет абсурдная ситуация, при которой незаконным будут обвинение, лишение человека свободы, поскольку они были произведены не тем субъектом.
Енокян связывает преследование Ара Сагателяна с назначением представителя «фабрики фейков» Тарона Чахояна на пост заместителя главы аппарата премьер-министра Армении. В частности, Енокян напомнил, что 9 ноября подал заявление о преступлении относительно Тарона Чахояна в связи с ложным доносом, так как Чахоян обвинил Сагателяна в эксплуатации фейков, что в дни войны являлось деянием, предусмотренным статьей 307.4 УК РА. У адвоката есть разумные предположение о том, что преследование против Ара Сагателяна было инициировано по наводке Тарона Чахояна после назначения последнего на должность.
"Эти предположения заключают в себе больше оснований, нежели те домыслы, которые следственный орган положил в основу ареста", - отметил адвокат.
Юрист также коснулся заявления Ваагна Варагяна, согласно которому председатель суда общей юрисдикции Еревана Артур Мкртчян в одном из кафе распорядился арестовать одного из задержанных по делу лиц, после чего стало известно том, что Арам Левонович Саркисян был взят под стражу. Енокян отметил, что Варагян во второй записи сообщил, что осознает суть сказанного им, готов дать показания и попросил принять его заявление как сообщение о преступлении.
По словам адвоката, у него нет оснований не верить этому человека; существуют соответствующие процедуры, правоохранительные органы должны провести расследование. Кроме того, Енокян выразил убеждение по поводу того, что решение об освобождении двух из четверых лиц было вынесено для того, чтобы доказать, что в случае такого распоряжения под арестом оказались бы все. Енокян пояснил, что лично уважает судью Вардана Григоряна, не сомневается в его беспристрастности. Что касается судьи Манвела Шахвердяна, то адвокат воздержался от каких-либо суждений, поскольку не имел с ним дела как адвокат.
Напомним, 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. Вопрос о правомерности их задержания был оспорен в судебном порядке, однако до рассмотрения в суде жалоб орган, осуществляющий производство, предъявил им обвинение по так называемому делу о фейке "Gagik Soghomonyan". Им инкриминируют статьи 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА.
Следствие обратилось в суд с ходатайствами об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу. Ара Сагателян и Арам Саркисян были арестованы, а Мгер Авагян был отпущен на свободу.