ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությանը 02/22/2021 16:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակութան ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիտորինը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հյուրերին ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի դրույթների իրականացման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում հայտարարության` ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները, նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

Министр Армении привлек внимание ЕС на невыполнение Азербайджаном пункта о возвращении армянских пленных 02/22/2021   17:53  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян сегодня, 22 февраля,  встретился с делегацией, возглавляемой спецпредставителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении, во встрече приняла участие также глава делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин.
Министр обороны Армении представил им ситуацию, сложившуюся в регионе вследствие развязанной Азербайджаном войны против Арцаха, и процесс реализации пунктов совместного заявления от 9 ноября 2020 года. Вагаршак Арутюнян подчеркнул, что Азербайджан не выполняет положения 8-го пункта заявления о возвращении военнопленных и других удерживаемых лиц и использует указанный процесс в политических целях для оказания дополнительного давления на Армению.
В свою очередь Тойво Клаар отметил, что Евросоюз содействует усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта и готов внести вклад в активизацию переговоров в этом формате.