Արա Սաղաթելյանի ձերբակալման արձանագրությունը բողոքարկվել է. նրանք ԱԱԾ են հրավիրվել՝ մեղադրանք առաջադրելու 02/20/2021 12:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը և երեկ ձերբակալված երկու քաղաքացիները հրավիրվել են ԱԱԾ՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։ Արա Սաղաթելյանի պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ վարույթն իրականացնող մարմինը նպատակ է հետապնդում մինչև ձերբակալման իրավաչափության հարցի քննարկումը կալանավորման միջնորդություն ներկայացնել՝ համատեղ քննելու համար, որ նրանց անազատության մեջ պահելու հավանականությունը մեծանա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն երեկ խուզարկություն են իրականացրել վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահնանադրագետ Գոհար Մելոյանի և քաղաքացի Մհեր Ավագյանի բնակարանները, աշխատասենյակները, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը և Մհեր Ավագյանը ձերբակալվել են՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի, 226.2-րդ հոդվածով և 307.4-րդ հոդվածով՝ բռնության կոչեր, ազգային մոլեռանդություն տարածելու և ռազմական դրության ժամանակ տեղեկատվության շրջանառության կանոնները խախտելու կասկածանքով։
Արա Սաղաթելյանի փաստաբան Ենոքյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ որևէ փաստական տվյալ լինել չի կարող, քանի որ կասկածանքն աբսուրդ է։ Փաստաբանը հետաքրքրական համարեց այն հանգամանքը, որ Արա Սաղաթելյանի և մյուսների՝ արգելանքի տակ գտնվելու ժամանակ էլ «Գագիկ Սողոմոնյան» օգտատիրոջ կողմից գրառումներ են արվել, ինչը վկայում է, որ նրանք որևէ առնչություն չունեն այդ օգտատիրոջ հետ։ Ավելին՝ փաստաբանը հիշեցրեց, որ ռազմական դրության պայմաններում տեղեկությունների տարածման կանոնները սահմանվում են կառավարության որոշմամբ, ինչի սահմանադրականության հարցն այժմ վիճարկվում է ՍԴ-ում, ուստի՝ այն կասեցված է և ստացվում է, որ բլանկետային նորմը, որի վրա հղում է կատարվում, կասեցված է։
«Այսինքն՝ շինծու տեղեկությունների հիման վրա կասկածանք է, որը կվերածվի մեղադրանքի»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալման արձանագրությունը բողոքարկվել է։
Ձերբակալման որոշման դեմ բողոքում պաշտպանը վիճարկել է և՛ առնչություն չունենալու, և՛ հիմքերի մասով, մասնավորապես, ձերբակալման արձանագրության մեջ հնշված է, որ ձերբակալվել է հանցանք կատարելուց անմիջապես հետո, բայց կասկածանքի էությունը կազմող գործողություններում նշված է, որ հոկտեմբեր ամսվա 10-ից հետո կատարվել են հրապարակումներ, մինչդեռ՝ նշված չէ, թե որն է եղել վերջին հրապարակումը և ենթադրվում է, որ միակ ժամկետը հոկտեմբերի 10-ն է, ինչից հետո չորս ամսից ավել ժամանակ է անցել։ Վարույթն իրականացնող մարմինը ձերբակալման որոշման մեջ նշել է փախուստի կանխման հանգամանքը, մինչդեռ ենթադրյալ արարքը կատարելուց անցել է չորս ամիս և Արա Սաղաթելյանը որևէ տեղ չի փախել, ուստի, փաստաբանի դիտարկմամբ, փախուստը կանխելը ևս իրավաչափ համարվել չի կարող։ Բացի դա՝ նշված էր, որ իրերում հայտնաբերվել են ուղղակիորեն հանցանքի կատարման մասին վկայող տեղեկություններ, բայց նշված չէր, թե ինչ տեղեկությունների մասին է խոսքը։
«Արձանագրային ինչ-որ փաստեր էին նշվել, որոնք որևէ փաստական տվյալներով հիմնավորված չէին»,- նշեց նա։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ Արա Սաղաթելյանը հերքել է իր առնչությունը օգտատիրոջ, կասկածանքի էությունը կազմող տեղեկությունների հետ, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց, բայց այդտեղ ցուցմունք տալու բան էլ չկար, որովհետև որևէ տեղեկություն չուներ։ Ենոքյանը նշեց, որ անգամ ձերբակալման արձանագրությունից պարզ չէ, թե ինչ փաստական տվյալների վրա է այդպես համարվում, քննիչի որոշման հիման վրա խուզարկություններ է կատարվում։
«Նման անհասկանալի բաներ են կատարվում, միայն դատարանի վրա կարող ենք ապավինել։ Այս գործելաոճը դարձել է պրակտիկա»,- նշեց պաշտպանը։
Անդրադառնալով քննիչի որոշման հիման վրա կատարվող խուզարկությանը՝ պաշտպանը նշեց, որ պետք է քննիչի որոշման անթույլատրելիությունը հաստատվի, ապա վիճարկվի ձեռքբերված ապացույցների թույլատրելիությունը, սակայն այս պահին առաջնային է Արա Սաղաթելյանի ազատության հարցը։

Протокол задержания экс-главы аппарата парламента Армении Ара Сагателяна обжалован – адвокат 02/20/2021   15:22  |  Лента новостей
Бывший руководитель аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателян, аналитик Карен Бекарян и еще двое задержанных накануне граждан были вызваны в Службу национальной безопасности (СНБ) для предъявления им обвинения.
Как заявил "ФактИнфо", адвокат Ара Сагателяна Акоп Енокян, орган,осуществляющий производство, намерен до рассмотрения вопроса правомерности их задержания подать ходатайство об аресте для совместного рассмотрения, что повысит вероятность содержания их под стражей.
Напомним, накануне сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, эксперта по Азербайджану Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян и Мгер Авагян были задержаны в соответствии со ст. 226, 226.2 и 307.4 Уголовного кодекса РА.
Адвокат Ара Сагателяна сообщил, что каких-либо фактических данных быть не может, так как подозрение абсурдно. Адвокат счел примечательным тот факт, что в момент нахождения Ара Сагателян и других под арестом  пользователь “Гагик Согомонян” публиковал записи. Это, по его словам, свидетельствует о том, что они не имеют никакого отношения к этому пользователю. Более того, адвокат напомнил, что правила распространения информации в условиях военного положения определяются постановлением правительства, и вопрос их конституционности оспаривается сейчас в КС, поэтому их действие приостановлено. Выходит, что действие бланкетной нормы, на которую ссылаются, приостановлено.
“То есть это основанное на сфабрикованной информации подозрение, которое превратится в обвинение”, – отметил он, добавив, что протокол о задержании Ара Сагателяна был обжалован.
Адвокат сообщил, что Ара Сагателян отверг свою связь с указанным пользователем, с информацией, составляющей суть подозрения.
Адвокат заявил, что были упомянуты какие-то протокольные факты, которые не обоснованы какими-либо фактическими данными.
"Он отказался от дачи показаний, тут и показания давать было не о чем, ибо он не владел какой-либо информацией", - заявил он.
Енокян отметил, что даже из протокола задержания не ясно, какие фактические данные дали повод так полагать, обыски проводятся на основании решения следователя.
“Происходят такие непонятные вещи, рассчитывать можно только на суд. Этот метод работы стал практикой”, – отметил адвокат.
Коснувшись обыска, произведенного на основании решения следователя, адвокат указал, что недопустимость решения следователя должна быть подтверждена, после чего следует оспорить допустимость полученных доказательств, однако на данный момент вопрос об освобождении Ара Сагателяна остается приоритетным.