Գոհար Մելոյանը և Անժելա Էլիբեգովան ազատ են արձակվել ԱԱԾ֊ից 02/19/2021 22:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան և սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել ԱԱԾ֊ից։ ԱԱԾ շենքից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում Էլիբեգովան ասաց, որ բացարձակ գաղափար չունի, թե ինչու է հայտնվել ԱԱԾ շենքում, առգրավված է իր հեռախոսը և աշխատանքային համակարգիչը, որտեղ կա շատ կարևոր աշխատանքային ինֆորմացիա, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, որը պետք է փոխանցվեր ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանին։
Սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանն էլ ավելացրեց, որ աշխատասենյակ է հասել, երբ արդեն քննչական գործողություն էր տեղի ունենում, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները հրաժարվել են ծանոթացնել խուզարկության թույլտվության որոշման հետ։ Մելոյանի դիտարկմամբ՝ խուզարկություն պետք է իրականացվի բացառապես դատարանի որոշման, սակայն որոշումը եղել է քննիչի կողմից։
Մելոյանը նշեց, որ տեղեկություն չունի, թե ինչ գործով է կատարվել խուզարկությունը, սակայն կան մի շարք առգրավված իրեր։ Սահմանադրագետն արձանագրեց, որ եղել են մի շարք իրավունքների խախտումներ և մի շարք որոշումներ կբողոքարկվեն։ Մելոյանը նշեց, որ դետևս կարգավիճակի մասին հստակ տեղեկություն չունեն, կասկածյալի հիմքով հրաժարվել են ցուցմունք տալուց և առայժմ ազատ են արձակվել։

Анжела Элибегова и Гоар Мелоян отпущены на свободу 02/19/2021   22:33  |  Лента новостей
Азербайджановед Анжела Элибегова и специалист по конституционному праву Гоар Мелоян отпущены на свободу. Выйдя из здания СНБ, Элибегова в беседе с журналистами заявила, что не имеет никакого представления о том, почему оказалась в здании СНБ. Она сообщила, что у нее забрали телефон и рабочий компьютер, где хранится очень важная рабочая информация, в том числе о военных преступлениях Азербайджана, которую должны были передать омбудсмену РА Арману Татояну.
Со своей стороны специалист по конституционному праву Гоар Мелоян добавила, что добралась до рабочего кабинета, когда следственные действия уже были начаты. Представители правоохранительных органов отказались ознакомить с решением о разрешении на проведение обыска. По словам Мелоян, обыск должен проводиться исключительно на основании санкции суда, однако решение было принято следователем.
Мелоян отметила, что не располагает информацией о деле, в рамках которого был произведен обыск. При этом она сообщила, что ряд предметов были изъяты. Специалист по конституционному праву констатировала нарушение целого ряда прав. Мелоян заявила, что ряд решений будут обжалованы. Она отметила, точных сведений о статусе у нее пока нет. Они в качестве подозреваемых оказались от дачи показаний и были отпущены на свободу.