Արա Սաղաթելյանը բերման է ենթարկվել 02/19/2021 21:34 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ աշխատակիցները բերման են ենթարկել Արա Սաղաթելյանին։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
«Քիչ առաջ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներն ավարտեցին վստահորդիս՝ ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի աշխատասենյակի և հարակից երկու այլ աշխատասենյակների խուզարկությունը։ Չնայած որ խուզարկվել է երեք աշխատասենյակ, որպես հիմք ներկայացվել է ոչ թե դատարանի, այլքննիչի կողմից կայացված որոշում, այսինքն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի 46-րդ կետի համաձայն բնակարանին հավասարեցված անձնական աշխատասենյակը խուզարկվել առանց դատարանի որոշման, ինչը ՀՀ Սահմանադրության և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի կոպիտ խախտում է:
Այս «խուզարկության» ավարտից հետո վստահորդս՝ Արա Սաղաթելյանը, բերման է ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն։
Հարուցված քաղաքական գործի շրջանակներում կատարված այլ խախտումների վերաբերյալ կհայտնեմ հաջորդիվ»,֊գրել է փաստաբանը։

СНБ Армении подвергла приводу бывшего главу аппарата парламента Ара Сагателяна 02/19/2021   22:02  |  Лента новостей
Сотрудники СНБ Армении подвергли приводу бывшего главу аппарата парламента Армении Ара Сагателяна. Об этом сообщил его адвокат Акоп Енокян.
"Немногим ранее сотрудники СНБ РА завершили обыск в кабинете моего доверителя, бывшего руководителя аппарата НС Ара Сагателяна и двух смежных кабинетах. Несмотря на то, что обыск был произведен в трех кабинетах, в качестве основания было представлено  решение, вынесенное не судом, а следователем", - написал адвокат на своей странице в Facebook.
По словам юриста, обыск был произведен без соответствующей санкции суда, что является грубым нарушением Конституции и Уголовно-процессуального кодекса Армении.
Он сообщил,  что после завершения обыска Ара Сагателян был подвергнут приводу в Службу национальной безопасности.
"О других нарушениях, допущенных в рамках возбужденного политического дела, я сообщу в дальнейшем", - написал адвокат.