«Փաշինյանն ամեն ինչ անելու է՝ քաղաքացիական պատերազմ հրահրելու և ժողովրդի արյունը թափելու գնով իշխանության մնալու համար». Բագրատ Եսայան 02/19/2021 12:37 | ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ-ում վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը քաղաքական հոգեվարքի մեջ է և փորձ է անում փրփուրներից կախվել: Նախօրեին Գյումրի կատարած այցի ընթացքում, հայտնի մարդկանց միջոցով ակնհայտ բեմադրված դրվագները հենց այս մասին են խոսում, - «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ անդամ Բագրատ Եսայանը՝ նշելով, որ Փաշինյանը փորձում է հիմնավորել ապագա բռնապետություն հաստատելու իր երազանքը։ «Վստահեցնում եմ, որ աշխարհի որևէ երկրում նման կեպով վարկաբեկված և պետությունն աղետի և կործանման հասցրած անձն ի վիճակի չէ ոչ միայն բռնապետություն հաստատել, այլև ամբողջական վերահսկողություն իրականացնել պետական համակարգի բոլոր ոլորտների նկատմամբ՝ ժողովրդին ահ ու սարսափի մթնոլորտում»,- ընդգծել է անդամ Բագրատ Եսայանը։
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանի փետրվարի 17-ին Շիրակ կատարած այցի մասին կառավարությունը տեսանյութ էր տարածել՝ ներկայացնելով, թե, իբր, բնակիչները որոշ գյուղական վայրերում կանգնեցրել են Փաշինյանի շարասյունն ու իրենց վստահությունը հայտնել նրան։ Սակայն տեսանյութն իրականում պարունակում էր ատելության եւ բռնության քարոզ. Կառավարության տեսանյութում քարոզվում էր վերացնել «ռոբասերժական կլանին»։
Իրեն զրպարտելու կամ վիրավորելու համար սահմանած տուգանքները, հատուկ դատարաններ կազմակերպելը, օր ու մեջ պետական ապարատի աշխատակիցներին փոփոխելը և նմանօրինակ անտրամաբանական քայլերը, ըստ Բագրատ Եսայանի, մեկ նպատակի են ծառայում՝ հնարավորինս երկար կառչած մնալ իշխանական աթոռից, թեկուզև՝ նվաստացուցիչ պայմաններում, այնուամենայնիվ, շարունակել պաշտոնավարումը. «Հողատուի նկատմամբ հասարակական մերժումն ու արհամարհանքն այսօր այնքան խորն է, որ պետական ապարատն, ուղղակի, կաթվածահար է եղել: Մնացյալը խիստ էժանագին քարոզչություն է, որն, իրեն քաղաքական գործիչ համարող անձը, ողջ վարչական ռեսուրսով և վաղուց մերժված ու պարտվողական գաղափարախոսությամբ փորձում է ներկայացնել, իբր ժողովրդի վստահություն, ինչն ակնհայտ կերպով ոչ միայն չկա, բացակայում է, այլև տեղը զիջել է խորը արհամարհանքին ու ատելությանը»:
Առաջիկա օրերի համար Բագրատ Եսայանը քաղաքական ակտիվ պայքարի դրսևորումներ է կանխատեսում. «Քանի դեռ վարչապետ աշխատող անձը չի հասկացել, որ երկիրը փրկելու և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ տրամաբանական ելքն իր ինքնակամ հեռացումն է, նա քաղաքական երկխոսությունից դուրս՝ շատ ավելի խիստ ու կոշտ փողոցային պայքարի դրսևորումների հետ է առճակատվելու: Ուրիշ ճանապարհ, ուղղակի չկա: Երկրում ստեղծված անելանելի այս իրավիճակը շտապ լուծում է պահանջում, իսկ այդ լուծումն իր հեռացմամբ է լինելու:
Պարտադրված պատերազմի և դրա դավադիր ու խայտառակ պարտությունից հետո, անգամ հիմա նա զբաղված է իր սիրելի զբաղմունքով՝ հասարակությունը պառակտելու, երկրի ներսում վտանգավոր բևեռացումները սրելու, մարդկանց իրար դեմ հանելու, ատելության էսկալացիա իրականացնելու գործով:
Հետաքրքիր է՝ ինքը կարդո՞ւմ է իր ուղիղ միացումների տակ գրված մեկնաբանությունները, որտեղ հարյուրավոր մարդիկ, արդեն հայհոյանքից անցել են սպառնալիքներին, որը շուտով բռնության կոչերից շ կոնկրետ գործողությունների է վերածվելու, ինչը Հայաստանի այսօրվա դրության պայմաններում, ուղղակի, աղետաբեր կարող է լինել: Այլ կերպ ասած, այս մարդը քաղաքացիական պատերազմի ուղին է ընտրել, և ես չեմ կասկածում, որ նա ամեն ինչ անելու է՝ քաղաքացիական պատերազմ հրահրելու և ժողովրդի արյունը թափելու գնով մնալ իշխանության, սակայն ուզում եմ տեղեկացնել, որ, նույնիսկ այդ ճանապարհով, իշխանության ղեկին մնալու որևէ շանս նա այլևս չունի»:
Վերջինս նկատում է՝ Փաշինյանի նկատմամբ հասարակական ատելություն ալիքն այնքան մեծ է, որ ինքն այլևս չի պատկերացնում, թե ովքե՞ր են լինելու այն մարդիկ, ովքեր իրենց կյանքը զոհելու հաշվին, կգնան դավաճան իշխանությանը և դրա անփառունակ ղեկավարին պաշտպանելու ուղիով: Ամփոփելով զրույցը, Բագրատ Եսայանը վստահություն է հայտնում՝ նույնիսկ Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն, որ դեռևս ճիգեր են գործադրում մնալու իրենց պետական գործառույթների շրջանակներում, երբ տեսնեն, թե ինչպես է սեփական աթոռը պահելու համար երկրի առաջին դեմքը գնում ժողովրդի արյունը թափելու ճանապարհով, նույնիսկ այդ կառույցները շատ արագ վայր կդնեն իրենց զենքերն ու կմիանան ժողովրդին:

Пашинян сделает все, чтобы спровоцировать гражданскую войну и остаться у власти ценой кропролития – Баграт Есаян 02/19/2021   14:36  |  Лента новостей
Человек, занимающий пост премьер-министра в Армении, находится в политической агонии и хватается за соломинку, заявил в беседе с “ФактИнфо” член АРФ “Дашнакцутюн” Баграт Есаян.
По его словам,  откровенно постановочные эпизоды с участием  известных людей в ходе визита в Гюмри говорят именно об этом. Есаян отметил, что Пашинян пытается оправдать свою мечту об установлении диктатуры в будущем.
Напомним, 17 февраля правительство Армении распространило кадры визита Никола Пашиняна в Ширакскую область, представив, что якобы жители в селах останавливали кортеж премьера и выражали ему свою поддержку. В действительности же, видеоматериал содержал пропаганду ненависти и насилия. В нем звучали призывы уничтожить “робасержевский клан”.
Введение штрафов за оскорбления  и клевету в его адрес, внедрение специальных судов, смена через день сотрудников аппарата и другие подобные шаги, лишенные логики, по мнению Баграта Есаняна, служат одной цели – как можно дольше остаться у руля власти, пусть даже в унизительных условиях продолжать править.
Представитель АРФД отметил, что “общественное неприятие и презрение к “землепродавцу” настолько углубилось, что государственный аппарат просто парализован”. По его словам, “все остальное – дешевая пропаганда”.
Представитель АРФД прогнозируют активные политические процессы в ближайшие дни. “Пока человек, работающий премьером, не понял, что единственный путь спасти страну и найти выход из создавшейся ситуации – это его добровольный уход, он вне политического диалога столкнется с гораздо более жесткой уличной борьбой. Другого пути просто нет. Сложившаяся в стране удручающая ситуация требует срочного решения. А это решение возможно с его уходом”, - сказал он.
“Даже после навязанной войны и его вероломного и позорного поражения он занят своим любимым делом: раскалыванием общества, усилением поляризации внутри страны, настраиванием людей друг против друга, нагнетанием ненависти. Интересно он читает комментарии под своими прямыми эфирами, где сотни людей перешли от ругани к угрозам, что для Армении в нынешнем положении может обернуться просто катастрофой. Иными словами, этот человек выбрал путь гражданской войны, и я не сомневаюсь, что он сделает все, чтобы спровоцировать гражданскую войну и остаться у власти ценой пролитой крови народа. Но хочу сообщить, что даже таким путем у него нет каких-либо шансов остаться у руля власти”, - добавил он.
Есаян уверен, что даже Полиция и СНБ, которые пока прилагают усилия, чтобы оставаться в рамках своих государственных функций, при виде того,  как первое лицо государства идет по пути кровопролития ради сохранения своего кресла, сложат оружие и присоединятся к народу.