Դատավոր Կարինե Պետրոսյանն իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին իմացել է որպես վկա հարցաքննության հրավիրվելուց հետո 02/18/2021 14:55 | Մեկնաբանություն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարինե Պետրոսյանն՝ իր դեմ հարուցված քրեական գործի առկայության մասին տեղեկացել է միայն որպես վկա հարցաքննության հրավիրվելուց հետո։ Այս կապակցությամբ ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը դեռևս անցյալ տարի քրեական գործ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածով՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարինե Պետրոսյանի կողմից իբր խախտում կատարելու փաստի առթիվ:
Քրեական գործի առկայության մասին դատավոր Կ.Պետրոսյանը տեղեկացել է մի քանի օր առաջ, երբ որպես վկա հրավիրվել է հարցաքննության:
Դատավորը հասկանալով, որ քրեական գործը վերաբերում է իր կողմից կայացված և օրինական ուժի մեջ գտնվող միջանկյալ դատական ակտին, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց:
Դատավորի բանավոր պահանջին՝ տրամադրելու քրեական գործ հարուցելու մասին որոշման պատճենը, ստացվել է քննիչի բացասական պատասխանը:
Փաստորեն, Սահմանադրության և օրենքների կոպտագույն խախտմամբ՝ առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության, դատավորի նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում:
Քրեական գործի բովանդակային դատարկությանը և ակնհայտ ապօրինի լինելուն կանդրադառնամ հետագայում, իսկ այս պահին կարող եմ եզրահանգել հետևյալը՝
Հատուկ քննչական ծառայության և գլխավոր դատախազության համար փաստորեն դաս չեղավ նույն դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացված իրենց ապօրինությունը, նրանք շարունակում են իրենց տխրահռչակ վարքագիծը:
Ակնհայտ է, որ այս ամենը պատահական չէ և իրականում իրենից ներկայացնում է դատական իշխանության նկատմամբ մեր աչքի առջև սանձազերծվող ապօրինի հետապնդումների և բռնաճնշումների նոր ալիքի առաջին դրսևորումը»,- գրել է Աթանեսյանը:

Уголовное преследование осуществляется в отношении судьи без согласия ВСС - адвокат 02/18/2021 16:31 | Комментарий
Уголовное преследование осуществляется в отношении судьи без согласия Высшего судебного совета Армении, написал на своей странице в Facebook адвокат Тигран Атаненсян.
Он сообщил, что Специальная следственная служба Армении еще в прошлом году возбудила уголовное дело по статье 308 Уголовного кодекса РА по факту якобы совершения нарушения судьей суда первой инстанции города Еревана Карине Петросян.
"О существовании уголовного дела судья К. Петросян узнала несколько дней назад, когда ее вызвали на допрос в качестве свидетеля. Судья, понимая, что уголовное дело касается вынесенного ею и вступившего в законную силу временного судебного акта, отказалась от дачи показаний", - рассказал Тигран Атанесян.
Он сообщил, что на устный запрос судьи о предоставлении копии постановления о возбуждении уголовного дела был получен отрицательный ответ от следователя.
"Фактически с нарушением Конституции и законов, без согласия Высшего судебного совета в отношении судьи осуществляется уголовное преследование", -пишет Атанесян.
Адвокат заявил, что "к содержательной пустоте уголовного дела и его очевидной незаконности я вернусь позже".
"А на данный момент я могу сделать следующие выводы: по сути, для Специальной следственной службы и Генпрокуратуры, так и не стали уроком их беззакония в отношении судьи того же суда Давида Григоряна. Они продолжают придерживаться пресловутого поведения. Очевидно, что все это не случайно, а является первым проявлением новой волны незаконных преследований и репрессий, развязываемой против судебной власти на наших глазах", - отметил Атанесян.