Երկրաշարժի հետեւանքով Շորժայում պատճառված վնասը կազմել է 89 մլն դրամ 02/17/2021 13:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքում փետրվարի 5-ին և 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով վնասվել է 279 շինություն։ Նախնական հաշվարկներով ընդհանուր վնասը կազմել է 89 մլն դրամ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Շողակաթ համայնքի ղեկավար Սուլիկո Շուշանյանը։
Նրա խոսքով շինությունները քիչ են վնասվել, տեղ-տեղ փլուզումներ են առկա։ Կառավարությունը կփոխհատուցի երկրաշարժի հետևանքով առաջացած վնասը։
«Բոլոր շարժված տներն անխտիր ամրացման կարիք ունեն։ Դրանք 200 տարի առաջվա կավաշեն, առանց ցեմենտի շարած տներ են։ Հիմա ճաքեր են առաջացել, փլուզումներ եղել»,-ասաց համայնքապետը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր բնակիչ իր տան ամրացումը պետք է անի։
Հարցին՝ համայնքում շա՞տ են ամրացման կարիք ունեցող տները, Սուլիկո Շուշանյանն ասաց․ «Նախկին ադրբեջանաբնակ բոլոր գյուղերում նույն պատկերն է։ Դրանք շատ խելոք են եղել, տները չեն սարքել, ոսկի են դիզել, որ հետները տանեն»։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 5-ին երկու անգամ Հայաստանի տարածքում երկրաշարժ է գրանցվել։ Տեղական ժամանակով ժամը 19:36-ին Գեղարքունիքի մարզի Շորժա գյուղից 5 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել: Երկրաշարժը զգացվել է Գեղարքունիքի մարզում 5-6 բալ ուժգնությամբ, Կոտայքի, Տավուշի, Լոռու և Արարատի մարզերի բազմաթիվ բնակավայրերում՝ 4-6 բալ, իսկ Երևան քաղաքում՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ:
Փետրվարի 6-ին, ժամը 00:06-ին Գեղարքունիքի մարզի Շորժա գյուղից 5 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 3.7 մագնիտուդով երկրաշարժ: Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 5 բալ:

Ущерб от землетрясения в одной из общин на востоке Армении составил 89 млн драмов 02/17/2021   14:45  |  Лента новостей
В результате произошедшего 5 и 6 февраля в общине Шохакат Гегаркуникской области Армении землетрясения повреждены 279 строений. По предварительным данным, сумма ущерба в общей сложности составила 89 миллионов драмов. Об этом “ФактИнфо” сообщил глава общины Шохакат Сулико Шушанян.
По его словам, местами есть обрушения. Ущерб от землетрясения возместит правительство.
“Все подвергшиеся тряске дома нуждаются в укреплении. Это глиняные постройки без цемента, возведенные 200 лет назад. В домах появились трещины, есть обрушения”, - рассказал глава села. Он отметил, что каждый житель должен заняться укреплением своего дома.
Напомним, 5 февраля на территории Армении было зарегистрировано два землетрясения. В 19.36 по местному времени армянская сейсмосеть зафиксировала землетрясение в 5 км к северо-востоку от села Шоржа (Гегаркуникская область). Магнитуда землетрясения составила 4.7, очаг располагался на глубине 10 км.
Землетрясение силой 5-6 баллов почувствовали в Гегаркунике. В многочисленных поселениях в Котайке, Тавуше, Лори и Арарате зарегистрированы толчки силой 4-6 баллов, а е в Ереване - 3-4 балла.
6-го февраля в 00:06 по местному времени в 5 км к северо-востоку от села Шоржа произошло еще одно землетрясение магнитудой 3.7. Очаг залегал на глубине 10 км. Сила подземных толчков в эпицентре составила 5 баллов. Очередное землетрясения(афтершок) силой 2-3 балла был зарегистрирован там же 15 февраля.