Այսօր հայկական կողմին է հանձնվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված 106 անձի մարմին․ Արցախի նախագահ 02/16/2021 23:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդասիրական հարցերի շուրջ համագործակցության շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա և Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ այսօր ադրբեջանական կողմը մեզ է հանձնել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված 106 անձի մարմին: Տեղեկությունը հայտնում է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Վերջին պատերազմի զոհերի մարմինների ու հնարավոր ողջերի որոնման աշխատանքները շարունակվում են: Բացի դրանից, երկուստեք սկսել ենք ջանքեր գործադրել նաև 1990-ականների պատերազմի հայ և ադրբեջանցի զոհերի աճյունների որոնման ու միմյանց փոխանցելու ուղղությամբ»,- ֆեյսբուքյան էջում գրառմամբ հայտնել է ԱՀ նախագահը:

Aзербайджан передал армянской стороне тела 106 погибших в ходе войны – президент Арцаха 02/17/2021 00:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Aзербайджан накануне передал армянской стороне тела 106 лиц, погибших в ходе 44-дневной войны. Об этом сообщил президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
"На основании договоренности, достигнутой в рамках сотрудничества по гуманитарным вопросам, и при посредничестве командования российского миротворческого контингента в Арцахе азербайджанская сторона сегодня передала нам тела 106 лиц, погибших в ходе 44-дневной войны", - написал он на своей странице в Facebook.
Арутюнян сообщил, что работы по поиску тел погибших во время последней войны и вероятно оставшихся в живых продолжаются.
Кроме этого, добавил он, обе стороны начали прилагать усилия также для поиска и обмена останков погибших с армянской и азербайджанской сторон в ходе войны 1990-х годов.
"Преклоняюсь перед памятью всех погибших и соболезную их родным и близким", - написал президент Арцаха.