Երիտասարդներից ամեն մեկը մի ձորում, զենքը ձեռքին, քունը կորցրած անասուն է պահում, որ կարողանա ընտանիքի կարիքները հոգալ. Խնձորեսկի գյուղապետը՝ սահմանազատման մասին 02/16/2021 14:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվանից համացանցում, և ոչ միայն, ակտիվ քննարկման թեմա է դարձել ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի սահմանամերձ գյուղերի՝ ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած ցուցակը, որն անհանգստացնում է Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ համայնքի ղեկավար Երվանդ Մալունցին։ Վերջինս տեղեկացրել է, թե պատերազմի ավարտից ի վեր՝ տեղի են ունենում սահմանազատման աշխատանքներ, որոնց, հայկական կողմից, մասնակցում են տեղաբնակները և բանակը։
«Պարզ է, որ կառավարությունից ոչ ոք տեղյակ չէ, թե որ գյուղը թշնամու հետ սահմանային ինչ մակարդակի և լրջության խնդիրներ ունի. արձանագրենք փաստ, որ սահմանի և սահմանային գյուղերի հետ կապված որևէ ինֆորմացիայի կառավարությունը չի տիրապետում»։
Մալունցը գրել է, որ խնձորեսկցին այսօր հնարավորություն չունի իր իսկ սեփական դաշտում սեզոնային աշխատանքներ իրականացնելու, քանի որ զինված թշնամին «այդպես է կամենում»: 434 տնտեսություն ունեցող գյուղը, որի մշտական զբաղմունքն անասնապահությունն ու հողագործությունն է, այսօր կանգնած է ապրուստի միջոցն իսպառ կորցնելու առաջ։
«Խնձորեսկի երիտասարդներից ամեն մեկը մի ձորում, զենքը ձեռքին, քունն ու հանգիստը կորցրած, անասուն է պահում, որ կարողանա իր ընտանիքի կարիքները հոգալ, և հարց. սահմանամերձն էլ ո՞նց է լինում:
Հ.Գ. ՀՀ կառավարություն, լուրջ հարցերում մի՛ վռազիր, իսկ հավանությունն այդքան էլ քոնը չէ կարևոր, այլ՝ սահմանին ապրող գյուղացունը. ամեն ինչ պետք է համապատասխանի իրականությանը»,- գրել է Երվանդ Մալունցը։

Глава села Хндзореск: правительство не владеет какой-либо информацией о границе и приграничных селах 02/16/2021   15:53  |  Лента новостей
Глава общины Хндзореск Сюникской области Армении Ерванд Малунц советует правительству страны не торопиться в серьезных вопросах.
“Активной темой дискуссий в Сети со вчерашнего дня и не только стал список приграничных сел общины Горис Сюникской области, утвержденный правительством Республики Армения. С момента окончания войны ведутся демаркационные работы, в которых с армянской стороны участвуют местные жители и армия. Ясно, что никто в правительстве не в курсе, какое из сел и насколько серьезные и какого уровня проблемы имеет с врагом. Зафиксируем факт, что правительство не владеет какой-либо информацией о границе и приграничных селах”, - говорится в заявлении Малунца, опубликованном на странице сельской администрации в Facebook.
По его словам, сегодня жители Хндзореска не имеют возможности проводить сезонные работы на своем поле, потому что “так пожелал” вооруженный враг.
“Село, насчитывающее 434 хозяйства, постоянным занятием которого является животноводство и сельское хозяйство, сегодня столкнулось с полной потерей средств к существованию. Молодые люди Хндзореска в ущелье с оружием в руках, лишенные сна и отдыха,  держат скотину, чтобы суметь обеспечить свою семью. И тут возникает вопрос: если наше село не приграничное, то какое?”- пишет глава общины Хндзореск.
Он призвал правительство Армении не торопитесь в серьезных вопросах. И не столь важно ваше одобрение, сколь жителей села, живущих на границе. Все должно соответствовать действительности”, - добавил он в качестве постскриптума.