Արցախում բնակվում է 105-110 հազար արցախցի, 35-40 հազարն էլ դեռևս գտնվում են ՀՀ-ում. Արտակ Բեգլարյան 02/15/2021 15:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հաշվարկներով` Արցախում այս պահին բնակվում է 105-110 հազար արցախցի, շուրջ 35-40 հազարն էլ դեռևս գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում: Այս մասին փետրվարի 15-ին հրավիրված քննարկման ընթացքում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը:
«Մեր հաշվարկներով` այս պահին Արցախում է բնակվում 105-110 հազար արցախցի, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում շուրջ 35-40 հազար արցախցի, որոնց ճնշող մեծամասնությունը տեղահանված անձինք են: Նրանց մի մասը` գուցե 10 հազարից ոչ ավելին, անօթևան չմնացած անձինք են, որոնք իրենց անհատական որոշումն են կայացրել, որ չեն վերադառնում տուն»,- ասաց Բեգլարյանը:
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով անօթևան մնացած և Արցախում պետական աջակցությամբ տարբեր կացարաններում տեղավորված անձինք մոտ 10 հազար են:
«Արցախի Հանրապետությունում տեղավորված անձինք մոտ 10 հազարն են, որոնք տեղավորված են պետական կենտրոնացված կազմակերպման շինություններում` հյուրանոցներ, հյուրատներ, վարձակալությամբ են բնակվում պետական աջակցությամբ: Նաև տեղավորվել են տարբեր գյուղերի ազատ բնակարանային ֆոնդերում, դրան զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում բնակարանային ֆոնդերը մեծացնելու ուղղությամբ»,- նշեց Արտակ Բեգլարյանը: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ընգծեց, որ պետության համար առաջնայինն արցախցիների վերադարձը խրախուսելն է:

Порядка 35-40 арцахцев все еще находятся в Армении - Артак Бегларян 02/15/2021   16:12  |  Лента новостей
В Арцахе в настоящее время проживает 105-110 тысяч арцахцев, около  35-40 местных жителей все еще находятся в Республике Армении. Об этом в ходе  сегодняшнего обсуждения заявил глава аппарата президент Арцаха Артак Бегларян, ссылаясь на имеющиеся у них данные.
“По нашим подсчетам, в данный момент в Арцахе проживает 105-110 тысяч арцахцев, что означает, что в Республике Армения находятся порядка 35-40 тыс. арцахцев. Их подавляющее большинство – перемещенные лица. Часть из них, возможно, не больше 10 тыс. - это лица, не оставшиеся без жилья. Они приняли свое личное решение не возвращаться домой”, - сказал Бегларян.
Оставшихся без крова вследствие развязанной Азербайджаном войны против Арцаха и разместившихся в разных жилищах при государственной поддержке Арцаха лиц порядка 10 тыс. человек.
“Перемещенных в Республике Арцах лиц около 10 тысяч. Они размещаются в гостиницах, гостевых домах, домах, арендованных при поддержке государства. Также они разместились в свободном жилом фонде в различных селах. Параллельно с этим ведется работа по увеличению жилого фонда”, - отметил Артак Бегларян. Глава аппарата президента Арцаха подчеркнул, что первоочередной задачей государства является поощрение возращения арцахцев.