Գրանցվել է 110 հետցնցում. Միջին ուժի ու թույլ ցնցումներ հնարավոր են՝ այդ թվում Նուբարաշենի օջախում 02/15/2021   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին երկրաշարժից հետո, որը տեղի ունեցավ փետրվարի 13-ին, ժամը 15։29-ին,  ՀՀ-ում գրանցվել է 110 հետցնցում։ Դրանք բոլորն էլ շատ թույլ են եղել, սակայն հնարավոր է Նուբարաշեն գյուղում կամ Էրեբունի վարչական շրջանում ապրող բնակիչները զգացած լինեն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրենի գլխավոր խորհրդական Հրաչյա Պետրոսյանը։
Մասնագետը վստահեցրեց՝ բոլոր հետցնցումները շատ ավելի թույլ են եղել և միայն զգայուն սարքերն են գրացել։ Պետրոսյանը նշեց, որ 110 հետցնցումները 0,5-ից մաքսիմում 2 կամ  3 բալ մագնիտուտ ուժգնությամբ են եղել։ Դրանք կրկնվում են տարբեր ինտերվալներով՝ 1 րոպեում կարող է երեք հետցնցում լինել, մեկ ժամում՝ մեկ հետցնցում կարող է գրանցվել։
«Օբյեկտիվորեն դրանք շատ թույլ ցունցումներ են, բայց որ դրանց հաճախությունը նվազում է, ուժը նույնպես թուլանում է, նշանակում է, որ էներգիայի պարկումը կատարվել է մայր ցնցումի տեսքով, որը ամենաուժեղն է այդ շարքում»։
Պետրոսյանը հավելեց, որ տվյալները հաճախ են թարմացնում ու ըստ դրանց՝ նոր, մեծ ուժգնությամբ երկրաշարժ չի սպասվում։
«Տվյալները ցույց են տալիս, որ միջին ուժի կամ թույլ ցնցումներ հնարավոր են, քանի որ սեյսմիկ ռեժիմը ակտիվացել է ոչ միայն ՀՀ տարածքում, այլև հարակից տարածքներում՝ Վրաստան Թուրքիա, Իրան սահմանային գոտու վրա։ Միջին ուժի ու թույլ ցնցումներ հնարավոր են՝ այդ թվում Նուբարաշենի օջախում, բայց հիմքեր չունենք ասելու, որ նախապատրաստվում է ուժեղ երկրաշարժ»։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 13-ին, տեղական ժամանակով ժամը 15:29-ին, ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից, Երևանից 8 կմ հարավ-արևելք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել։ Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 6-7 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Երևան քաղաքում` 5-6 բալ ուժգնությամբ, Արագածոտնի, Արարատի, Շիրակի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի մարզերում` 3-4 բալ ուժգնությամբ:
19:53 13/02/2021  |  Արտակարգ պատահարներՊատերազմը հերիք չէր, հիմա էլ երկրաշարժ. Սմբատ Զորավար փողոցում որոշ տներ վնասվել են

Специалист прокомментировал сейсмическую ситуацию в Армении после субботнего землетрясения 02/15/2021   14:21  |  Лента новостей
После субботнего землетрясения в Армении было зарегистрировано 110 афтершоков. Все они были довольно слабыми, но, возможно жители села Нубарашен и административного района Эребуни ощутили. Об этом “ФактИнфо” сообщил главный советник директора региональной службы сейсмической защиты МЧС Армении Грачья Петросян.
Специалист заверил, что все афтершоки были намного слабее. Их зарегистрировали только приборы. Петросян отметил, что было зафиксировано 110 афтершоков магнитудой от 0,5 до 2-3. Они повторяются с разной интенсивностью: за минуту может последовать три афтершока, а в течение часа может быть зарегистрирован один афтершок.
“Объективно, это очень слабые афтершоки. Их частота идет на убыль, сила также ослабевает. Это означает, что выброс энергии имел место в виде главного толчка, самого сильного в этой серии”, - сказал он.
Петросян добавил, что данные часто обновляются. Согласно этим данным, нового мощного землетрясения не предвидится.
“Данные указывают на то, что землетрясения средней силы или слабые толчки возможны, так как сейсмический режим активизировался не только в Армении, но на прилегающих территориях - в  Грузии, Турции, в приграничной зоне Ирана. Толчки слабой и средней силы возможны, в том числе и в Нубарашенском очаге, но у нас нет оснований утверждать, что ожидается мощное землетрясение”, - заявил он.
Напомним, землетрясение магнитудой 4,7 произошло в 15:29 13 февраля в Армении.
Эпицентр землетрясения находился в 8-ми км к юго-востоку от Еревана. Очаг залегал на глубине 10 км. Сила подземных толчков  в эпицентре составила 6-7 баллов. Землетрясение ощущалось в Ереване силой 5-6 баллов, в Арагацотне, Арарате, Шираке, Армавире, Вайоцдзоре – силой 3-4 балла.