Քաոսի կառավարությունն է հրահրում բողոքի ակցիաները. Վահան Արծրունի 02/14/2021 18:31 | ԼՐԱՀՈՍ
«Պետք է հասկանալ, որ հետպատերազմյան շրջանի բոլոր իրադարձությունները շարունակությունն են այն բանի, ինչ տեղի է ունեցել», - «Փաստինֆո» - ի եթերում հայտարարել է կոմպոզիտոր, երգիչ, մշակույթի գործիչ Վահան Արծրունին: Վերջին ժամանակների բոլոր իրադարձություններից մեզ բոլորիս համար ամենաողբերգականը համաքաղաքացիների, ամենաբարձր, լավագույն ազգային որակների կրողների կորուստն է։ Մենք շատ լավ հիշում ենք բոլոր այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունեցել պատերազմի սկզբում։ Ես նկատի ունեմ մեր զինվորների, ժամկետային զինծառայողների և կամավորների ցուցաբերած հերոսությունը։ Նրանք լավագույն տղաներն էին, և նրանց կորուստը ծանր կանդրադառնա մեր զարգացման հաջորդ փուլի վրա, որում մենք մուտք ենք գործում։ Ցավոք սրտի, մտնում ենք «ոչ այն ոտքով»»։
«Հիմարություն է՝ դատողություններ անել ենթադրությունների վրա, - նշում է Վ.Արծրունին։ - Այն գործընթացները, որոնք ձևավորվել են մեր երկրում տասնամյակներ շարունակ, հասել են իրենց գագաթնակետին՝ Նիկոլ Փաշինյանի, նրա կառավարության և խորհրդարանի գալով։ Սա գլոբալ քայքայման ամենաբարձր կետն է, որին մեր երկիրը տանում էին այս ամբողջ ժամանակ։ Այս կառավարությունը պետք է հեռանա մեր կյանքից, քաղաքական ասպարեզից։ Տեղի ունեցող գործընթացները, ինչպես միջազգային, այնպես էլ երկրի ներսում, ցույց տվեցին իշխանության ինքնասպառումը։ Սա ցավալի գործընթաց է հասարակության համար, որը սկսվել է 2018 թվականին, հասել է իր գագաթնակետին՝ պատերազմի հետ կապված իրադարձությունների պատճառով»։
«Ես բոլոր իրադարձություններն ու միտումները դիտարկում եմ բարոյականության եւ էթիկայի տեսանկյունից», - շարունակում է զրուցակիցը: Բարոյականություն չկա, և չի կարող լինել այս իրավիճակում։ Բոլոր երկրներում, ցանկացած պատմական փուլում, հայտնվում են իրենց բարոյական-էթիկական խորհրդանիշները։ Մեզ մոտ նման խորհրդանիշների զարգացում ես տեսնում եմ բացառապես քայքայման համատեքստում՝ ինչպես միջազգային հարաբերությունների, այնպես էլ ընտանիքի մակարդակով։ Պետական իշխանության ամբողջ համակարգը, հասարակական ինստիտուտները, մամուլը, աշխատում են ապակառուցողական արժեհամակարգի ուղղությամբ։ Արդյունքում ստանում ենք այն, ինչ ստանում ենք»։
Վ. Արծրունին նշում է, որ նույնիսկ պատերազմում կրած պարտությունն ու կորուստները, հետպատերազմյան իրադարձությունները մեր հասարակության մեջ տարբեր կերպ են ընկալվում. այսինքն՝ ձևավորվում են բարոյականության, արժեհամակարգի տարբեր տեսակներ։ Մեկը տանջվում է, իսկ մյուսը կարող է ընդունում է պարտությունը, և նույնիսկ խոսում է դրա ինչ-որ դրական բաղադրիչների մասին։ Օրինակ՝ մեր տարածքում ճանապարհների բացման դրական գործոն փնտրել։
«Փաշինյանի կառավարությունում կամ խորհրդարանում գոնե մեկ մտավորական կարող եք անվանել։- հարց է տալիս կոմպոզիտորն ու երգիչը։ Մի ջանացեք, նրանք այնտեղ չեն։ Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ պետությունը ղեկավարում են սակավ ինտելեկտով, ոչ ինտելեկտուալ մարդիկ: Ես նրանց անվանում եմ սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ, որոնցից դրական տեղաշարժեր պետք չէ սպասել։ Այս իշխանությունն ինքն է խթանում ժողովրդի բողոքի տրամադրությունները։ Հանրային բողոքն այսօր ձևավորման փուլում է»։
«Բողոքը դեռ չի հասել իր գագաթնակետին», - կարծում է Արծրունին: Ես սպասում եմ քաղաքական գործչի, ով առաջիկա տարիներին երկրի զարգացման կոնկրետ ծրագիր կդնի սեղանին։ Մարդկային, կառավարման փորձով, կյանքի լայն հայացքներով»:
Հարցին, թե տեսնում է արդյոք Վահան Արծրունին նման մարդու, մեր զրուցակիցը նշել է Սլավոնական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի անունը՝ հավելելով, որ նա, որքանով հայտնի է, դեռ մտադիր չէ «մտնել քաղաքականություն»:

Правительство хаоса генерирует протест - Ваан Арцруни 02/15/2021   15:31  |  Интервью
"Надо понять, что все события послевоенного периода, являются продолжением того, что имело  место быть, - заявил в эфире "ФактИнфо" композитор, певец, деятель культуры Ваан Арцруни. Из всех событий последних времен, наиболее трагичным для всех нас является потеря сограждан, носителей самых высоких, наилучших национальных качеств. Мы прекрасно помним все те процессы, которые имели место в начале войны. Я имею в виду героизм, проявленный нашими воинами, срочниками и добровольцами. Это были лучшие ребята, и их потеря тяжело отразится на последующем этапе нашего развития, в который мы вступаем. К сожалению, вступаем не с той ноги".
"Глупо строить суждения на допущениях, - отмечает В. Арцруни. Те процессы, которые формировались в нашей стране десятилетиями, достигли своей кульминации с приходом Никола Пашиняна, его кабмина и парламента. Это высшая точка глобальной деструкции, к которой вели нашу страну все это время. Это правительство должно уйти из нашей жизни, с политической арены. Происходящие  процессы, как международные, так и внутри страны, показали самоисчерпание власти. Это болезненный процесс для общества, начавшейся в 2018 году, достиг своего пика из-за событий, связанных с войной".
"Я рассматриваю все события и тенденции с точки зрения морали и этики, - продолжает собеседник. Морали нет, и быть не может в этой ситуации. Во всех странах, на любом историческом этапе, появляются свои морально-этические символы. У нас развитие таких символов я вижу исключительно в контексте деструкции, как на уровне международных отношений, так и семьи. Вся система государственной власти, общественные институты, пресса, работают на деструктивную систему ценностей. В результате, получает то, что получаем".
В. Арцруни отмечает, что даже поражение и потери на войне, поствоенные события, воспринимаются в нашем обществе по-разному: то есть, формируются разные виды морали, системы ценностей. Кто-то переживает, а кто-то может принять поражение, и даже говорить о каких-то положительных компонентах в этой связи. Например, усматривать положительный фактор в открытии дорог на нашей территории.
"Можете ли вы назвать в правительстве или парламенте Пашиняна хоть одного интеллигентного человека? - задаётся вопросом композитор и певец. Не трудитесь, их там нет. Мы имеем ситуацию, когда государством руководят малоинтеллигентные,  неинтеллектуальные люди. Я их называю людьми с ограниченными возможностями, от которых не приходится ждать положительных подвижек. Эта власть сама стимулирует протестные настроения в народе. Общественный протест сегодня находится  в стадии формирования".
"Протест еще не достиг своей кульминации,- считает В. Арцруни. Я жду политического деятеля, который положит на стол конкретную программу развития страны на ближайшие годы. Человека, с опытом управления, широкими взглядами на жизнь".
На вопрос, видит ли Ваан Арцруни такого человека, наш собеседник назвал имя ректора Славянского университета (РАУ) Армена Дарбиняна, добавив, что тот, насколько известно, пока не намерен "входить в политику".