A4 ֆորմատի թղթի վրա համակարգչով հավաքած տեքստ է, որի մեջ ինչ ասես գրում են․ պատգամավորը՝ հայ-ադրբեջանական հուշագրի վերաբերյալ լուրերի մասին 02/12/2021 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ չկա նման բան, և ինքը տեղյակ չէ որևէ հուշագրի ստորագրման մասին։ ԱԺ-ում ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հուշագի վերաբերյալ լուրերին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի հայտարարությանը, որ ստորագրվել է հայ-ադրբեջանական հուշագիր, որտեղ նշված են որոշակի կոորդինատներ, սահմաններ, պատգամավորը լրագրողներին առաջարկեց գնալ իր աշխատասենյակ և նման բովանդակությամբ 300 փաստաթուղթ կազմեն․ «A4 ֆորմատի թղթի վրա համակարգչով հավաքած տեքստ է, որի մեջ ինչ ասես գրում են և դա տարածում են 100 տոկոսանոց ճշմարտություն։ Եթե այդպես է, եթե այդ աստիճանի է հասել մանիպուլյացիան, եկեք հենց հիմա գնանք իմ աշխատասենյակ, ձեր ուզած տեքստը գրենք այդ թվում ռուսերենով, անգլերենով, անգամ ադրբեջաներենով գրենք, որ X պաշտոնյան այսպիսի կապ ունի ու նման համաձայնության է եկել։ Դրանք թղթեր են և յուրաքանչյուր համակարգչից օգտվող, տեքստեր հավաքող կարող է գրել»,-ասաց պատգամավորը։
«Իմ քայլ»-ական պատգամավոր Հայկ Գևորգյանն էլ նշեց, որ Գորիս-Կապան հատվածում 21 կմ-ն անցնում է Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս, այսինքն Ադրբեջանի տարածքով, բայց ոչ մի վայրկյան այդ ճանապարհը չի փակվել․ «Այնպես չէ, որ դա պետք է այս պահին չգիտեմ ինչ համաձայնագրերով լինի։ Դա պայմանավորվածությունների արդյունք է, որ այդ ճանապարհը պետք է գործի և գործում է։ Ոչ մի վայրկյան ադրբեջանցիների կողմից այդ ճանապարհը չի փակվել»,-նշեց Հայկ Գևորգյանը։
Հարցին՝ ստացվում է, որ Սյունիքում անհանգստացնող որևէ գործընթաց չկա՞, Սիսակ Գաբրիելյանը նշեց, որ միանշանակ այն, ինչ հիմա կատարվում է, Սյունիքում բնակիչների մոտ կարող է անհանգստություն առաջացնել, բայց ազատ տեղաշարժը որևէ կերպ չի սահմանափակվել։

Депутаты от блока Пашиняна прокомментировали сообщения о наличии армяно-азербайджанского меморандума 02/12/2021   12:56  |  Лента новостей
Депутат от правящего блока “Мой шаг” Сисак Габриелян прокомментировал муссируемые сведения об армяно-азербайджанском меморандуме.
“Вице-премьер РА Тигран Авинян заявил, что ничего подобного нет, что он не в курсе подписания какого-либо меморандума”, - сказал Габриелян.
Что касается заявления бывшего премьера Армении Гранта Багратяна о том, что был подписан армяно-азербайджанский меморандум, где указаны определенные координаты, границы, депутат предложил журналистам отправиться к нему в кабинет и составить 300 документов с аналогичным содержанием.
“Это набранный на компьютере на листе формата А4, в котором что только не пишут и распространяют как стопроцентную истину. Если манипуляция достигла уже такой степени, давайте прямо сейчас пойдем в мой кабинет и напишем любой текст, в том числе на русском, английском, даже на азербайджанском. Напишем о том, что должностное лицо Х  достигло такой договоренности. Эти документы - просто бумаги и любой человек, пользующийся компьютером, может набрать текст”, - сказал депутат.
В свою очередь депутат от “Моего шага” Айк Геворкян отметил, что 21-километровый участок трассы Горис-Капан проходит вне международно признанных границ Армении, то есть по территории Азе4рбайджана, но эта дорога ни на секунду не закрывалась.
“Не так чтобы этот вопрос в данный момент должен был регулироваться какими-то соглашениями. Это результат договоренностей о том, что эта дорога должна функционировать, и она функционирует. Дорога ни на секунду не перекрывалась азербайджанцами”, - отметил Айк Геворкян.
На вопрос о том, означает ли это, что каких-либо тревожных для Сюника процессов нет, Сисак Габриелян отметил, что однозначно, что все то, сейчас происходит, может вызвать у  жителей беспокойство, но каких-либо ограничений на свободное передвижение не было.