Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը 02/11/2021 23:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Ի շարունակումն նախկինում ունեցած շփումների` ԱԳ նախարարները համընդգրկուն քննարկում են ունեցել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի շուրջ, անդրադարձ են կատարել Արցախում հումանիտար իրադրության և արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հարցը` ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից այդ գործընթացում խոչընդոտներ ստեղծելու անթույլատրելիությունը։ Այս առնչությամբ ԱԳ նախարար Այվազյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի իր գործընկերոջը՝ հարցն օրակարգում մշտապես բարձր պահելու համար:
ԱԳ նախարարները շեշտել են ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում և մտքեր փոխանակել համանախագահների գործունեության առաջիկա ժամանակացույցի շուրջ։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև երկկողմ օրակարգի հարցեր։ Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանձնարարությամբ Արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանի պատվիրակության վերջերս Հայաստան կատարած այցը` փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները տեղում քննարկելու համար, մտքեր են փոխանակվել այցի արդյունքներով ձեռնարկվելիք հետագա քայլերի շուրջ։
ԱԳ նախարարներ Այվազյանը և Լը Դրիանը կարևորել են տարբեր մակարդակներով փոխշփումների և խորհրդակցությունների շարունակականությունը:

Ара Айвазян переговорил по телефону с главой МИД Франции 02/12/2021   09:25  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян в четверг, 11 февраля, провел телефонный разговор главой МИД Франции Жан-Ивом Ле Дрианом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В продолжение предыдущих контактов главы МИД всесторонне обсудили вопросы региональной стабильности и безопасности, коснулись предпринятых для решения гуманитарной ситуации в Арцахе шагов и преодоления стоящих перед армянами Арцаха вызовов.
В контексте гуманитарных вопросов, требующих неотложных решений, глава МИД Армении подчеркнул вопрос возвращения на родину армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в статусе заложников, указав на недопустимость создания препятствий со стороны Азербайджана в этом процессе. В этой связи глава МИД Армении поблагодарил своего французского коллегу за постоянное внимание к данному вопросу.
Министры подчеркнули необходимость решения нагорно-карабахского мирного процесса в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ и обменялись мнениями о ближайшем графике деятельности посредников.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Франции также обсудили вопросы двусторонней повестки. Собеседники высоко оценили состоявшийся по распоряжению президента Франции Эммануэля Макрона недавний визит в Армению делегации во главе с государственным секретарем при МИД Франции Жан-Батистом Лемуаном для обсуждения не месте перспектив сотрудничества в сферах, представляющих обоюдный интерес. Состоялся обмен мнениями о дальнейших шагах, которые следует предпринять по итогам визита.