Թուրքիան և Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում են այստեղից հեռացնել Ռուսաստանի Դաշնությանը, հատկապես՝ խաղաղապահ ուժերին. Նավասարդյան 02/10/2021 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Երբ Մինսկի խումբ կոչվող քաղաքական կառույցը կվերսկսի իր աշխատանքները և արցախյան հիմնահարցի լուծման շրջանակներում կգրավի իր ուրույն տեղը, դրանից հայկական կողմը միայն շահող դուրս կգա: Իսկապես, Թուրքիան և Ադրբեջանն անում են ամեն ինչ, որպեսզի դա տեղի չունենա,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ նախկին փոխարտգործնախարար, ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը։
Նկատենք, որ վերջին շրջանում Հայաստանում մեծ ակտիվություն են ցուցաբերում ՀՀ-ում հավատարմագրված մի շարք դեսպաններ, հատկապես Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, ԱՄՆ դեսպան Լի Թրեյսը և Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Ջոնոթան Լաքոթը, որոնք հանդիպումներ են ունենում ինչպես Հայաստանում քաղաքական գործունեություն ծավալող ամենատարբեր գործիչների, ընդդիմության ներկայացուցիչների, այնպես նաև ՀՀ պաշտոնաթող նախագահների՝ մասնավորապես, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
Ա.Նվասարդյանը դեսպանների ակտիվությունը բնական է համարում. «Եթե ես էլ լինեի այդ դեսպաններից որևէ մեկի տեղում, անպայմանորեն, կփորձեի հնարավորինս շատ հանդիպումներ և համապատասխան վերլուծություններ ձեռք բերել, այն ամենի վերաբերյալ, ինչ վերջին ժամանակներում կատարվում է երկրի ներքաղաքական կյանքում: Բնականաբար, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններն այդ աշխատանքը պետք է կատարեն քաղաքական դաշտում որոշակի հեղինակություն և կշիռ վայելող գործիչների հետ հանդիպումների արդյունքում, որոնցից մեկն էլ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն է»։
Արման Նավասարդյանը նկատում է՝ դիվանագիտական աշխատանքը հիմնականում հիմնված է կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիային տիրապետելու և դրա հիման վրա, համապատասխան վերլուծություններ կատարելու գործառույթի վրա, այնպես որ, դեսպանների մասնակցությամբ պարբերաբար կրկնվող հանդիպումների մեջ, ըստ վերջինիս, որևէ արտառոց երևույթ պետք չէ փնտրել. «Թերևս միակ հարցը, որ, հավանաբար, հետաքրքրում է ձեզ՝ ինչո՞ւ են այդ հանդիպումներն առավել հաճախակի բնույթ ստացել հատկապես վերջերս:
Դա, բնականաբար, կապված է այն դեպքերի հետ, որ կատարվեցին վերջին ամիսների ընթացքում մեր երկրում և որում դեռ գտնվում է Հայաստանը՝ պատերազմից հետո: Այլ կերպ ասած, դրանք այն խնդիրներն են, որոնց հետ այսօր բախվում է Հայաստանը: Այդ խնդիրների կոնտեքստում, բոլորովին վերջերս, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարեց, որ Վլադիմիր Պուտինն անձամբ է զբաղվում գերիների վերադարձի հարցով, բացի դրանից, ՌԴ նախագահը հարց էր բարձրացրել, առհասարակ, Արցախի խնդրի վերաբերյալ: Ամենայն հավանականությամբ, ՌԴ դեսպանի վերջին օրերի հիմնական քննարկման թեման, թերևս սա պետք է լինի:
Համենայն դեպս, մեր Արտաքին գործերի նախարարությունն այս ուղղությամբ ևս ակտիվ աշխատանքներ է կատարում, մասնավորապես նորանշանակ նախարարի գլխավորությամբ, ում ակտիվ ջանքերն այս ուղղությամբ, միայն ողջունելի են: Արցախի վերաբերյալ ամենակարևոր խնդիրներից մեկն, իհարկե, մնում են Մինսկի խմբի գործունեությանն առնչվող հարցերը, որի ուղղությամբ, նույնպես, Արա Այվազյանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում»,- ասում է Արման Նավասարդյանը:
Արդյո՞ք անհանգստության առիթ չի կարող հանդիսանալ այն իրողությունը, որ վերջին շրջանում նկատելի ակտիվությամբ հանդես եկող դեսպանները հենց Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչներն են, այսինքն, ՀՀ-ում հավատարմագրված՝ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի Հանրապետության լիազոր դեսպանները, որոնք մեծ ակտիվությամբ և ինտենսիվությամբ տարատեսակ հանդիպումներ են անցկացնում հայաստանյան ներքաղաքական դաշտում: Եվ, եթե սրան գումարենք նաև թուրքական կողմից պարբերաբար հնչող այն ահազանգը, որով Թուրքիան ցանկություն է հայտնում փոխել համանախագահող երկրների ձևաչափը և Արցախի հարցում որոշիչ դեր ստանձնել Մինսկի խմբում, ապա արդյո՞ք դեսպանների մասնակցությամբ կուլիսային այս քննարկումներում չի՞ կարող քննարկվել արցախյան հիմնահարցում թուրքական կողմի ներգրավվածության հարցը, ինչն անընդունելի ձևաչափ է հանդիսանում հայկական կողմի համար: Արման Նավասարդյանը նկատում է՝ բարեբախտաբար, Մինսկի խմբում ներգրավված երեք պետություններն էլ համախմբված են միևնույն նպատակի շուրջ.
«Ամերիկան և Ռուսաստանը, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան և այս երեք պետությունները միասին վերցրած այն հազվագյուտ դեպքերից են, երբ Արցախի հարցում բոլորը միասին կոնսենսուսի մեջ են: Այն, որ մինչև հիմա տարբեր պատճառներով, օրինակ` ԱՄՆ-ն պասիվ էր, իր երկրի ներքաղաքական խնդիրներով պայմանավորված, սա դեռ ոչինչ չի նշանակում: Նորից եմ կրկնում՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների վերջին շրջանի ակտիվությունը միայն դրական լույսի ներքո պետք է վերլուծել, միաժամանակ՝ ողջունելով այդ ակտիվությունը: Երբ Մինսկի խումբ կոչվող քաղաքական կառույցը կվերսկսի իր աշխատանքները և արցախյան հիմնահարցի լուծման շրջանակներում կգրավի իր ուրույն տեղը, դրանից հայկական կողմը միայն շահող դուրս կգա:
Իսկապես, Թուրքիան և Ադրբեջանն անում են ամեն ինչ, որպեսզի դա տեղի չունենա, ավելին՝ նրանք ամեն կերպ փորձում են հեռացնել այստեղից Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ ուժերին հատկապես: Սա բացառապես մեկ նպատակ է հետապնդում՝ չեզոքացնելով Ռուսաստանի Դաշնությանը, տարածաշրջանում գերիշխող դեր ստանձնել: Այդ նպատակին է ձգտում, մասնավորապես Թուրքիան, որն, ի դեպ, շատ հեռուն գնացող նպատակներ ունի, այսպես ասած՝ վարդագույն երազանք, որն է՝ պանթյուրքիզմի ծրագրի իրականացումն ու իսլամիզմի տարածման վտանգը:
Դժբախտաբար, Թուրքիային հաջողվեց պատերազմի արդյունքում ոտք դնել այստեղ և սա հարցի մյուս կողմն է, որին մենք, անպայմանորեն, պետք է ուշադրություն դարձնենք: Այնուհանդերձ, վերադառնալով քննարկման բուն թեմային, նորից պետք է շեշտեմ՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների վերջին շրջանի նկատելի ակտիվությունը միայն դրական դրսևորում ունի, որից հայկական կողմն Արցախի հարցում հնարավորինս շահավետ կերպով դուրս գալու հնարավորություններ պետք է գտնի»,- ամփոփելով զրույցն, ասում է ՀՀ նախկին փոխարտգործնախարար, ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:

Турция и Азербайджан всячески пытаются вытеснить Россию из региона – Арман Навасардян 02/10/2021   14:20  |  Лента новостей
Когда политическая структура под названием Минская группа возобновит свою работу и займет свое уникальное место в рамках урегулирования Арцахского вопроса, то армянская сторона от этого лишь выгадает. Турция и Азербайджан, действительно, делают все, чтобы этого не произошло. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил бывший заместитель министра иностранных дел Армении, Чрезвычайный и Полномочный посол Арман Навасардян.
Отметим, что в последнее время заметную активность в Армении проявляют ряд аккредитованных в РА послов, особенно посол РФ в Армении Сергей Копыркин, посол США Линн Трейси и посол Франции Джонатан Лакот. Они проводят встречи с политическими деятелями, представителями оппозиции Армении, а также с экс-президентами РА, в частности, с первым главой государства Левоном Тер-Петросяном.
Навасардян назвал активность дипломатов естественной. “Если бы я был на месте одного из них, то обязательно попытался бы провести как можно больше встреч и получить соответствующий анализ касательно всего происходящего в последнее время на внутриполитической арене. Естественно, аккредитованные послы должны вести эту работу, встречаясь с деятелями, снискавшими определенный авторитет и обладающими политическим весом, одним из которых является первый президент РА Левон Тер-Петросян”, - сказал он.
Как отметил Арман Навасардян, дипломатическая работа в основном зиждется на функции владения конфиденциальной информацией и проведения соответствующего анализа на ее основе. По его словам, ничего из ряда вон выходящего в регулярных встречах  с участием послов искать не стоит.
”Пожалуй, единственный вопрос, который, вероятно, интересует вас, касается причин, по которым эти встречи участились. Это, естественно, связано с теми событиями, которые имели место за последние месяцы в нашей стране и в гуще которых Армения все еще находится после войны. Иными словами, это те проблемы, с которыми Армения сегодня сталкивается. В контексте этих проблем совсем недавно посол РФ в Армении Сергей Копыркин заявил, что Владимир Путин лично занимается вопросом возвращения пленных. Помимо этого, президент РФ затронул вопрос по Арцахской проблематике  в целом. По всей вероятности, ключевой темой дискуссии с участием посла РФ в последнее время, пожалуй, должен стать этот вопрос. По крайней мере, МИД  нашей страны тоже проводит активную работу в этом направлении, в частности, во главе с новым министром, чьи активные усилия в этом направлении достойны лишь приветствия. Одним из самых важных вопросов остаются вопросы, касающиеся деятельности Минской группы. И в этом направлении Ара Айвазян также прилагает активные усилия”, - сказал Арман Навасардян.
Дипломат отметил, что активность послов следует анализировать лишь в позитивном ключе, одновременно приветствуя ее.
“Когда политическая структура под названием Минская группа возобновит свою работу и займет свое особое место в рамках решения Арцахского вопроса, то армянская сторона от этого лишь выгадает. Действительно, Турция и Азербайджан прилагают все усилия, чтобы этого не произошло. Более того, они всячески пытаются вытеснить отсюда Российскую Федерацию, в особенности российские миротворческие силы. Это преследует исключительно одну цель – нейтрализовать Российскую Федерацию и взять на себя доминирующую роль в регионе. К этой цели стремится, в частности, Турция, которая, кстати, вынашивает далеко идущие планы… Речь идет о реализации пантрюкистской программы и угрозе распространения исламизма. К несчастью, Турции удалось в результате войны ступить сюда. Это другая сторона вопроса,  на которую мы должны обязательно обратить внимание. Тем не менее, возвращаясь к основной теме разговора, должен снова подчеркнуть, что заметная активность аккредитованных в РА послов носит лишь позитивный характер, в свете которой армянская сторона должна найти возможности для извлечения максимальной выгоды в Арцахском вопросе”, - резюмировал экс-замглавы МИД Армении Арман Навасардян.