Վարչապետին ներկայացվել են գյուղատնտեսության ոլորտի 2020թ. արդյունքները և 2021թ. ծրագրերը 02/10/2021   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ գյուղատնտեսական տարվա 2020թ. արձանագրված արդյունքների և 2021թ. նախատեսված ծրագրերի վերաբերյալ:
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը զեկուցել է, որ համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2020թ. գյուղատնտեսության ոլորտում համախառն ներքին արդյունքի 1.4 տոկոս աճ է գրանցվել: 2.3 տոկոս աճ է գրանցվել բուսաբուծության, 0.6 տոկոս աճ՝ անասնաբուծության ճյուղերում: Մշակովի վարելահողերի ծավալը կազմել է 228,000 հա, ոռոգելի հողատարածքների թիվը՝ 155,000:
Պետական օժանդակության ծրագրերի շարքում՝ 2020թ.  մեծ թափ է ստացել լիզինգի ծրագիրը, որի շրջանակում ձեռք է բերվել 295 միավոր գյուղտեխնիկա, գրեթե կրկնակի աճել է շահառուների թիվը: Շոշափելի աճ է արձանագրվել ինտենսիվ այգեգերծության ծրագրի շրջանակում. 2019թ. 53.2 հա համեմատ 2020թ. ինտենսիվ այգիների ծավալն ավելացել է գրեթե 10 անգամ՝ կազմելով 518.6 հա, շահառուների թիվը 17-ից հասել է 53-ի: Փոխնախարարի զեկուցմամբ, հաշվի առնելով ծրագրի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը՝ 2021թ. նախատեսվում է համակարգային մոտեցման ներդրում, որը կներառի կրթական բաղադրիչը ևս, և Ագրարային համալսարանում կիրականացվեն ինտենսիվ այգեգործության կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ դասընթացներ: Գյուղապահովագրության ծրագիրը 2020թ. իրականացվել է 6 մարզում, ներառել է 2 մշակաբույս, 2021թ. նախատեսվում է ապահովագրման ենթակա մշակաբույսերի թիվը հասցնել 11-ի և ծրագիրն իրականացնել բոլոր մարզերում: Արդյունավետ ընթացք է արձանագրել տոհմային անասնաբուծության և անասնապահության ծրագիրը: Դրան նպաստել է նաև ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագրի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության համագործակցությամբ իրականացվող «Միասին» նախագիծը՝ «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման ծրագիրը: 2020թ. կառուցվել է 20 խելացի անասնաշենք, կնքվել է 35 պայմանագիր, որոնք այժմ իրականացման փուլում են: Ծրագիրն իրականացվում է Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերի սահմանամերձ բնակավայրերում, փետրվարի 15-ից այն հասանելի կլինի նաև Սյունիքի մարզում: Կատարվել են կենդանիների պատվաստման հակահամաճարակային միջոցառումներ և համարակալման ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներ:
Անդրադառնալով մթերման գործընթացին՝ փոխնախարարը նշել է, որ 2020թ. մթերվել է 98000 տ պտուղ-բանջարեղեն, որը 11000 տ ավելի է նախորդ տարվանից: Իրականացվել է խաղողի տնկարկների քարտեզագրում, այն կարևոր նշանակություն ունի ռեեստրի ստեղծման համար և կշարունակվի նաև այս տարի՝ մարզերի աշխարհագրության ընդլայնմամբ: Տեղական գինիների արտահանումը խթանելու նպատակով նախատեսվում է 2021թ. Բեռլինում ստեղծել հավաքական բեռների պահեստ և օնլայն հարթակ, որոնց միջոցով հայկական գինիները հասանելի կլինեն ողջ Եվրոպայում։ Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Օրենսդրական բարեփոխումներ են կատարվել կոնյակագործության ոլորտում: Վերամշակման և արտահանման ոլորտներին օժանդակելու նպատակով ներկայում բանակցություններ են ընթանում ռուսաստանյան 3 սուպերմարկետների ցանցի ղեկավարության հետ՝ Հայաստանում ներկայացուցչություն, լոգիստիկ կենտրոն բացելու և դրա միջոցով տեղական արտադրանքի ուղիղ արտահանումն այդ սուպերմարկետներ կազմակերպելու նպատակով: Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցներով 2020-2021թթ. 57 վերամշակող կազմակերպության հետ կնքվել է պայմանագիր, որոնց շրջանակում աջակցություն կտրամադրվի արտադրական կարողությունների վերազինմանը/սննդի անվտանգության համակարգերի ներդրմանը։
Ինչ վերաբերում է պետության կողմից սուբսիդավորվող գյուղատնտեսական վարկերին, ապա 2020թ., 2019թ. համեմատ, վարկերի քանակը աճել է ավելի քան 4 անգամ, վարկային պորտֆելի ծավալը՝ գրեթե 2 անգամ: Վարչապետին զեկուցվել է նաև արոտների կառավարման և ենթակառուցվածքների զարգացման 2020թ. արդյունքների և առաջիկա աշխատանքների մասին. ՀԲ վարկային միջոցներով Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում կառուցվել է «Անասնաբուժական սպասարկման կենտրոն», Ագրարային համալսարանի անասնաբուծության ֆակուլտետի լսարանը վերազինվել է ժամանակակից սարքավորումներով, 8 համայնքում ավարտվել է արոտավայրերի ջրարբիացման համակարգերի շինարարությունը: 2021թ․«Անասնաբուժական սպասարկման կենտրոն» կկառուցվի Լոռու մարզի Թումանյան համայնքում, 11 համայնքում կիրականացվեն արոտավայրերի ջրարբիացման համակարգերի շինաշխատանքներ, նախատեսվում է 70 համայնքում կառուցել կենդանիների հավաքատեղիներ, որոնք ծառայելու են կենդանիների համարակալմանը և պատվաստմանը:
Փոխնախարարը նշել է, որ 2021թ. համար նախատեսվում է գյուղատնտեսության ոլորտի պետական աջակցության ծրագրերի շարունակականություն, և վերոնշյալ ծրագրերը, արձանագրված ռիսկերի գույքագրումից և բարելավումից հետո, շարունակում են իրականացվել: Առաջիկայում կներկայացվի նաև ՀՀ-ում գարնանացան հացահատիկային հատիկաընդեղեն և կերային մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագիր:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է դրական դինամիկա և արդյունավետություն արձանագրած ծրագրերի հետևողական իրականացումը և նշել, որ ռազմավարական նշանակության որևէ ծրագիր պետական աջակցության շրջանակից չպետք է դուրս մնա:
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է ջրօգտագործման ոլորտում ընթացիկ իրավիճակից: Զեկուցվել է ջրային համակարգի բարեփոխման ընթացքի, համակարգի առողջացման նպատակով կառավարության կողմից իրականացված մարումների շնորհիվ ՋՕԸ-երի կուտակած պարտքի կառավարման մասին: Այս համատեքստում քննարկվել են համակարգի ծախսարդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը հանձնարարել է ուսումնասիրել ջրօգտագործման գործընթացի պլանավորման ճշգրտությունը բարձրացնելու, ջրի կորուստները նվազագույնի հասցնելու, ՋՕԸ-երի կուտակած պարտքերի մարման գործընթացի համակարգային լուծման տարբերակներ և ներկայացնել քննարկման:
15:50 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը տիրապետում է գաղտնի սոցհարցումների արդյունքներին. Քոչարյանի վարկանիշն իրենից բարձր է. Արմեն Բադալյան
09:51 10/02/2021  |  ՄամուլՆիկոլը տեղյակ չէ՞, թե Աննան ինչի կամ ում հաշվին է այդ ճոխ ծախսերն անում «Իրավունք»
08:11 10/02/2021  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանն այսօր կմեկնի Մոսկվա, այցի նպատակն ու օրակարգը հայտնի չեն. «Հրապարակ»
23:58 09/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՈստիկան, թե՞ Ենիչերի. Ավետիք Իշխանյան
22:51 09/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՈչ մի նորմալ երկիր թոշակ ու սշխատավարձ վճարելու համար պարտք վերցնելով չի կարող երկար ապրել. սա աղետ է. Համբարյան
22:21 09/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԳնացել էի կապանցիների հետ զրուցելու. Զրույցը չստացվեց. Հրանտ Բագրատյան

Пашиняну представили зафиксированные в сельском хозяйстве в 2020 году результаты и запланированные программы 02/10/2021   17:43  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня в правительстве состоялось совещание по достигнутым в сельском хозяйстве в 2020 году результатам и запланированным программам. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Заместитель министра экономики Арман Ходжоян доложил, что по данным Статистического комитета, в 2020 г. ВВП в сельскохозяйственном секторе вырос на 1,4%. В сфере растениеводства зафиксирован рост на 2,3%, животноводства - 0,6%. Площадь посевных земельных участков составил 228 тыс гектаров, количество орошаемых земель - 155 тыс.
В числе программ государственного содействия в 2020 году активизировалась лизинговая программа, в рамках которой было приобретено 295 единиц сельхозтехники, а количество бенефициаров увеличилось почти вдвое. Заметный рост зафиксирован в рамках программы интенсивного садоводства. По сравнению с 2019 годом в 2020 году площадь интенсивных садов увеличилась почти в 10 раз и составила 518,6 га, количество бенефициаров увеличилось с 17 до 53. Согласно докладу замминистра, с учетом растущего интереса к программе, в 2021 году планируется внедрить системный подход, который будет включать также образовательный компонент, и в Аграрном университете будут реализованы краткосрочные и долгосрочные курсы по интенсивному садоводству.
Программа сельского страхования в 2020 году была реализована в 6 областях Армении и включала две сельхозкультуры. В 2021 году планируется количество подлежащих страхованию сельскохозяйственных культур довести до 11 для реализации программы во всех областях Армении. Зафиксирован прогресс в рамках реализации программы племенного животноводства и скотоводства. Этому также способствовал реализуемый в рамках программы “Устойчивые общины” ПРООН в сотрудничестве с министерством экономики Республики Армения проект “Миасин” по строительству “умных” животноводческих ферм. В 2020 году построено 20 “умных” животноводческих ферм, подписано 35 контрактов, которые сейчас находятся на этапе реализации. Проект реализуется в приграничных населенных пунктах областей Гегаркуник, Вайоц Дзор, а в Сюникской области он будет доступен с 15 февраля. Приняты меры по вакцинации скота. Завершена подготовка к программе нумерации скота.
Коснувшись процесса заготовок, замминистра отметил, что в 2020 году заготовлено 98 тыс тонн овощей и фруктов, что на 11 тыс тонн больше, чем в прошлом году. Проведено картографирование виноградных насаждений, это важно для создания реестра, которое будет продолжено и в этом году, будет расширена география регионов. С целью стимуляции экспорта местных вин предусмотрено в 2021 году создать склад для комплексного хранения грузов в Берлине, а также онлайн-площадку, через которые армянские вина будут продаваться по всей Европе. Работы в этом направлении продолжаются.
Проведены законодательные реформы в сфере коньячного производства. В настоящее время для поддержки перерабатывающего и экспортного секторов ведутся переговоры с руководством сети трех российских супермаркетов с целью открытия в Армении представительства, логистического центра и организации прямого экспорта местной продукции в эти супермаркеты. На кредиты Всемирного банка в 2020–2021 гг. подписаны контракты с 57 перерабатывающими компаниями для модернизации производственных мощностей и внедрения систем безопасности хранения пищевых продуктов.
Что касается субсидируемых государством сельскохозяйственных кредитов, то в 2020 году, по сравнению с предыдущим годом, количество кредитов увеличилось более чем в 4 раза, объем кредитного портфеля увеличился почти вдвое. Премьер-министру было доложено об итогах программы и предстоящих планах по управлению пастбищами и развитию инфраструктуры на 2020 год. На средства ВБ построен Центр ветеринарной службы в г. Раздан Котайкской области, аудитория факультета животноводства Аграрного университета оснащена современным оборудованием, строительство систем орошения пастбищ завершено в 8 общинах. В 2021 году в общине Туманян Лорийской области будет построен Центр ветеринарной службы, в 11 общинах будут проведены работы по строительству оросительных систем пастбищ, в 70 общинах планируется строительство мест сбора для скота, которые будут служить для нумерации и вакцинации скота.
Заместитель министра отметил, что в 2021 году намечено продолжение программ государственного содействия сфере сельского хозяйства. В ближайшее время будет представлена программа государственного содействия производству яровых зерновых, бобовых и кормовых культур.
Никол Пашинян подчеркнул важность положительной динамики и последовательной реализации эффективных программ и отметил, что ни одна программа поддержки стратегической важности не должна оставаться за рамками государственного содействия.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался текущей ситуацией в сфере водопользования. Было доложено о процессе реформирования системы водоснабжения, управлении накопленными водопользовательскими компаниями долгами с целью оздоровления системы. В этом контексте были обсуждены вопросы повышения рентабельности системы. Премьер-министр поручил изучить варианты повышения точности планирования процесса водопользования, минимизации потерь воды, системного решения процесса погашения накопленных водопользовательскими компаниями задолженностей и представить их на обсуждение.
11:57 16/09/2020  |  Лента новостейАрмянские фермеры перекрыли межгосударственную трассу из-за низких цен на виноград: они дали полчаса Самвелу Алексаняну
11:37 22/07/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении побывал на ванадзорском заводе по производству противоградовых сеток
10:40 18/06/2019  |  ЭкономикаШум вокруг грибковой болезни может привести к изменению интереса к армянскому абрикосу - Пипоян