Դատարանը թույլատրեց Ռոբերտ Քոչարյանի կալանադրված գույքի հետ կնքել ցանկացած գործարք, որը չի կարող հանգեցնել նշված գույքի օտարման 02/09/2021   15:24  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, թույլատրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանադրված գույքի հետ կնքել ցանկացած գործարք, որը չի կարող հանգեցնել նշված գույքի օտարմանը։
Նշենք, որ դատական նիստում նման միջնորդությամբ հանդես էր եկել պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։ Նա պարզաբանեց, որ խոսքը գնում է կոմունալ ծառայությունների և գույքի անհատույց օգտագործման հանձնելու վերաբերյալ պայմանագրերին՝ նշելով, որ անշարժ գույքի օտարումը ռիսկի տակ չի դրվում։ Մեղադրող կողմը չառարկեց՝ նշելով, որ, եթե խոսքը գնում է Ռոբերտ Քոչարյանին պետության կողմից տրամադրված տան և հարակից տարածքի մասին, ապա դրա հետ կապված առարկություն չունեն։ Նախագահող դատավորը որևէ խոչընդոտ չի տեսավ եւ որոշեց թույլ տալ գույքի օտարում չհանդիսացող և օտարմանը չհանգեցնող գործարքների կնքումը՝ կալանադրված անշարժ գույքի նկատմամբ։
Այժմ դատարանը դռնփակ կարգով քննում է պաշտպան Հայկ Ալումյանի միջնորդությունը՝ «Մարտի 1»-ի մայր գործով տուժող Արթուր Ավագյանի վերաբերյալ։
Վերջինս տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով 2008 թ. մարտի 1-ին՝ ժամը 22:15-ին, շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, մի քանի օր մնացել վերակենդանացման բաժանմունքում: Հիվանդանոցում արձանագրվել էին ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող Արթուր Ավագյանի վնասվածքները. «Պարանոցի եւ դեմքի հրազենային վնասվածք, տրավմատիկ շոկ, ձախ ենթածնոտային շրջանի պատռվածք վերք (հրազենային վերքի մուտք), աջ թշային շրջանի, վերին շրթունքի, բերանի աջ անկյան պատառոտված, ջնջխված վերք, հյուսվածքների արատ (հրազենային վերքի ելք):
16:44 06/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե 2020թ․-ին ես իշխանության լինեի, պատերազմ չէր սկսվի. Ռոբերտ Քոչարյան
16:39 06/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆավալնուն և Փաշինյանին միավորում են հատկապես տեխնոլոգիաներն ու անցյալը. Քոչարյան. Sputnik Արմենիա
15:29 06/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս վերադառնում եմ մեծ քաղաքականություն. Ռոբերտ Քոչարյան
10:09 05/02/2021  |  ՄամուլՌոբերտ Քոչարյանը Մոսկվա կմեկնի՝ հանդիպելու ռուսական էլիտայի հետ. ինչ են ծրագրել ընդդիմադիր լիդերները «Ժողովուրդ»
10:26 04/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԹշնամու ռմբակոծությունից վնասվել էր Ստեփանակերտում Ռոբերտ Քոչարյանի տունը
10:04 04/02/2021  |  ՄամուլՆոր մանրամասներ առաջնորդների հանդիպումից. ինչ են ասել Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը «Ժողովուրդ»

Суд в Ереване разрешил заключить некоторые сделки с арестованным имуществом Кочаряна 02/09/2021   15:52  |  Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян разрешил заключить любые сделки с арестованным имуществом второго президента Армении Роберта Кочаряна, которые не приведут к отчуждению указанного имущества.
С подобным ходатайством на судебном заседании выступил адвокат Ованнес Худоян. Он пояснил, что речь идет о договорах касательно передачи имущества в безвозмездное пользование, указав, что риска с отчуждением недвижимого имущества не возникнет. Сторона обвинения не стала возражать, отметив, что если речь идет о предоставленном Роберту Кочаряну государством особняке и прилегающей к нему территории, то возражений по этому поводу у них нет. Судья не увидела каких-либо препятствий и решила разрешить заключение сделок с арестованным имуществом, которые не являются отчуждением имущества и не приводят к отчуждению.
В данный момент суд за закрытыми дверями рассматривает ходатайство адвоката Айка Алумяна относительно потерпевшего по основному делу о событиях 1 марта Артура Авагяна.
Последний с травмами различной степени тяжести 1 марта 2008 года в 22:15 был доставлен на карете “Скорой помощи” в медцентр “Армения”. Он провел несколько дней в реанимационном отделении.
Обвиняемыми по выделенному в отдельное производство делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший начальник Генштаба ВС РА, экс-генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-министр обороны Армении Сейран Оганян и бывший вице-премьер РА Армен Геворкян.