Դադիվանքի տարածք ուխտավորներին ներս թողնելու համար ադրբեջանական կողմը հստակ անվանացանկ և անձնագրային տվյալներ է պահանջում. Արցախի թեմի առաջնորդ 02/09/2021   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախորդ շաբաթ Դադիվանքի վանական համալիր ուխտավորների մուտքն արգելած ադրբեջանական կողմը նոր պահանջներ է ներկայացնում։
Այսուհետ վանական համալիրի տարածք մուտք գործելու համար անհրաժեշտ կլինի նախապես ադրբեջանական կողմին ներկայացնել այնտեղ այցելության մեկնող ուխտավորների հստակ անվանացանկն ու անձնագրային տվյալները: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի նորանշանակ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը և հավելեց. «Չգիտեմ ինչո՞վ է պայմանավորված ադրբեջանական կողմի այս նորահայտ պահանջը: Նոյեմբերից հետո մինչ այժմ Դադիվանք ուխտագնացության այցելող քաղաքացիների համար նախապես պայմանավորված երթուղի կար, որով նրանք անարգել այցելում էին վանք, մասնակցում ծիսական արարողություններին և հետ վերադառնում: Լուրեր տարածվեցին նաև, թե վանքապատկան տարածքում հոգևոր ծառայություն իրականացնող հոգևորականների մուտքը նույնպես արգելվել է, բայց դա այդպես չէ: Այս պահի դրությամբ նրանք շարունակում են անարգել իրականացնել իրենց ծառայությունը: Հաջորդ այցի ընթացքում առավել հստակ կհասկանանք՝ ադրբեջանական կողմը կրկի՞ն կխոչընդոտի ուխտավորների մուտքը վանքի տարածք, թե՞ ոչ»,- ասաց Արցախի թեմի նորանշանակ առաջնորդը:
Հարցին՝ արդյո՞ք թեմակալ առաջնորդն ունի տեղեկություն այն մասին, թե ի՞նչ վիճակում են գտնվում թշնամու վերահսկողության տակ անցած պատմամշակութային հուշարձաններն ու հոգևոր կառույցները, Տեր Վրթանես Աբրահամյանը պատասխանեց՝ չունի նման տեղեկատվություն, տիրապետում է միայն այն ինֆորմացիային, որը հասանելի է համացանցային տիրույթում:
11:19 09/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգելվեց հայ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք
22:51 18/01/2021  |  ՎերլուծություններԴադիվանքի կյանքը՝ կապիտուլացիայից հետո
11:49 13/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՏեր Վահրամ. Այս եկեղեցականներն են պահում ադրբեջանցիներով շրջապատված Դադիվանքը
19:47 27/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքում պսակադրություն է եղել
13:55 07/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքի ինքնահռչակ քարոզիչ անձը պետք է հստակորեն պարզաբանի՝ քրիստոնեական ո՞ր եկեղեցու ներկայացուցիչն է. ո՞ւմ համար է քարոզելու հայկական հռչակավոր սրբատեղիում. Վարդան Ոսկանյան
22:32 06/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանը Դադիվանքում քարոզիչ է նշանակել ուդի հոգևորական Ռաֆիկ Դանաքարիին
23:29 04/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Երևանի վերականգնիչ մասնագետները Դադիվանքից հանել են հին որմնանկարները
13:19 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքում սպասավորող միաբանները ստացան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը

Азербайджан предъявил новые требования к армянским паломникам при посещении Дадиванка 02/09/2021   18:20  |  Лента новостей
Азербайджанская сторона, запретившая на прошлой неделе армянским паломникам войти в монастырский комплекс Дадиванк,  выдвинула новые требования.
Отныне для входа на территорию монастырского комплекса необходимо заранее представить азербайджанской стороне поименные списки отправляющихся в Дадиванк паломников и паспортные данные. Об этом “ФактИнфо” сообщил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян.
“Не знаю, чем обусловлено это новое требование азербайджанской стороны? С конца ноября по сей день был согласованный маршрут, по которому они беспрепятственно посещали монастырь, участвовали в церковных обрядах и возвращались обратно. Появилась также информация о том, что вход священнослужителям, осуществляющим духовную службу не территории монастыря, тоже запрещен, однако это не так. В данный момент они продолжают беспрепятственно осуществлять свою службу. В ходе следующего визита станет яснее, азербайджанская сторона вновь будет препятствовать посещению паломниками монастыря или нет”, - сказал глава Арцахской епархии ААЦ.
На вопрос о том, есть ли у него информация о состоянии оказавшихся под вражеским контролем объектов армянского историко-культурного и духовного наследия, епископ Вртанес Абрамян заявил, что не располагает подобными сведениями, лишь владеет той информация, которая доступна в Сети.