Անհետ կորած զինվորի հորից 3000 ԱՄՆ դոլար են պահանջել. տղամարդը կալանավորվել է 02/09/2021 10:07 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն տեղեկանալով, որ ժամկետային զինծառայող Ս. Խ.-ն մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին՝ անհետ կորել է, կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021 թվականի փետրվարի 3-ին վերջինիս հորը՝ Հ. Խ.-ին վստահություն ներշնչելու նպատակով խաբեությամբ ներկայացել է որպես հատուկ ծառայությունների պաշտոնատար անձանց հետ կապեր ունեցող անձնավորություն՝ հայտնելով, թե իբր նրանց միջոցով ճշտել է, որ որդին գտնվում է Բաքու քաղաքի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում, որտեղից վերջինիս նախ երկրորդ երկիր, իսկ այնուհետ ՀՀ տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին տալ 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Միաժամանակ, Ս. Խ.-ի տեղափոխման առաջին փուլը կազմակերպելու, այն է՝ Բաքու քաղաքից երկրորդ երկիր տեղափոխելու պատրվակով Ա. Հ.-ն վերջինիս հորից պահանջել է խոշոր չափերի՝ 521,130 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար: Այս մասին տեղեկացանք ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Հ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 5-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի բակային հատվածում Հ. Խ.-ից խարդախությամբ հափշտակել է նշված 1000 ԱՄՆ դոլարը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ չկարողանալով իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով հարուցված քրեական գործով Ա.Հ.-ն ձերբակալվել է և նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է։
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են Ա.Հ.-ի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:
Միևնույն ժամանակ ԱԱԾ-ն հորդորում է տուրք չտալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ գործարքների մեջ մտնելուն՝ վստահելով միայն պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրներին:

Мошенник потребовал $3 тыс. у родителей солдата, пропавшего без вести на войне – СНБ Армении(ВИДЕО) 02/09/2021   11:58  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила об аресте мужчины, подозреваемого в мошенничестве мужчины, который потребовал $3 тыс. у родителей солдата-срочника, пропавшего без вести на войне, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах.
СНБ Армении выяснила, что мужчина обратился к родителям солдата и, выдавая себя за человека, имеющего связи со спецслужбами, заявил, что якобы через них уточнил, что их сын будто находится в одном из уголовно-исполнительных учреждений в городе Баку. По его словам, чтобы вызволить солдата и переправить во вторую страну, а затем в Армению, нужно дать сотрудникам зарубежной спецслужбы взятку в размере 3 тысяч долларов США. Под предлогом организации  первого этапа доставки из Баку во вторую страну он потребовал и получил от отца военнослужащего порядка 521,130 драмов(эквивалентно $1 тыс.).
Реализовав свой преступный замысел, мужчина 5 февраля 2021 года в районе 15:00 во дворе Первого университетского больничного комплекса имени Гераци в Ереване обманом похитил у отца солдата указанные 1000 долларов. Сразу после получения денег злоумышленник был задержан сотрудниками СНБ. Против него возбуждено уголовное дело по факту попытки мошенничества в крупных размерах. Он был задержан. В суд было подано ходатайство об его аресте. Решение суда он заключен под стражу.
Предпринимаются следственные и иные процессуальные действия для  установления всех обстоятельств инцидента и выявления всего круга пострадавших.
СНБ призывает граждан, которые пострадали от аналогичных действий вышеупомянутого лица, сообщить об этом правоохранителям.
В то же время СНБ призывает воздерживаться от сделок лиц с преступными наклонностями, доверяя только официальным источникам информации.