Հասարակությունը սկսում է հասկանալ քաղաքական հետապնդումների իրական նպատակը. Ալումյան 02/08/2021 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործին ծանոթ մարդկանց համար առաջին իսկ օրվանից պարզ էր, որ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։ Տարբեր էին միայն պատկերացումները, թե ինչ քաղաքական նպատակներ են դրված այն անձանց առջև, որոնք այս ամենը սկսել են։ Հիմա արդեն քիչ, թե շատ պարզ դարձավ հասարակության համար։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նրա խոսքով՝ հասարակությունը սկսել է հասկանալ, որ իրականացվում է քաղաքական հետապդնում և սկսում է հասկանալ իրական նպատակները։ Իսկ թե որոնք էին իրական նպատակները՝ Ալումյանը հիշեցրեց պաշտպան Խուդոյանի հայտարարությունը, որով վերջինս նշել էր, որ 2008թ մարտի 1-ի իրադարձությունները պետք է դիտարկել 2020թ նոյեմբերի 9-ի իրադարձությունների հետ մեկ միասնական պատկերում։ Փաստաբանը հիշեցրեց նաև, որ նախորդ դատական նիստին դատարանն արգելեց Արմեն Գևորգյանին՝ ներկայացնել հիմնավորումները, ինչը, ըստ փաստաբանի հաճախ կլինի այս դատավարության ընթացքում, երբ պաշտպանական կողմը կփորձի ցույց տալ և ապացուցել, թե ինչու է այս հետապնդումը սկսվել, իսկ դատարանը կփորձի կանխել դա՝ պատճառաբանելով, թե դատարանում քաղաքական հայտարարություններ չպետք է արվեն, մինչդեռ՝ մարտի 1-ի իրադարձությունները քաղաքական են եղել, մեղադրական եզրակացությունում քաղաքական պրոցեսներ են նկարագրված, քաղաքական գնահատականներ են տրված, ուստի՝ դրա դեմ փաստարկ ներկայացնելիս հնարավոր չէ խուսափել որոշակի գնահատականներից, որոնք վերաբերում են քաղաքականությանը, բայց իրավական գնահատականներ են։
«Երբ ասում ենք, որ սա քաղաքական հետապնդում է և փորձում ենք դա հիմնավորել, դատարանը մեզ ընդհատում է և ասում է՝ քաղաքական հայտարարություններ անելու իրավունք չունեք»,- նշեց նա՝ համոզմունք հայտնելով առ այն, որ այս ամենն արվում է իրականությունը հասարակությունից հնարովրինս երկար քողարկելու համար, մինչդեռ՝ հասարակությունն աստիճանաբար սկսում է հասկանալ, թե ինչ էր այս ամենի տակ թաքնված։
Դիտարկմանը, թե նպատակը եղել է մարդկանց մեկուսացնելը՝ Ալումյանն արձագանքեց. «Հիմա ով պետք է դիմադրությունը կազմակերպեր, եթե ենթադրենք, որ ՀՀ իշխանությունները որոշել են որևէ տարածք հանձնել։ Ով պետք է ընդդիմանար կամ դիմադրությունը կազմակերպեր։ Տեսնում ենք, որ այդ մարդկանց նկատմամբ տարբեր պատրվակներով քրեական հետապնդումներ են սկսվել։ Կարծում եմ՝ այս քրեական գործն ամենակարևոր կետն էր նախապես ծրագրված այս պլանի մեջ»։

Общество начинает осознавать истинную цель политических преследований – адвокат Кочаряна 02/08/2021 12:49 | Лента новостей
Тем, кто знаком с делом в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и остальных фигурантов, с первого же дня было ясно, что осуществляется политическое преследование. Отличались лишь представления о том, какие политические цели поставлены перед теми лицами, которые все это начали. Теперь обществу. более или менее стало ясно. Об этом заявил на пресс-конференции в понедельник адвокат Айк Алумян.
По его словам, общество стало понимать, что имеет место политическое преследование, и начало осознавать его настоящие цели. В этой связи он напомнил о заявлении адвоката Худояна, в котором последний отметил, что события 1 марта 2008 года следует рассматривать в одной общей картине с событиями 9 ноября 2020 года. Адвокат также напомнил, на предыдущем заседании суд запретил бывшему вице-премьеру Армении Армену Геворкяну представить доводы. По мнению адвоката, это будет происходить часто в ходе данного судебного процесса. Он отметил, что суд будет пытаться пресечь попытки защиты показать и доказать, почему была начато преследование, мотивируя это тем, что в суде не должны звучать политические заявления. Между тем, как указал Алумян, события 1 марта, носили политический характер, в обвинительном заключении описаны политические процессы, даны политические оценки, поэтому при приведении доводов против этого невозможно избежать определенных оценок, касающихся политики, но это – правовые оценки.
“Когда мы говорим, что это политическое преследование и пытаемся обосновать сказанное, суд нас прерывает и заявляет, что это мы не вправе выступать с политическими заявлениями”, - сказал он, выразив убеждение в том, что все это делается, чтобы по возможности скрыть истинное положение дел от общественности. Между тем, по его словам, общество постепенно начинает понимать, что за всем этим скрывалось.
На реплику по поводу того, что цель заключалась в попытке изолировать людей, Алумян отметил: ”Сейчас кто должен был организовать сопротивление, если предположим, что власти РА решили уступить какую-либо территорию. Кто должен был противиться или организовать сопротивление. Мы видим, что в отношении этих людей под разными предлогами начато уголовное преследование. Полагаю, что это уголовное дело являлось одним из самых важных пунктов в этом задуманном плане”.