Գագիկ Ծառուկյանը և Էդմոն Մարուքյանը կատեգորիկ մերժել են Փաշինյանի առաջարկները․ արտահերթ ընտրության չի գնա առանց նրանց հետ պայմանավորվածության․ Զոհրաբյան 02/08/2021 16:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Վստահ էի՝ Նիկոլ Փաշինյանն այս փուլում չի գնա արտահերթ ընտրությունների, եթե իրեն չհաջողվի պայմանավորվել Գագիկ Ծառուկյանի և Էդմոն Մարուքյանի հետ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Պատգամավորի խոսքով թե՛ Գագիկ Ծառուկյանը, թե՛ Էդմոն Մարուքյանը կատեգորիկ մերժել են Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր առաջարկները, այդ թվում հուշագիր ստորագրելը, որ հրաժարականի դեպքում խորհրդարանական ընդդիմադիրները վարչապետի այլընտրանքային թեկնածու չառաջադրեն․ «Հասկանալի է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին նման ռիսկի չէր գնա։ Այստեղ նույնիսկ էթիկայի և բարոյականության հարց կա։ Որևէ կերպ չեմ պատկերացնում, որ մի քանի ամիս հետո հնարավոր է մտնել ՀՀ մարզեր, Երևանի տարբեր թաղամասեր, որտեղ տասնյակ զոհեր, անհետ կորածներ կան և բարձրախոսը ձեռքին խոսել նախկինների թալանից, կոռուպցիայից, դղյակներից, օլիգարխներից։ Պատկերացնո՞ւմ եք Նիկոլ Փաշինյանը մտնի որևէ բակ և խոսի նախկինների թալանից, կոռուպցիայից ու այդպես կարողանա նայել զինվորի մոր աչքերին, ով զավակ է կորցրել կամ իր որդու դին է փնտրում»,-նշեց պատգամավորը։
Նաիրա Զոհրաբյանը կարծում է՝ վարչապետն այժմ փորձում է ժամանակ ձգել և եթե ընդդիմությունն ու ժողովուրդը թույլ տան, Նիկոլ Փաշինյանն առնվազն մինչև այս խորհրդարանի լեգիտիմ ժամկետի ավարտը՝ 2023 թվական, ձգելու է այդ ժամանակը։
Հարցին՝ արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը վախենում է, որ իշխանություն, վարչական ռեսուրսներ ունենալով հանդերձ հնարավոր է չհաղթի ընտրություններում, Նաիրա Զոհրաբյանը նկատեց՝ այդ մտավախությունը կա, քանի որ նման իրավիճակում երկիրն արտահերթ ընտրությունների տանել՝ չունենալով առնվազն կարևոր քաղաքական ուժերի աջակցությունը, պատգամավորի կարծիքով, բավական ռիսկային է․ «Նա շատ լավ հասկանում է, որ «թալանը կոպեկ առ կոպեկ վերադարձնելու ենք», ոչ մի «վնգստացող, ոչ մի թալանչի, ոչ մի ձուկ-մուկ չի պլստալու» իր այդ կոդերն այլևս չեն աշխատում, որովհետև հասարակությունն իրեն տալիս է մի քանի լեգիտիմ հարց՝ ինչու իրենց հետ չխոսեց, երբ հանձնում էր Արցախը, ինչու թալանված որևէ կոպեկ այդպես էլ չվերադարձավ բյուջե և մեր կենսամակարդակի վրա չարտացոլվեց»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Պատգամավորը կարծում է՝ ժողովուրդը հասկացել է, որ նրա այդ հայտարարություններն արտաքին գործակալական ցանցի կոդային մեսիջներն են, հասկացել է, որ դրանք դատարկ խոսքեր են․ «Ինձ հայրենակիցներ են դիմում, ասում՝ կարող է ծանոթներ ունենաք ԵՄ դեսպանատներում ամեն ինչ պատրաստ ենք տալ․․․ 90-ականներին մարդիկ հատկապես գյուղական բնակավայրերում իրենց տունը փոխում էին ինքնաթիռի 5-6 տոմսի հետ։ Ես զարհուրում եմ, որ մենք գալիս հասնում ենք այդ սահմանագծին»,-նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Վերջինս վստահ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը գնալու է, և ընդդիմությունը շատ գործիքներ ունի նրա հրաժարականին հասնելու․ «Մարդու իրավունքների եվրոպական հռչակագիրը բացարձակ լեգիտիմ է համարում ապստամբության իրավունքն այն դեպքում, երբ սահմանադրական բոլոր ճանապարհները սպառված են։ Հիշենք՝ ինչպես էին նիկոլականնեը ջարդում այնպիսի ռազմավարական նշանակության շենքեր, ինչպիսին ռադիոտունն է և այդ ամենն արդարացնում էին ապստամբության և հեղափոխության լեգիտիմ իրավունքով»,-նշեց պատգամավորը։

Царукян и Марукян в категорической форме отклонили предложения Пашиняна - Зограбян 02/08/2021   17:53  |  Лента новостей
Депутат парламента Армении от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявила, что была уверена в том, что Никол Пашинян на данном этапе не пойдет на досрочные выборы и что ему не удастся договориться  с Гагиком Царукяном и Эдмоном Марукяном.
По словам депутата, и Гагик Царукян, и Эдмон Марукян в категорической форме отклонили все предложения Никола Пашиняна, в том числе предложение о подписании меморандума, согласно которому в случае его отставки парламентская оппозиция не выдвинет альтернативного кандидата в премьеры. “Понятно, что Никол Пашинян в данный момент не пошел бы на подобный риск. Тут дело в этике и морали. Я никак не представляю, что спустя несколько месяцев можно отправиться в области, побывать в различных районах Еревана, где проживают семьи погибших и без вести пропавших, и начнет с громкоговорителем в руках говорить о грабеже бывших, коррупции, дворцах и олигархах…”, - сказала парламентарий.
Наира Зограбян считает, что премьер на данном этапе пытается тянуть время. По ее словам, если оппозиция и народ позволят, то Пашинян, по крайней мере,  до окончания легитимного срока этого парламента, до 2023 года, будет тянуть это время.
В ответ на вопрос о возможных опасениях Пашиняна по поводу вероятного проигрыша на выборах, несмотря на наличие административного ресурса, Зограбян отметила, что подобное опасение есть, поскольку проведение в сложившейся ситуации досрочных выборов в условиях отсутствия поддержки хотя бы важных политических сил, по мнению депутата, заключает в себе довольно серьезные риски. Депутат отметила, что Пашинян прекрасно понимает, что его коды, типа “награбленное по  копейкам вернем”, “ни один скулящий, ни один грабитель, ни одна рыбка не ускользнет” больше не срабатывают, потому что у общества назрели к нему несколько легитимных вопросов. В частности, как отметила Зограбян, люди спрашивают его, почему он не поговорил с ними, когда сдавал Арцаха, почему не вернул ни одной награбленной копейки в бюджет…?
Депутат считает, что народ понял, что эти его заявления – это кодовые месседжи, адресованные внешней агентурной сети, понял, что это пустые слова.
Зограбян уверена, что Никол Пашинян уйдет, и у оппозиции есть множество инструментов для достижения его отставки. “Европейская декларация о правах человека признает абсолютно легитимным право на восстание в том случае, когда все конституционные средства исчерпаны. Вспомните, как сторонники Никола рушили такие стратегически  важные объекты, как здание Общественного радио, и все это они оправдывали легитимным правом на восстание и революцию”, - отметила депутат.