Մերի Մարգարյանի և նրա նորածնի մահվան գործով բժիշկներն արդարացվեցին 02/08/2021   15:07  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Շենգավիթ» ԲԿ-ում ծննդկան Մերի Մարգարյանի և նրա նորածնի մահվան գործով մեղադրյալ երկու բժիշկներն արդարացվել են։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, այսօր հրապարակել է արդարացման վճիռ՝ Շուշանիկ Բախշյանին և նույն ԲԿ-ի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Անի Բաբելյան վերաբերյալ։ Նախագահող դատավորն արձանագրել է, որ, ստուգելով գործով ձեռք բերված ապացույցները, դրանք գնահատելով վերաբերելիության, թույլատրելիության, արժանահավատության, ամբողջական համակցության տեսանկյունից, ամբաստանյալներ Շուշանիկ Բախշյանի և Անի Բաբելյանի մեղադրանքը դատարանում ապացուցված չէ և նոր ապացույցներ ձեռք բերելու հնարավորությունները սպառվել են, հետևաբար՝ պետք է կայացնել արդարացման դատավճիռ։
Նախագահող դատավորը վճռեց՝ ամբաստանյալներին ճանաչել անպարտ և արդարացնել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Մերի Մարգարյանը մահացել է 2015թ-ի հուլիսի 29-ին, մահվան հաջորդ օրը թոքերի և գլխուղեղի այտուցից մահացել է նաև նրա նորածին դուստրը: Քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ի սկզբանե ունեցել են մի քանի բժիշկներ, որոնցից երկուսի՝ Արամ Գաբրիելյանի և Տիգրան Սարգսյանի նկատմամբ արդարացվել էին ավելի վաղ՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Քրեական գործով դատաքննությունը շարունակվում էր Շուշանիկ Բախշյանի և նույն ԲԿ-ի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Անի Բաբելյանի վերաբերյալ։
17:10 07/10/2019  |  Արդարացման դատավճիռներՄերի Մարգարյանի և նրա նորածնի մահվան գործով մեղադրվող բժիշկներից երկուսն արդարացվել են
09:54 08/11/2016  |  ՄամուլԻսկ ի՞նչ պատիժ է սպասվում Լևոն Ալթունյանին ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցման համար. «Ժողովուրդ»
10:39 07/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարը կընդունի 3 մահացած ծննդկանների հարազատներին
15:00 18/10/2016  |  Դատական ռեպորտաժներՄերի Մարգարյանի մահվան գործով առաջիկա նիստում կհարցաքննվեն «Շենգավիթ» ԲԿ-ի բժիշկները

Суд в Ереване оправдал двух врачей по резонансному делу о смерти роженицы 02/08/2021   16:53  |  Оправдательные приговоры
Суд оправдал двух врачей, проходивших обвиняемыми по громкому делу о смерти роженицы Мери Маргарян и ее новорожденного ребенка.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Балаяна сегодня огласил оправдательный приговор в отношении акушеров-гинекологов ереванского медцентра “Шенгавит” Шушаник Бахшян и Ани Бабелян. Судья по итогам проверки полученных по делу доказательств, оценки их  с точки зрения относимости, допустимости, достоверности и в совокупности констатировал, что вина подсудимых Шушаник Бахшян и Ани Бабелян в суде не доказана, а возможности для получения новых доказательств исчерпаны, следовательно,  следует вынести оправдательный приговор.
Судья постановил признать подсудимых невиновными и оправдать их за отсутствием состава преступления.
Как уже ранее сообщалось, Мэри Маргарян, у которой после родов был диагностирован синдром "HELLP", двустороннее воспаление легких,  скончалась 29 июля 2015 года. На следующий день после смерти женщины умерла и ее новорожденная дочь.
12:26 07/07/2016  |  Судебный репортажВ Ереване начался суд над двумя врачами столичного медцентра “Шенгавит”
11:48 28/06/2016  |  Криминальная хроникаСтала известна дата первоого заседания суда по делу в отношении врачей медцентра “Шенгавит”