Պետք է հաշվարկել, թե որքան է մեր տնտեսությունը վնաս կրել հակաիրանական և հակառուսական պատժամիջոցների արդյունքում. Սարգսյան 02/05/2021 10:01 | Մեկնաբանություն
Պատկերացնում ե՞ք Հայաստանը որևէ հաշվարկ չունի, թե որքան է մեր տնտեսությունը վնաս կրել հակաիրանական և հակառուսական պատժամիջոցների արդյունքում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Պատկերացնում ե՞ք Հայաստանը որևէ հաշվարկ չունի, թե որքան է մեր տնտեսությունը վնաս կրել հակաիրանական և հակառուսական պատժամիջոցների արդյունքում:
Այս հաշվարկը պետք է արվի և բոլոր պատեհ առիթներով ներկայացվի ամերիկացի գործընկերներին՝ ոչ թե ինչ-որ պահանջով, այլ զուտ, որպես հավելյալ փաստարկ այն հանգամանքի, որ մեր լոբբիստները Վաշինգտոնում $200մլն են պահանջում Հայաստանի և Արցախի աջակցության համար:
Այսպես է պետք Վաշինգտոնում համակարգել աշխատանքը, որ լոբբին և դիվանագիտությունը կարողանան աշխատել «փոխանցումներով» և «գոլ» խփել՝ առանց խախտելու ընդունող երկրի գրված և չգրված կանոնները:
Շատ լավ օրինակներ կան լոբբիի և դեսպանության համագործակցության 1990ականների փորձից, երբ՝ չնայած ներհայաստանյան լրջագույն հակասություններին, Վաշինգտոնում համագործակցել կարողանում էին»,֊ գրել է Սարգսյանը։

Нужно подсчитать потери экономики Армении из-за санкций против России и Ирана - эксперт 02/05/2021   12:15  |  Комментарий
Армения должна представить американским партнерам отчет об экономических потерях из-за санкций против России и Ирана, написал на своей странице в Facebook политолог-международник Сурен Саркисян.
"Представляете, у Армении нет никаких расчетов относительно того, какой урон  наша экономика понесла в результате антииранских и антироссийских санкций?! Нужно подсчитать и при каждом удобном случае представлять его нашим американским партнерам, не по какому-либо требованию, а просто как дополнительный аргумент в пользу того обстоятельства, что наши лоббисты в Вашингтоне требуют 200 миллионов долларов для поддержки Армении и Арцаха", - написал Сурен Саркисян.
По словам эксперта, следует координировать работу в Вашингтоне, чтобы лобби и дипломатия могли отдавать друг другу "пасы" и забивать "голы", не нарушая писаных и неписаных правил принимающей страны.
"Есть очень хорошие примеры сотрудничества лобби и посольств из опыта 1990-х, когда, несмотря на серьезнейшие разногласия внутри Армении, они могли сотрудничать в Вашингтоне", - отметил Саркисян.