Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հանդիպել է ԱՄՆ դեսպանի հետ, անդրադարձ է եղել նաև հայ գերիների հարցին 02/05/2021 17:55 | Մեկնաբանություն
Փետրվարի 5-ին ՀՀ Առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի հետ, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է «Հայ Ազգային կոնգրեսի» մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
«Ավելի քան մեկ ժամ տեւած զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում և Արցախում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային հանրության, մասնավորապես ԱՄՆ կողմից իրականացվող եւ ակնկալվող հումանիտար օգնության կարեւորությունը:
Հրատապ խնդիր է դիտվել մանավանդ ռազմագերիների անհապաղ վերադարձը եւ Արցախի ու Հայաստանի բնակչության, պատերազմում զոհվածների ընտանիքների, վիրավորների եւ հաշմանդամների սոցիալական կարիքների ապահովումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են դեսպանատան քաղաքական եւ տնտեսական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Քիմբերլի Զափֆելը եւ ՀԱԿ փոխնախագահ Լեւոն Զուրաբյանը»,– գրել է Մուսինյանը:

Левон Тер-Петросян обсудил с послом США в Армении вопрос пленных и ситуацию в Арцахе 02/05/2021 18:09 | Лента новостей
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян 5 февраля в особняке встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом США в Республике Армения Линн Трейси. Об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь первого президента Армении Арман Мусинян.
"В ходе беседы, которая длилась более часа, был обсужден ряд вопросов, касающихся сложившейся в Армении и Арцахе ситуации. Двусторонне была подчеркнута важность продолжения гуманитарной помощи, оказываемой и международным сообществом, в частности, США. В качестве неотложной задачи было рассмотрено немедленное возвращение военнопленных и обеспечение социальных нужд населения Арцаха и Армении, семей погибших в ходе войны, раненых и инвалидов", - написал Мусинян.
Во встрече приняли участие заместитель начальника политико-экономического отдела посольства Кимберли Запфель и заместитель председателя АНК Левон Зурабян.