Նիկոլը Ալիևից փոխառել է գրեթե ամեն ինչ՝ յուրայինների միջև իշխանության բաշխումից և կնոջից մինչև անձի պաշտամունք. Մինասյան 02/04/2021 21:12 | Մեկնաբանություն
Ինձ հաճախ են ասում, որ իմ կանխատեսումները իրականանում են։ Հաճախ մեղադրում են հոռետեսության մեջ, բայց, անպայման, խոսակցության ավարտին մոտ, հարցնում են. «Իսկ ի?նչ է լինելու հետո»: Երբ ես խոսում եմ այն մասին, թե ինչ է մեզ սպասվում, ես ելնում եմ վերլուծված փորձից: Վերլուծելով փորձը, գրեթե միշտ, դա հնարավոր է բավարար ճշգրտությամբ հաշվարկել, թե ինչ կլինի հետո: Այս մասին Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է Տելեգրամ ալիքում:
«Դեռ անցած տարվա ամռանը ես ասում էի, որ Նիկոլը Հայաստանը դարձրել է սուլթանատի նմանակ՝ որպես մոդել վերցնելով Ադրբեջանը։ Պատճենահանվում էր գրեթե ամեն ինչ՝ յուրայնների միջև իշխանության բաշխումից և կնոջից մինչև անձի պաշտամունք։ Այն ժամանակ դեռ անհրաժեշտություն կար մանրամասն հիմնավորել նման եզրահանգումները, իսկ այսօր դա դառը իրականություն է։ Ստորացուցիչ կապիտուլյացիան, հայրենիքի կորուստը, հազարավոր զոհերը ոչ թե կանգնեցնում են Հայաստանի ադրբեջանացման գործընթացը, այլ միայն արագացնում են այն։
Դիկտատորները միշտ գործում են ստուգված գծագրերով՝ ոչ մի նոր բան չհայտնաբերելով։ Ալիևի հաջող օրինակը դերային այն մոդելն է, որը Նիկոլին ամենաշատն է հարազատ։ Ասեկոսեների և բամբասանքների վրա կարիերա արած շանտաժիստը որոշել է սահմանափակել ԶԼՄ - ների՝ սեփական անանուն աղբյուրներին հղում անելու հնարավորությունը, և դա բնական է՝ 44 օրում ժողովուրդը դադարել է հավատալ պաշտոնական ապատեղեկատվությանը։ Կյանքը ցույց տվեց, որ պատերազմի ժամանակ անանուն աղբյուրները շատ ավելի ազնիվ ու հուսալի էին, քան Արծրունի քարոզչությունը։ Տեղեկատվության խախտված մենաշնորհը կենսական վտանգ է ցանկացած բռնապետի համար։ Նիկոլը բացառություն չէ:
Խափանման միջոց ընտրելու գործերով մասնագիտացված դատարանների ստեղծումը եւս մեկ քայլ է Հայաստանի ադրբեջանացման ուղղությամբ։ Հետպատերազմյան աղետի պայմաններում բռնապետի համար իշխանությունը պահելուց առաջնային ոչինչ չկա։ Այն փաստը, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը մերժել է ռազմագերիների հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու հարցի ընդգրկումը օրակարգում, սակայն արտակարգ կարգով հավանություն է տվել քաղաքական ընդդիմախոսներին կալանավորելու եւ կալանավորելու համար գրպանի դատարան ստեղծելու նախագծին, մեզ ասում է առաջնահերթությունների մասին: Բռնապետին ռեպրեսիվ գործիքների ստեղծումն ավելի կարեւոր է, քան իրական հարցերը։
Նիկոլ նմանակել է Ալիևից անգամ «մասսովկայի» ուղեկցությամբ ժողովրդի մեջ դուրս գալու պրակտիկան. Բայց ի տարբերություն Ալիևի՝ նա մարդկային ռեսուրսների դեֆիցիտ ունի. Փաշինյանը սեղմում է ճպնված ոստիկանի ձեռքը, որը ներկայացնում է որպես խանդավառ ժողովրդի ներկայացուցիչ։ Ժողովրդական սերը կամ նրա ձևացումը լեգիտիմացնում է բռնապետի բոլոր արարքները:
Նախորդ տարվա սկզբից Հայաստանում սկսել են տուգանել ու դատել սոցիալական ցանցերում ստատուսների համար։ Եղել են ժամանակներ, երբ արևմտյան դիվանագետները դատապարտել են Թուրքիային և Ադրբեջանին, որոնք իրենց քաղաքացիներին պատժում են հրապարակային կարծիք արտահայտելու համար։ Նիկոլի շնորհիվ այդ ցուցակը համալրվեց նաև Հայաստանով։
Նիկոլական Հայաստանում ջարդում են ընդդիմադիր ակտիվիստին պատկանող ավտոմեքենան, խոչընդոտում լրագրողների աշխատանքը, կամրջի տակ գտնում ԱԺ նախագահի աթոռին նստած պատանու դիակը եւ բոլորը գիտեն, թե Նիկոլի շրջապատից ով է կանգնած այս ամենի հետեւում։ Այս փաստերը առաջներում կառաջացնեին զարմանքի քմծիծաղ: Բայց այս ամենն այժմ տեղի է ունենում Հայաստանում։ Հայաստանում, որը վերածվում է Ադրբեջանի։
Գոյություն ունեցող և նախապատրաստվող ռեպրեսիաները խոսում են մի բանի մասին. բռնապետը վախեցած է։ Նա չի հասկանում, որ նա չունի բռնապետության ոչ հատկանիշները, ոչ էլ ռեսուրսներ, իսկ այդպիսինը երևալու խղճուկ ճիգերը նրա հրամանները կատարողների նեղ շրջանակին վերածելու են մատաղացու գառների: Բռնապետության հաստատումը ապացուցում է բոլոր նրանց, ովքեր Նիկոլին հավատացել և նրա հետ հույսեր էին կապում, որ Նիկոլը փրկիչ չէ և առաջնորդ չէ։ Նա տականք է, որը պատրաստ է ամեն ինչի՝ հանուն իշխանության պահպանման, իսկ նրա հռչակած արժեքները ոչ այլ ինչ են, քան այն պահպանելու ճանապարհին մարդկանց ապուշացնելու գործիքներ։
Միակ բանը, որ հանգստացնում է. մենք բոլորս գիտենք, որ բռնապետությունները հավերժ չեն։ Եվ մենք բոլորս գիտենք, թե ինչպես և ինչով է ավարտվում բռնապետերի կյանքը»,- գրել է նա։

Никол перенял у Алиева практически всe: от разделения власти между собой и супругой и до культа личности – Минасян 02/05/2021   09:24  |  Комментарий
Никол превратил Армению в подобие султаната, взяв за модель Азербайджан. Копируется практически все, от разделения власти между собой и супругой и до культа личности, пишет в своем Telegram-канале бывший посол при Святом Престоле Микаел Минасян.  Запись Минасяна приводим ниже:
"Мне часто говорят, что мои прогнозы сбываются. Так же часто обвиняют в пессимизме, но обязательно, ближе к концу разговора, спрашивают: "А что же будет потом"? Когда я говорю о том, что нас ожидает, я исхожу из проанализированного опыта. Анализируя опыт, практически всегда, удается с достаточной точностью вычислить, что же будет потом.
Еще летом прошлого года я говорил, что Никол превратил Армению в подобие султаната, взяв за модель Азербайджан. Копируется практически все, от разделения власти между собой и супругой и до культа личности. Тогда еще была необходимость детального обоснования подобных выводов, сегодня же это - горькая действительность. Унизительная капитуляция, потеря Родины, тысячи погибших, не останавливают процесс азербайджанизации Армении, а только ускоряют его.
Диктаторы всегда действуют по проверенным паттернам, не изобретая ничего нового. Успешный пример Алиева - это та ролевая модель, которая Николу роднее всего. Сделавший карьеру на слухах и сплетнях шантажист, решил ограничить возможность СМИ ссылаться на собственные анонимные источники, и это естественно - за 44 дней вранья народ перестал верить официальной дезинформации. Жизнь показала, что во время войны анонимные источники были куда честней и надежней, чем арцрунова пропаганда. Нарушенная монополия на информацию - это витальная опасность для любого диктатора. Никол - не исключение.
Создание специализированных судов по делам избрания меры пресечения - еще один шаг к азербайджанизации Армении. В условиях послевоенной катастрофы, для диктатора нет ничего первостепенней удержания власти. Сам факт того, что фракция "Мой шаг" отклонила включение в повестку вопроса о создании комиссии по вопросам военнопленных, однако в экстренном порядке одобрила проект создания карманного суда для ареста и заключения под стражу политических оппонентов, говорит нам о приоритетах. Создание репрессивных инструментов диктатору важнее реальных вопросов.
Никол перенял у Алиева даже практику выходов в народ в сопровождении "массовки". Но в отличие от Алиева, у него есть дефицит человеческих ресурсов: Пашинян пожимает руку ряженому полицейскому, изображающему представителя восторженного народа. Народная любовь, или ее видимость - легитимизирует все поступки диктатора.
С начала прошлого года в Армении стали штрафовать и судить за статусы в социальных сетях. Были времена, когда западные дипломаты осуждали Турцию и Азербайджан наказывающих своих граждан за публичное выражение мнения. Благодаря Николу этот список пополнился и Арменией.
В николовской Армении, ломают принадлежащий оппозиционному активисту автомобиль, препятствуют работе журналистов, находят под мостом труп сидевшего в кресле спикера НС юноши и все знают, кто из окружения Никола стоит за всем этим. Эти факты, вызвали бы удивленную усмешку в прошлом. Но все это происходит сейчас в Армении. В Армении, превращающейся в Азербайджан.
Существующие и готовящиеся репрессии говорят об одном: диктатор испуган. Он не понимает, что у него нет ни качеств, ни ресурсов для диктатуры, а жалкие потуги таковым казаться превратят узкий круг исполнителей его приказов в жертвенных агнцов. Установление диктатуры доказывает любому, кто Николу верил и связывал с ним надежды, что Никол не Спаситель и не Лидер. Он - подонок, готовый на все, ради сохранения власти, а провозглашаемые им ценности - не более чем инструмент оболванивания людей на пути к ее сохранению.
Единственное, что успокаивает: мы все знаем, что диктатуры не вечны. И мы все знаем, как и чем заканчивается жизнь диктаторов".