Հակամարտության արդարացի և տևական կարգավորման հիմքում պետք է լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումը. Արցախի ԱԳՆ 02/05/2021   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Ավստրալիայի Հարավային Ավստրալիա նահանգի կողմից ընդունված բանաձևը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Շարունակվում է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը՝ օտարերկրյա տարբեր պետությունների վարչատարածքային միավորների մակարդակով։ Այս գործընթացում վերջին ձեռքբերումն էր Հարավային Ավստրալիա նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի Հանրապետությունը ճանաչող և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարող բանաձևի ընդունումը։
Կարևորում ենք,  որ բանաձևում դատապարտվում են 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ թուրք-ադրբեջանական զինված ագրեսիան, Թուրքիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակվող հայատյացության քաղաքականությունն ու Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումը, ինչպես նաև կոչ է արվում Ավստրալիայի դաշնային իշխանություններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։
Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն առանցքային նշանակություն ունի նրա ժողովրդի՝ իր հայրենի հողում ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ ապրելու և արարելու անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար։ Այն նաև լրացուցիչ խթան կհանդիսանա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի և տևական կարգավորման համար, որի հիմքում պետք է լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումն ու Արցախի Հանրապետության տարածքների օկուպացիայի դադարեցումը։
Երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց որոշիչ ներդրումն են ունեցել նշված բանաձևի ընդունման գործում։ Բարձր ենք գնահատում Հարավային Ավստրալիա նահանգի օրենսդիր մարմնի այս վճռական դիրքորոշումը, որը հավաստում է մարդու իրավունքների, ազատության և արդարության գաղափարներին իրենց հավատարմության մասին։
15:57 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախի ԱԳՆ-ն շնորհակալություն է հայտնում Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդին

Решительная позиция законодательного органа штата Южная Австралия заслуживает высокой оценки - МИД Арцаха 02/05/2021   17:26  |  Лента новостей
МИД Республики Арцах выступил с комментарием в связи с резолюцией, принятой австралийским штатом Южная Австралия.
“Продолжается процесс международного признания Республики Арцах на уровне административно-территориальных единиц разных зарубежных государств. Последним достижением в этом процессе стало принятие законодательным органом австралийского штата Южная Австралия резолюции о признании Республики Арцах и права народа Арцаха на самоопределение”, - говорится в комментарии.
В МИД Арцаха отмечают важность того факта, что в резолюции осуждается азербайджано-турецкая вооруженная агрессия, развязанная против Республики Арцах 27 сентября 2020 года, проводимая властями Турции и Азербайджана политика армянофобии, последовательное уничтожение армянского культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха, а также содержится призыв к федеральному правительству Австралии признать независимость Республики Арцах.
“Международное признание независимости Республики Арцах имеет ключевое значение для создания необходимых условий с тем, чтобы народ Арцаха мог безопасно, достойно жить и созидать на родной земле. Это также станет дополнительным стимулом для справедливого и окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта на основе признания факта реализации народом Арцаха своего права на самоопределение и деоккупации территорий Республики Арцах”, - отмечается в заявлении.
МИД Арцаха  выражает признательность всем, кто внес свой весомый вклад в принятие данной резолюции.
“Заслуживает высокой оценки решительная позиция законодательного органа штата Южная Австралия, что свидетельствует о приверженности таким общечеловеческим ценностям, как права человека, свобода и справедливость”, - говорится в комментарии.