Հայաստանում մեծ թվով պետական կառույցներն արագ արձագանքում են միայն իրենց ղեկավարներին ուղղված քննադատություններին. Աբրահամյան 02/04/2021 11:58 | Մեկնաբանություն
Հայաստանում մեծ թվով պետական կառույցները, որպես կանոն, արագ արձագանքում են միայն իրենց ղեկավարներին ուղղված քննադատություններին և օպերատիվ գործում այն ժամանակ, երբ տարածվող տեղեկատվությունը վտանգ է ներկայացնում իշխանության ընդհանուր հետաքրքրություններին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Օրեր առաջ՝ փետրվարի 1-ին, անդրադարձել էի ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքում զետեղված պաշտոնական հաղորդագրություններից մեկին, որով տեղեկացում էր, որ հունվարի 30-ին, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից, Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի տարածքում ձերբակալված 2 ադրբեջանցի զինծառայողները, ռուսական կողմի միջնորդությամբ, փետրվարի 1-ին փոխանցվել են Ադրբեջանին։
Թեմայի հետ կապված հիմնական հարցադրումս վերաբերվում էր ձերբակալման փաստին, հանգամանքներին, հապճեպ Ադրբեջանին վերադարձնելուն և վերոնշյալ միջադեպի՝ ՌԴ պաշտոնական խողովակներով, հայ հանրությանը հայտնելուն։
Միջադեպից անցել է 5 օր ու այդպես էլ ՀՀ որևէ կառույց այս կամ սրա որևէ էլեմենտի վերաբերյալ պարզաբանումներ չի ներկայացրել։
Հայաստանում մեծ թվով պետական կառույցները, որպես կանոն, արագ արձագանքում են միայն իրենց ղեկավարներին ուղղված քննադատություններին և օպերատիվ գործում այն ժամանակ, երբ տարածվող տեղեկատվությունը վտանգ է ներկայացնում իշխանության ընդհանուր հետաքրքրություններին։

Множество госструктур в Армении оперативно реагируют лишь на критику в адрес своего руководства - Абрамян 02/04/2021   16:32  |  Комментарий
Множество госструктур в Армении, как правило, оперативно реагируют лишь на критику в адрес своего руководства, пишет учредитель и глава аналитического центра “Энакет” (“Точка опоры”), бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
Он напомнил, что несколько дней назад, 1 февраля, коснулся размещенного на официальном сайте МО РФ сообщения, согласно которому двое азербайджанских военнослужащих, задержанных 30 января СНБ Армении в районе населенного пункта Тех Сюникской области РА, 1 февраля при посредничестве командования российского миротворческого контингента были переданы Азербайджану.Двое задержанных в Армении азербайджанских военнослужащих освобождены при посредничестве российских миротворцев - Минобороны РФ“Основной мой вопрос в связи с данной темой касался факта и обстоятельств задержания азербайджанских военных, их поспешного возвращения Азербайджану и информирования общественности об упомянутом инциденте по официальным каналам РФ. После инцидента прошло 5 дней, но ни одна структура РА так и не представила разъяснений в этой связи или относительно элементов данного инцидента”, - отметил Абрамян.
По словам эксперта, множество государственных структур в Армении, как правило, оперативно реагируют лишь на критику, адресованную их руководству, и оперативно действуют лишь тогда, когда тиражируемая информация представляет угрозу общим интересам власти.