Ջալալ Հարությունյանը նոր պաշտոն ունի 02/04/2021 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանը նշանակվել է ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետ։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին ՊՆ-ից։
Հիշեցնենք, որ Ջալալ Հարությունյանը ծանր վիրավորվել էր մարտական խնդիր իրականացնելիս. նրա մեքենան խոցվել էր հակառակորդի ԱԹՍ-ի թիրախային հարվածով եւ 2020 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ազատվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից։
Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ կատարելու համար՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով և Հուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու համար, որն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել։ Քրեական գործի շրջանակներում Ջալալ Հարությունյանը տուժող է ճանաչվել եւ հարցաքննվել:

Экс-министр обороны Арцаха Джалал Арутюнян получил новую должность 02/04/2021   11:31  |  Лента новостей
Бывший командующий Армией обороны Арцаха генерал-лейтенант Джалал Арутюнян назначен начальником Службы военного контроля Министерства обороны Армении. Эту информацию “ФактИнфо” подтвердили в Минобороны РА.
Напомним, Джалал Арутюнян получил тяжелое ранение при выполнении боевых задач; его автомобиль был подбит прицельным ударом вражеского беспилотника. 27 октября 2020 года Арутюнян был освобожден от должности министра обороны Республики Арцах.
Президент Арцаха Араик Арутюнян присвоил Джалалу Арутюнян высшее звание “Герой Арцаха” за исключительные заслуги в деле защиты Родины и обеспечения ее безопасности, за проявленную храбрость и личную отвагу.