«Պատրոն Դավոյին» կալանավորելու որոշման դեմ բողոք կներկայացվի 02/03/2021   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի նախկին խորհրդական Դավիթ Գալստյանին՝ «Պատրոն Դավոյին» կալանավորելու դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք կներկայացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Արմեն Հարությունյանից։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 2-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է Գալստյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջող ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
Փաստաբանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դատարանի որոշումը դեռևս չեն ստացել, բայց ստանալուց հետո կբողոքարկեն այն։
Նրա փոխանցմամբ՝ Գալստյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, սակայն այլ մանրամասներ ձեռնպահ մնաց հայտնել քրեական գործի մասին՝ նշելով դրա առանձնահատկությունը։
Ըստ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ արտերկրում գրանցված ընկերության խորհրդի նախագահ Դ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, ի սկզբանե առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, ընկերության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի համաձայն՝ ընկերությունը պարտավորություն է ստանձնել 2018 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ կարիքների համար մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցներ:
Այնուհետև, օգտվելով կնքված պայմանագրի ուժով ընձեռնված հնարավորությունից, Ա. Բ.-ն և Դ. Գ.-ն ձեռնամուխ են եղել կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքը խաբեությամբ իրացնելու և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ավելի հին՝ 1977 թվականի Չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են, մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող լեռնային հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված կրակոցները կիրառելու դեպքում լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ գումարը:
ԱԱԾ այս հաղորդագրությունից հետո հայտարարությամբ է հանդես եկել նաեւ Դավիթ Գալստյանը.
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քրեական գործով առկա տեղեկությունները պարունակում են ոչ միայն նախաքննական, այլև պետական գաղտնիքներ, այս պահին ձեռնպահ ենք մնում հրապարակային ներկայացնել քրեական գործին վերաբերող մի շարք հանգամանքներ, որոնց լուսաբանումը կբացահայտեր քրեական գործ հարուցելու և ինձ մեղադրանք ներկայացնելու իրական շարժառիթները։
Այնուամենայնիվ, դուրս չգալով նախաքննության մարմնի հայտարարությամբ բացահայտված տեղեկատվության շրջանակներից, ի շարս դրանում բերվող մեղադրանքների, սույն հայտարարությամբ կանդրադառնանք դրանից էական համարվող առնվազն մեկ հանգամանքի, որը կարծում եմ իրականացվել է այն նպատակով, որ հանրության շրջանում առաջացնի ավելի մեծ մտահոգություն և ապահովի հուզական հոգեվիճակ։
Ըստ հաղորդագրության, մեր ընկերության կողմից ՀՀ ՊՆ-ին մատակարարված ապրանքը ի հակառակ պայմանագրով նախատեսված պայմանների եղել է 1977 թվականի արտադրության։ Գտնում ենք, որ նմանատիպ պնդումը կարող է ունենալ երկու պատճառ։ Կամ նախաքննական մարմինը չի ցուցաբերել բավարար պրոֆեսիոնալիզմ և գործում առկա տվյալների վերլուծությամբ չի տվել ճիշտ գնահատական /իրականում 1977 թվականը հանդիսանում է տվյալ տեսակի զինամթերքի սերիական արտադրության սկզբնաժամկետը, այլ ոչ թե մատակարարված ապրանքի արտադրության ժամկետը/ կամ փորձ է արվել իրականությունն ակնհայտ խեղաթյուրելու միջոցով ստեղծել պատրանք, որ զինված ուժերին խարդախության միջոցով մատակարարվել է 70-ական թվականների արտադրության զինամթերք։ Հայտնում ենք, որ իրականում մատակարարվել է պայմանագրով նախատեսված տեսականուն և տարեթվերին արտադրված զինամթերք, ինչի վերաբերյալ հետագայում մեր կողմից կբացահայտվեն դրանք հիմնավորող ապացույցները և մյուս բոլոր փաստական տվյալները։
Ինչպես նշեցինք նախաքննության այս փուլում զերծ կմնանք քրեական գործի անհիմն լինելու վերաբերյալ այլ մանրամասները հրապարակային ներկայացնելուց և դրանց կանդրադառնանք՝ ինձ կալանավորելու վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը դատարանի կողմից քննելուց հետո»։

Защита обжалует решение об аресте Давида Галстяна 02/03/2021   14:22  |  Лента новостей
Защита подаст апелляционную жалобу на решение об аресте Давида Галстяна(Патрон Даво) - бывшего советника экс-министра обороны Армении Давида Тонояна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Армен Арутюнян.
Напомним, 2 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи удовлетворил ходатайство следователя Службы национальной безопасности об избрании в отношении Давида Галстяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат в беседе с корреспондентом агентства заявил, что они пока не получили решения суда, но обжалуют его, как только получат. По его словам, Галстян отвергает выдвинутое против него обвинение. При этом адвокат воздержался от разглашения иных подробностей по уголовному делу, сославшись на его особенность.
Ранее Служба нацбезопасности Армении сообщила, что СНБ в рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ уголовного дела выяснила, что председатель совета зарегистрированной за рубежом компании Д.Г., вступив в предварительный сговор с директором той же компании А.Б., вынашивая изначально умысел на хищение суммы в особо крупном размере, от имени фирмы заключил с министерством обороны Армении контракт, согласно которому компания взяла на себя обязательство в течение 2018 года поставить для нужд Генштаба ВС РА артиллерийские снаряды для пушек производства 1983-1986 гг..
Затем, как отмечалось в сообщении, пользуясь представленной возможностью, А. Б. и Д.Г. принялись за реализацию не соответствующего предмету контракта имущества обманным путем и с целью хищения особо крупной суммы у министерства обороны вместо предусмотренных по контракту снарядов обманом, скрыв факт несоответствия тактико-техническим характеристикам, поставили Минобороны более старые снаряды для пушек чешского производства 1977 года.
Сообщалось, что поставленные снаряды по тактическим и техническим характеристикам значительно уступали тем, которые должны были быть поставлены. Указывается, что с применением данных снарядов невозможно было решить боевые задачи.
На основании заключенного контракта на счет компании было перечислено 523.089.000 драмов(порядка 1.083.000 долларов). Тем самым была расхищена упомянутая сумма в особо крупном размере.
В свою очередь Давид Галстян, сославшись на то, что информация по уголовному делу содержит не только доследственную, но и государственную тайну, заявил, что воздержится от публикации ряда обстоятельств уголовного дела, "освещение которых раскрыло бы настоящие мотивы возбуждения уголовного дела и предъявления мне обвинений".
Тем не менее, он коснулся одного считающегося важным обстоятельства.
"Согласно сообщению, товары, поставленные нашей компанией Минобороны Армении, вопреки условиям контракта, были произведены в 1977 году. Считаем, что подобное утверждение может иметь две причины. Либо орган предварительного следствия не проявил достаточного профессионализма и не дал правильной оценки, проанализировав имеющиеся в деле данные (в действительности, 1977 год - это дата начала серийного производства этого типа боеприпасов, а не дата производства поставленного товара), либо была предпринята попытка посредством очевидного искажения реального положения дел создать иллюзию того, что вооруженным силам обманным путем было поставлено вооружение, произведенное в 70-х годах. Сообщаем, что в действительности поставлено вооружение, соответствующее ассортименту и срокам производства, предусмотренным контрактом, о чем позже нами будут представлены подтверждающие это доказательства и другие фактические данные", - говорится в заявлении Галстяна.
Он также отметил, что на данном этапе они воздержатся от публичного представления иных подробностей относительно необоснованности уголовного дела и коснутся их после рассмотрения ходатайства о заключении его под стражу.