Բաներ կան, որ իմ ուղեղում էլ չեն տեղավորվում. Հովհաննիսյան 02/01/2021   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քանի որ մենք այսօր պարտվել ենք, բոլորիս համար շատ ծանր էմոցիոնալ վիճակ է, անպայման ուզում ենք մեր մեջ դավաճանների գտնել և շատ ցավում եմ, որ զինվորականների մեջ եք ուզում դավաճան գտնել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով Շուշիի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ Հովհաննիսյանը նշեց, որ իր համար շատ բան անհասկանալի է Շուշիում, նոյեմբերի 6-ին ինքը եղել է Շուշիում, սակայն նոյեմբերի 6-ից հետո՝ 7-ին, 8-ին և 9-ին, ըստ ՊՆ տեղեկությունների, իրավիճակը մի քանի անգամ փոխվել է։ Հովհաննիսյանն ընգծեց, որ 44 օրվա ընթացքում տեղեկություններ ստացել է բացառապես ՊՆ-ից, ԳՇ օպերատիվից և ՊԲ-ից։
«Պատերազմից անցել է երեք-չորս ամիս, ես ամեն օր ուսումնասիրում եմ առանձին դրվագներ՝ դրվագ առ դրվագ, բայց կան բաներ, որ իմ ուղեղում էլ չեն տեղավորվում»,- նշեց Հովհաննիսյանը։
Հարցին՝ արդյոք բացառվում է, որ միտումնավոր պարտության ենք գնացել, Հովհաննիսյանը նշեց, որ զինվորականի ուղեղի մեջ նման բան չի կարող տեղավորվել։
Անդրադառնալով նաև այն լուրերին, որի համաձայն՝ ինքը գտնվել է Ստեփանակերտի մամուլի կենտրոնում, սակայն հայտարարել, որ Հադրութում է՝ Հովհաննիսյանը նշեց, որ հեռախոսն անջատած եղել է Հադրութում և Ֆիզուլիում, հասել Ստեփանակերտ և տեղեկություն հայտնել 20 րոպե հետո։
«Ինչ է. ասելու էի, որ ես հիմա Հադրութում եմ և արկը խփեր ինձ, որովհետև հեռախոսս միացրա՞ծ էի պահել։ Երբ ես հայտարարում էի, որ եկա Քարվաճառով անցա ու հայտարարեցի, որ անվտանգ է, գիտեի, որ անձամբ իմ նկատմամբ որս է կազմակերպված, հետախուզությունն ինձ տվյալներ տվեց, որ ինձ ուզում են խփել։ Երեք մեքենա եմ փոխել, հեռախոս եմ փոխել, հեռախոսս թողել եմ մեքենայի մեջ, ես այլ մեքենայով գնացել »,- նշեց Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ են եղել իրավիճակներ, որ հակասական տեղեկություններ են եղել, օրինակ, տեղեկություններ են եղել ստացված քաղաքացիական բնակչությունից՝ զինվորականությունը չի հաստատել կամ ուշ է հաստատել, հակառակն էլ է եղել։
«Պատերազմի ընթացքում տեղեկատվության հոսքերը շատ մեծ են եղել, հաճախ՝ հակասող»,- նշեց նա։
09:50 10/12/2020  |  Մամուլ«Զանգակ» գրատունը գովազդում է Արծրուն Հովհաննիսյանի «Հարձակման «Սիմֆոնիան» գիրքը. «Հրապարակ»
16:51 17/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ գիշեր երկու անձ վրաս հարձակում գործեցին, բարեբախտաբար կարողացա ինքնապաշտպանվել․ Արծրուն Հովհաննիսյան
23:24 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉէի ուզում անդրադառնալ Արծրուն Հովհաննիսյանին, բայց տեղ չթողեց. Արփինե Հովհանիսյան
20:56 09/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Որտեղ է Արծրուն Հովհաննիսյանը
20:18 07/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ծանր մարտեր են ընթանում․ Արծրուն Հովհաննիսյան
10:13 07/11/2020  |  Մամուլ«Դա էլ կանենք, նա էլ կանենք». Արծրուն Հովհաննիսյանին գործուղում են արտերկիր թելեթոն վարելու. «Հրապարակ»
10:15 04/11/2020  |  ՄամուլԱրծրուն Հովհաննիսյանը պաշտպանության փոխնախարա՞ր. ով է շահագրգռված այս հարցում. «Հրապարակ»
13:42 23/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Համառ մարտեր են նաև արևելյան ուղղությամբ.Արծրուն Հովհաննիսյան
18:37 16/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ամեն րոպե համառ ու ծանր մարտերը շարունակվում են. Արծրուն Հովհաննիսյան

“Есть вещи, которые не укладываются и у меня в голове”: Ованнисян прокомментировал события в Шуши 02/01/2021   12:30  |  Лента новостей
Арцрун Ованнисян, который во время 44-дневной войны в Арцахе выступал в качестве представителя Минобороны Армении, ответил на вопросы журналистов.
"Так как мы сегодня потерпели поражение, и все мы находимся в крайне тяжелом эмоциональном состоянии, то обязательно хотим найти предателей среди нас. Мне очень жаль, что предателей хотят найти среди военных. Об этом в беседе с журналистами в понедельник, 1 февраля",-  заявил  Арцрун Ованнисян.
Комментируя случившееся в Шуши, Ованнисян отметил, что для него многое непонятно. Он сообщил, что 6-го ноября был в Шуши, однако после этого, 7-го, 8-го и 9-го  ноября, согласно сведениям Минобороны, ситуация несколько раз менялась. Ованнисян подчеркнул, что  информацию в течение 44 дней войны получал исключительно от МО, оперативного отдела ГШ и Армии обороны.
“Прошло три-четыре месяца с войны. Я каждый день изучаю эпизод за эпизодом, но есть вещи, которые не укладываются и у меня в голове”, - сказал Ованнисян.
Отвечая на вопрос, исключает ли он версию о том, что мы преднамеренно пошли на поражение, Ованнисян заявил, что подобное не может укладываться в голове у военных.
Комментируя также сведения о том, что он находился в пресс-центре Степанакерта, однако утверждал, что был в Гадруте, Ованнисян отметил, что  его телефон в Гадруте и Физули был выключен  и что он доехал до Степанакерта и через 20 минут предоставил информацию.
“А что я должен был объявить о том, что я сейчас в Гадруте, чтобы выпустили по мне снаряд, потому что я оставил телефон включенным? Когда я говорил, что я приехал через Карварчар и сообщил, что это безопасно, то я знал, что лично на меня организована охота. Разведка сообщила мне, что меня хотят застрелить. Я сменил три машины, поменял телефон, оставил его в автомобиле, а сам поехал на другой машине”, - рассказал Ованнисян.
По его словам, было много случаев, когда поступала противоречивая информация. Например, по его словам, были получены сведения от гражданского населения, которые военные не подтверждали или позже подтверждали; бывало и наоборот. “Во время войны был большой поток информации, зачастую противоречивой”, - отметил он.