Եթե Հայաստանի վարչապետը լիներ թուրքական գործակալ, կաներ այն ամենը, ինչ արվել է Հայաստանում. Ռ.Քոչարյան 01/28/2021   00:06  |  Քաղաքական
Եթե Հայաստանի վարչապետը լիներ թուրքական գործակալ, կաներ այն ամենը, ինչ արվել է Հայաստանում։ Պատահականո՞ւթյուն է, օրինաչափությո՞ւն է, չարամատությո՞ւն է, թե չհասկանալով ինչ-որ քայլեր են արված, մեծ հարց է, - նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը` Yerevan.today-ին, Hayeli.am-ին և Politik.am-ին տված հարցազրույցում:
Yerevan.today-ի լրագրողը հարցազրույցի ժամանակ նշել է, որ Հայաստանը ղեկավարում է մի մարդ, որը ձեռնտու է Թուրքիային ու Ադրբեջանին։ «Ըստ Ձեզ, այդ մարդն ունի՞ աջակցություն մեր թշնամի երկրներից», - հարցրել է լրագրողը, ինչին ի պատասխան երկրորդ նախագահը նշել է. «Ես ստիպված եմ Ձե հարցին անուղղակի պատախանել։ Սովորաբար ի՞նչ է անում մեկ պետությունը մյուսի դեմ, եթե համարում է, որ տվյալ պետությունն իր համար սպառնալիք է կամ խանգարում է իրեն, այսպես ասած թշնամի պետություն է»։
Ըստ նախագահի` առաջին հերթին պառակտում են հասարակությանը, ինչին ականատես ենք եղել,
Երկրորրդը՝ թուլացնել բանակն ու անվտանգության հետ կապված բոլոր համակարգերը։ Երրորդը՝ անվտահություն սերմանել պետական ինստիտուտների նկատմամբ։
Չորրորդը՝ փչացնել հարաբերությունները դաշնակիցների ու բարեկամների հետ։
«Հիմա հակառակ ուղղությամբ գանք, այս չորս գործողություններից որը չի արել Հայաստանի վարչապետը։ Օգնեք ինձ։ Մեծ ջանասիրությամբ, ոգևորությամբ, հետևողականությամբ արվել է ամեն ինչ։ Պառակտել ենք՝ սև ու սպիտակ, հարուստ-աղքատ, ռուսամետ-հակառուս, բաժանարար գծեր ենք մտցրել հասարակությունում, քայքայել ենք բանակը, սկսել ենք մարտի 1-ի քրեական գործով, գեներալ-գնդապետների մեղադրանքներով, բազմաթիվ այլ ճանապարհով փորձել են վարկաբեկել մարտական ուղի անցած հերոսներին։
Անվտանգության համակարգը հանձնարարական էր ստանում սատանա փնտրել, ՀԴՄ ստուգել, ոչ թե թշնամու գործակալական ցանցը հայտնաբերել Հայաստանում։
Մենք պատերազմի օրը չգիտեիքն, որովհետև այդ համակարգը, որտեղ աշխատում են կարգին մարդիկ իրականում, բայց հանձնարարված էր սատանա փնտրել, ու փնտրում էին։
Չի կարող մի երկրում այսքան ստերից հետո հավատի բեկոր մնար պետական ինստիտուտների նկատմամբ, խոսքը ոչ միայն 44 օրվա ստերի մասին է, այլ 2.5 տարվա ստերի», - հայտարարել է Ռ.Քոչարյանն ու ավելացրել. «Ես չեմ կարող ասել, որ այս իշխանությունը թուրքական գործակալներ են։ Բայց ես կարող եմ ասել մի բան. եթե Հայաստանի վարչապետը լիներ թուրքական գործակալ, կաներ այն ամենը, ինչ արվել է Հայաստանում։ Պատահականո՞ւթյուն է, օրինաչափությո՞ւն է, չարամատությո՞ւն է, թե չհասկանալով ինչ-որ քայլեր են արված, մեծ հարց է։ Դա ևս պետք է պարզել։ Կրկնեմ՝ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է մտածել, որ այո, այստեղ կա լրջագույն խնդիր, որ պետք է բացահայտվի»։
22:55 27/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Մանուկյանն այսօր հանդիպել է մի խումբ համախոհների հետ. Քննարկել երկրի սոցիալ-տնտեսական, անվտանգային խնդիրներ
20:43 27/01/2021  |  ՎերլուծություններՀայոց բանակը՝ անցած տասնամյակների մեր ամենակայացած կառույցը, ոտքի է կանգնելու, մեջքը շտկելու է՝ ամրացնելով իր մարտական ոգին
20:33 27/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄ2 ավտոճանապարհով երթեւեկող ՀՀ քաղաքացիները կարող են բերման ենթարկվել Ադրբեջան՝ որպես ապօրինի սահման հատողներ. փաստաբան
20:11 27/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմելլա Շաքարյանը նշանակվել է Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
19:59 27/01/2021  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը կարճել է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողների իրավահաջորդներն ընդդեմ սևազգեստ մայրերի գործով վարույթը
19:51 27/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Կարապետյանը չի շտապում հերքել Հայկ Մարությանի՝ ՔՊ-ից դուրս գալու մասին տեղեկությունը

Роберт Кочарян: если бы премьер Армении был турецким агентом, то он сделал бы все то, что было сделано 01/28/2021 09:43 | Политика
Если бы премьер-министр Армении был агентом турецких спецслужб, то он сделал бы все то, что было сделано в Армении. Случайность это, закономерность или злонамеренность, или шаги, предпринятые по причине несведущести, - большой вопрос, требующий прояснения. Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью армянским изданиям Yerevan.today, Hayeli.am и Politik.am.
"Что обычно делает одно государство против другого, если считает его угрозой или препятствием, иначе говоря, вражеским государством? В первую очередь, раскалывает общество, чему мы стали свидетелями. Во-вторых, по его словам, пытается ослабить армию и все системы, связанные с безопасностью. В-третьих, сеет недоверие в отношении государственных институтов. В-четвертых, портит отношения с союзниками и дружественными государствами. Теперь, какое из этих четырех действий нынешний премьер не сделал? С большим рвением, воодушевлением и последовательностью было сделано все", - заявил второй президент.
В частности, как указал Кочарян, раскалывали общество, делили на черных и белых, богатых и бедных, пророссийских и антироссийских, проводили разделительные линии в обществе, разлагали армию, начали с дела «1 марта», с обвинений в адрес генералов, многими другими путями пытались дискредитировать героев.
"Системе безопасности поручали поиски сатаны, проверку контрольно-кассовых чеков вместо выявления вражеской агентурной сети", - заявил он.
Кочарян отметил, что не может в стране после такого количества лжи остаться толика веры в госинституты. "Речь идет не только о лжи в ходе 44-дневной войны, но и за последние два с половиной года", - сказал он.
"Я не могу сказать, что эти власти турецкие агенты, но могу сказать, что если бы премьер Армении был турецким агентом, он сделал бы все то, что было сделано в Армении. Случайность, закономерность, злонамеренность или шаги, предпринятые по несведущести, - это большой вопрос, который следует прояснить. Повторю, каждый гражданин может предположить, что здесь есть", - отметил второй президент.