Մենք պարտք ունենք մեր հերոս նահատակների առաջ. Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ 01/28/2021   10:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ.
Բանակի օրն այս տարի առանձնահատուկ խորհուրդ ունի. այն նշում ենք մեր երկրի ու ազգի համար արտակարգ պայմաններում՝ հետպատերազմական բարդ իրավիճակ, բազմաբնույթ ճգնաժամ, ծանրագույն կորուստներ:
Եվս մեկ անգամ գլուխ եմ խոնարհում Հայրենիքի պաշտպանության և ազատության համար զոհված մեր բոլոր նահատակների միշտ կենդանի հիշատակի առաջ:
Ապաքինում եմ մաղթում մեր բոլոր վիրավոր հերոսներին։
Զորակցությունս եմ հայտնում բոլոր այն ընտանիքներին, որոնք զօր ու գիշեր սպասում են գերության կամ անհայտության մեջ գտնվող իրենց զավակներին ու հարազատներին:
Այսօր, առավել քան երբևէ, մեր միտքն ու գործը պետք է ծառայեցնենք նախ և առաջ մեր բանակի հզորացմանը, լինենք մեր բանակի կողքին:
Անհրաժեշտ են ծրագրային ու հայեցակարգային մոտեցումներ, արմատական քայլեր՝ վերակազմավորումից մինչև վերազինում, հաշվի առնելով ժամանակակից ռազմարվեստի ու տեխնոլոգիաների զարգացման, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական միտումները:
Սակայն անգամ ամենաժամանակակից զենքը չի կարող հանգեցնել ցանկալի արդյունքի,
եթե խիզախություն չունենանք ընդունել կատարված սխալներն ու պատրաստ լինել հիմնարար փոփոխությունների,
եթե չվերականգնենք սպայի պատիվը, հարգանքը զինվորական ծառայության հանդեպ,
եթե չունենանք ծրագիր և այն իրականացնելու կամք,
եթե արտաքին թշնամուն թողած՝ չդադարենք թշնամի փնտրել միմյանց մեջ,
եթե համերաշխ ու համախմբված չլինենք որպես պետություն և հասարակություն, որպես մեկ ազգ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում:
Մենք պարտք ունենք մեր հերոս նահատակների առաջ։
Մեր բանակը, ինչպես մեր պետությունն ու ողջ ազգը, անցնում է փորձությունների միջով: Բայց մենք մեկ անգամ չէ, որ փորձությունը կարողացել ենք վերածել հաղթանակի: Եվ դա՝ առաջին հերթին շնորհիվ մեր բանակի:
Կեցցե՛ Հայո՛ց բանակը:
Փա՛ռք մեր հերոսներին»:
19:16 24/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի հրամանագրով Սարգիս Հովհաննիսյանը նշանակվել է ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության պետ

"Мы в долгу перед нашими павшими героями": президент Армении направил послание по случаю дня Армии 01/28/2021   11:08  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю Дня армии.В послании говорится:
՞Дорогие соотечественники!
День армии в этом году имеет особое значение - мы отмечаем его в чрезвычайных для нашей страны и нации условиях: сложная послевоенная ситуация, многоплановый кризис, тяжелейшие потери.
Ещё раз склоняю голову перед вечно живой памятью всех наших жертв, погибших за свободу и защиту Отечества.
Желаю выздоровления всем нашим раненым героям.
Выражаю свою поддержку всем тем семьям, которые день и ночь ждут своих находящихся в плену или без вести пропавших сыновей и родных.
Сегодня, более чем когда-либо, мы должны мыслью и делом служить, прежде всего, укреплению нашей армии, быть рядом с нашей армией.
Необходимы программные и концептуальные подходы, кардинальные шаги – от реорганизации до перевооружения, учитывая тенденции развития современного военного искусства и технологий, а также геополитические процессы.
Однако даже самое современное оружие не может привести к желаемым результатам,
если у нас нет мужества принять совершённые ошибки и быть готовыми к фундаментальным изменениям;
если мы не восстановим честь офицера, уважение к военной службе;
если у нас не будет плана и воли его реализовать;
если, оставив внешнего врага, не прекратим искать врага среди своих;
если не будем солидарными и сплочёнными как государство и общество, как одна нация в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Мы в долгу перед нашими павшими героями.
Наша армия, как и наше государство и вся нация, проходит через испытания. Но нам не однажды удавалось превратить испытание в победу. И это, в первую очередь, благодаря нашей армии.