Հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել. Հաս­կա­նում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը. Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը 01/28/2021   10:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը շնորհավորական խոսք է հղել Բանակի օրվա առթիվ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հարգելի΄ զինակից ընկերներ, այսօր մեր զինված ուժերի կազմավորման 29-ամյակն է: Յուրաքանչյուրիս համար պատմական նշանակություն ունեցող այս օրը մենք նշում ենք դառնության զգացումով, բայց մեր սրտերը լցված են նաև հպարտությամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին զինված ուժերը պատվով ընդունեցին նետված մարտահրավերը և 44 օր հերոսաբար դիմակայելով` կատարեցին իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և պատճառելով նրան մեծաթիվ կորուստներ:
Այս անհավասար պայքարում հայկական զինուժը, ցավոք, նույնպես կրեց անդառնալի կորուստներ, բայց հակառակորդը դեռ երկար է հիշելու մեր զինվորի ու սպայի վճռականությունը, տոկունությունը, խիզախությունը, մինչև վերջ պայքարելու անկոտրում կամքն ու անմնացորդ նվիրումը: Մարտի դաշտում մեր զինակից ընկերները հրաշքներ էին գործում` իրենց անունները ոսկե տառերով գրելով հայոց պատմության էջերում: Հայոց բանակի զինվորի ու սպայի սխրանքը երբեք չի մոռացվի, մեր ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատելու իր հերոս զավակներին:
Այսօր հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել: Հասկանում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը... Մեր հայրենակիցներն անսահման հավատով էին լցված Հայոց բանակի հանդեպ և կարող եմ ամենայն պատասխանատվությամբ բարձրաձայնել` մենք մինչև վերջ հավատարիմ մնացինք տրված երդմանն ու կատարեցինք պետության, ժողովրդի առջև մեր սրբազան պարտքը: Շնորհակա΄լ եմ Ձեզ ազգի պատիվը բարձր պահելու և անօրինակ սխրանքների համար:
Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի. զինվորը, սպան, գեներալը գլուխը կարող է խոնարհել միայն մեր զոհված ընկերների սուրբ հիշատակի և նրանց հարազատների առջև և այժմ, առավել քան երբևէ, բանակը վստահության և համակողմանի աջակցության կարիք ունի:
Որքան էլ դժվար է ու բարդ, մենք շարունակում ենք կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը` կազմակերպելով մարտական հերթապահություն նոր բնագծերում, ձեռնարկելով գործուն միջոցներ բանակի մարտունակության վերականգնման ուղղությամբ: Վստա΄հ եմ, որ 2021 թվականը բանակի համար մարտական կարողությունների ավելացման նոր էջ է բացելու:
Իսկ հուսահատվածներին, մեր հանդեպ վստահությունը կորցրածներին, տարբեր ուժերի կողմից մեզ քննադատողներին, երբեմն նաև բացահայտ վիրավորողներին հավաստիացնում եմ` հայոց բանակն արագ ապաքինվելու է ստացած վերքերից և ցույց է տալու թշնամուն իր բազկի ուժը: Միշտ պետք է հիշենք` թշնամին մեր տան դարպասների մոտ է և չի հրաժարվել հայկական օջախներն ավերելու նենգ մտադրությունից:
Բանա΄կն է այն ուժը, որ կարող է ու պարտավոր է ամուր կանգնել ու կասեցնել թշնամու ոտնձգությունները. ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի անելու: Այս սուրբ օրը շնորհավորե΄նք միմյանց Բանակի օրվա կապակցությամբ և խոստանա΄նք մեր զոհված ընկերներին, որ շարունակելու ենք նրանց անավարտ գործը, ջանք չենք խնայելու և ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով հզորացնելու ենք բանակն ու անզիջում պայքար ենք մղելու մեր ազգային և պետական շահերը պաշտպանելու համար:
Համոզված եմ, որ Հայոց բանակը փառավոր հաղթանակներ դեռ շատ է ունենալու` հավատարիմ մնալով հայ զինվորական լավագույն ավանդույթներին: Շնորհավո΄ր տոնդ, Հայոց բանակ: Հավերժ փա˜ռք հայրենիքի համար նահատակված մեր ընկերներին»:
17:34 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանը մեկնել է Արցախ՝ Ռուստամ Մուրադովի հետ հանդիպման. Շիրակի մարզպետն ասել է գերեվարվածների հարազատներին
09:40 15/12/2020  |  ՄամուլՕնիկ Գասպարյանը չի կատարել վարչապետի հրահանգը «Հրապարակ»
10:34 27/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՕնիկ Գասպարյան, տեսա՞ր Տիրան Խաչատրյանն ինչ աննախանձելի վիճակում հայտնվեց. Տիգրան Աբրահամյան

Армянская армия быстро оправится от ран и покажет противнику мощь своего кулака – начальник Генштаба ВС 01/28/2021   13:24  |  Лента новостей
Начальник Генерального штаба ВС Армении генерал-лейтенант Оник Гаспарян выступил с обращением в связи с отмечаемой сегодня 29-летней годовщиной создания Армянской армии. В послании, опубликованном пресс-службой Минобороны, говорится:
"Дорогие товарищи по оружию! Сегодня исполняется 29 лет со дня формирования наших вооруженных сил. Мы отмечаем этот исторически важный день с чувством горечи, но наши сердца также полны гордости. 27 сентября 2020 года Вооруженные силы с честью приняли брошенный им вызов и, выполняя поставленные перед ними задачи, 44 дня героически сражались с многократно превосходящими силами противника, нанеся ему многочисленные потери.
В этой неравной борьбе армянские ВС, к сожалению, также понесли невосполнимые потери, но противник надолго запомнит решительность, стойкость и отвагу наших солдат и офицеров, непоколебимую волю и беззаветное стремление бороться до конца. На поле боя наши боевые товарищи творили чудеса, вписав свои имена золотыми буквами в страницы истории Армении. Героизм солдата и офицера Армянской армии никогда не будет забыт, наш народ по достоинству оценит своих героев.
Сегодня нас часто критикуют, но не следует отчаиваться. Мы понимаем, что от нас ожидали большего… Наши соотечественники были преисполнены бесконечной веры в Армянскую армию и я со всей ответственностью могу сказать, что мы остались верны принесенной присяге и выполнили свой священный долг перед государством и народом. Благодарим вас за то, что отстаиваете честь нации и совершаете небывалые подвиги.
Армия не имеет права отчаиваться: солдат, офицер, генерал могут склонить голову только перед священной памятью наших погибших товарищей и перед их родными. Армия сейчас как никогда нуждается в доверии и всесторонней поддержке.
Как бы ни было тяжело и трудно, мы продолжаем священное дело защиты Родины, организуя боевое дежурство на новых рубежах, принимая действенные меры по восстановлению боеготовности армии. Уверен, что 2021 год откроет новую страницу наращивания боевых возможностей Армии.
Я заверяю тех, кто отчаялся, кто потерял доверие к нам, представителей разных сил, критикующих нас, тех, кто нас порой открыто оскорбляет, что Армянская армия быстро оправится от полученных ран и покажет противнику мощь своего кулака.
Мы всегда должны помнить, что враг стоит у ворот нашего дома, и не отказался от своего подлого плана разрушить армянские дома.
Армия - это та сила, которая может и должна стоять твердо и пресечь посягательства врага, никто вместо нас этого не сделает. В этот священный день поздравим друг друга с Днем армии и пообещаем нашим павшим товарищам, что мы продолжим их незавершенное дело, не пожалеем сил, будем укреплять армию ежедневным упорным трудом и будем вести непримиримую борьбу за защиту наших национальных и государственных интересов.
Убежден, что Армянскую армию ждет много славных побед в самых лучших армянских военных традициях. С праздником тебя, Армянская армия. Вечная слава нашим товарищам, павшим за Родину".