Հայաստանում ադրբեջանցիներին հայկական անձնագիր տրամադրելու որևէ դեպք չի եղել․ փոխոստիկանապետի պարզաբանումը 01/27/2021   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիներին հայկական անձնագրեր տալու վերաբերյալ որևէ փաստ առկա չէ, իսկ քննություն կարող է իրականացվել միմիայն հիմնավոր փաստերի առկայության դեպքում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը։
Փոխոստիկանապետը նշեց, որ այդ հարցի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ կատարվել են, որի ընթացքում հիմնավոր հիմքեր, ապացույցներ, հանգամանքներ ի հայտ չեն եկել․
«Նույնիսկ դիմել էինք այն անձանց, որոնք մամուլով և տարբեր սոցիալական ցանցերով հանդես էին եկել նմանատիպ հայտարարություններով, խնդրել, որ մեզ տրամադրեն գեթ մեկ օրինակ՝ ավելի հստակ ուսումնասիրություն կատարելու համար, սակայն որևէ օրինակ չկա»,-նշեց Արա Ֆիդանյանը։

Ни одного факта: замглавы Полиции Армении о выдаче армянских паспортов азербайджанцам 01/27/2021 14:45 | Лента новостей
Полиция Армении не зафиксировала ни одного факта, подтверждающего выдачу армянских паспортов азербайджанцам. Об этом в среду журналистам заявил заместитель начальника Полиции Армении Ара Фиданян.
Он указал, что расследование может вестись только при наличии обоснованных фактов.
Замглавы Полиции отметил, что информацию изучили, однако в ходе исследования каких-либо обоснованных доводов, доказательств, обстоятельств не было выявлено.
“Мы даже обращались к лицам, которые в СМИ и соцсетях выступали с подобными заявлениями и попросили предоставить нам хоть один пример для более тщательного изучения, но нет ни одного примера”, - сказал Фиданян.
Он заверил, что ни одного случая выдачи азербайджанцам армянских паспортов в Армении зафиксировано не было.