Պատերազմի ժամանակ վիրավորում ստացած 6000 զինծառայող 500 հազար դրամ միանվագ աջակցություն կստանա 01/27/2021   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներին 500 հազար դրամ միանվագ աջակցություն կտրամադրվի։ Համապատասխան նախագծին գործադիրը հավանություն տվեց կառավարության այսօրվա նիստում։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց 500 հազար դրամ միանվագ աջակցություն, բացառությամբ 1-ին և 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող անձանց, որոնք օրենքով սահմանված կարգով ստանում են ֆինանսական աջակցություն։
«Այս կարգավորման իմաստով վիրավորում ստացած զինծառայողների շարքում ներառվում են բոլոր անձինք, այլ ոչ միայն ժամկետային զինծառայողները։ Թեև որոշ անձանց մոտ վիրավորումները բավականին թեթև են, սակայն այդ անձինք որոշակի ժամանակ են կորցրել, աշխատունակության որոշակի խդնիր են ունեցել։ Այս նախագծով փորձ է արվում նաև այդ մարդկանց կորցրած ժամանակի սոցիալական խնդիրները կարգավորել»,-ասաց Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նախարարը նշեց, որ միջոցառման շահառու կհանդիսանա 6000 քաղաքացի։ Մեսրոպ Առաքելյանի խոսքով ծանր վիրավորում ունեցող զինծառայողների թիվը չի գերազանցում 1000-ը․ «Այս պահի դրությամբ արդեն 200-ից ավել քաղաքացի անցել է բժշկա-սոցիալական փորձաքննություն և ստացել հաշմանդամության խումբ։ Գործընթացը շարունակվում է ամեն օր»,-ասաց նախարարը։
18:32 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԾննդօգնության պետական հավաստագիր ներկայացնելու անհրաժեշտություն այլևս չկա
12:13 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով վիրավորված զինծառայողների համար սայլակ և քայլակ ստանալու ընթացակարգը կպարզեցվի
22:05 02/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՍոցապ նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն այցելել է ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ
16:13 26/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցապ նախարարը հանդիպել է Արցախի Քաշաթաղի շրջանի մի խումբ բնակիչների հետ
11:37 24/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախադպրոցական տարիքի երեխաներին կտրամադրվի միանվագ՝ 20․000 դրամի չափով ամանորյա աջակցություն
12:03 17/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի քաղաքացիներին հյուրընկալողները կստանան դրամական փոխհատուցում
11:51 17/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած քաղաքացիներն աջակցություն կստանան

6 тыс. раненных во время войны военнослужащих получат единовременную помощь в размере 500 тыс. драмов 01/27/2021   12:23  |  Лента новостей
Военнослужащие, получившие ранение в ходе войны, получат единовременную помощь в размере 500 тыс. драмов. Соответствующий проект был одобрен на сегодняшнем заседании кабмина.
Как сообщил министр труда и по социальным вопросам Армении Месроп Аракелян, проектом предлагается предоставить единовременное содействие в размере 500 тыс. драмов раненным в ходе войны военнослужащим, за исключением лиц  с 1-й и 2-й группами инвалидности, которым в установленном законом порядке оказывается финансовое содействие.
По его словам, в рамках данной нормы регулирования в список раненых военнослужащих будут включены все лица, а не только солдаты-срочники.
Министр отметил, что бенефициарами этой программы станут 6000 граждан. По словам Месропа Аракеляна, число военнослужащих, получивших тяжкие ранения, не превышает 1000.
"К этому моменту уже более 200 граждан прошли медико-социальную экспертизу. Им уже определили группу инвалидности. Процесс идет в ежедневном срезе", - сказал министр.