Հայկական կողմը դիմել է խաղաղապահներին՝ Վարդենիս-Քարվաճառ մայրուղու վերագործարկման հարցով 01/26/2021   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանն ու Բաքուն Մոսկվայի միջնորդությամբ բանակցություններ են վարում Վարդենիս-Քարվաճառ մայրուղու անվտանգ գործարկման  հարցի շուրջ։ Հայկական կողմը առաջարկում է  նման հնարավորություն ընձեռել ու կազմել այդ մայրուղով երթեւեկելու ժամանակացույց։
Արցախի Քարվաճառի շրջանը հանձնելուց հետո ճանապարհի մեծ մասը անցել է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ։ Արդյունքում, Արցախի կապը Հայաստանի հետ այս մայրուղով դադարել է։
Հայկական կողմից ներկայացուցիչներ են հանդիպել ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, հայտնել, որ Վարդենիս տանող ճանապարհով ցանկանում են անարգել անցնել։ Քաղաքացիները նշել են, որ բարեկամներին տեսակցելու համար այսուհետ 500 կմ հավելյալ ճանապարհ պետք է անցնեն ու խնդրում են թեկուզ խաղաղապահների ուղեկցությամբ կարողանաննախկինի պես 60 կմ անցնել։
Ավելի վաղ Արցախի Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն գյուղի բնակիչները դիմել էին ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարությանը՝ Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհահատվածով երթեւեկելու հնարավորություն ընձեռելու առաջարկով:

Армянская сторона обратилась к российским миротворцам по вопросу перезапуска трассы Варденис-Карварчар 01/26/2021 13:39 | Лента новостей
Ереван и Баку при посредничестве Москвы ведут переговоры по вопросу безопасной эксплуатации автотрассы Варденис-Карварчар. Армянская сторона предлагает предоставить такую возможность и составить расписание для проезда по этой дороге.
После сдачи Карварчарского района Арцаха большая часть автомагистрали перешла под контроль азербайджанской стороны. В результате связь Арцаха с Арменией по этой дороге прервалась.
Представители армянской стороны встретились с миротворческими силами РФ и сообщили им о своем желании беспрепятственно ездить по трассе, ведущей в Варденис. Граждане отметили, что для встречи с родственниками им приходится проехать дополнительно 500 километров пути вместо 60 км.
Ранее жители села Дрмбон Мартакертского района Арцаха обратились к командованию российских миротворческих сил с предложением о предоставлении возможности проезда по трассе Мартакерт-Варденис.