Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ-ի դերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում 01/25/2021   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ-ի դերը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցում։ Այս մասին ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության գծով խորհրդական նշանակված Ջեյք Սալլիվանիին ուղղված շնորհավորական նամակում նշել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններին՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության վրա։ Մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ-ի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում։ Վստահ եմ, որ ԱՄՆ-ի ջանքերն արդյունավետ կլինեն տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության համար»,-նշել է Արմեն Գրիգորյանը։
10:21 02/04/2019  |  ՄամուլՎաշինգտոնը Հայաստանին վարկերի «փոսն է գցում». թիկունքից հարված՝ Եվրոպային ու ՀՀ-ին. «Իրատես»
22:43 24/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանի համար բարգավաճ ապագա ապահովելու Փաշինյանի ջանքերին. Ջոն Բոլթոն
18:52 23/01/2019  |  ՔաղաքականՔիչ առաջ հեռախոսազրույց ունեցա ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի հետ. Փաշինյան
14:13 07/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանը բարձր է գնահատում օրինական և արդար ընտրություններ անցկացնելու ՀՀ վարչապետի կամքը
12:47 07/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-ԱՄՆ առեւտուրը 4 ամսում 30 տոկոս աճ է գրանցել. ԱՄՆ դեսպան
22:54 20/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՌիչարդ Միլսը գոհ է Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ տնտեսական հարաբերություններից
17:30 21/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին
15:40 28/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումը «Քարնեգի» հաստատությունում
14:18 03/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանին ԱՄՆ-ի կողմից 2016թ. ֆինանսական տարում հատկացվող տնտեսական օգնության բյուջեն կրճատվել է

Армения высоко ценит роль США в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта – Армен Григорян 01/25/2021   12:20  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян направил поздравительную телеграмму Джейку Салливану в связи с назначением на должность советника президента Соединенных Штатов Америки по вопросам национальной безопасности.
"Примите, пожалуйста, мои искренние поздравления в связи с Вашим назначением на пост Советника по вопросам национальной безопасности при президенте Соединенных Штатов Америки", - говорится в послании, опубликованном на сайте Совбеза.
Армен Григорян выразил уверенность, что знания и опыт Салливана значительно поспособствуют продвижению повестки национальной безопасности и внешней политики США.
"Армения придает очень важное значение двусторонним отношениям с Соединенными Штатами, основанным на демократии, обеспечении прав человека и верховенства закона. Мы также высоко ценим роль США, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования Нагорно-карабахского конфликта и в вопросе окончательного разрешения статуса Нагорного Карабаха", - говорится в телеграмме.
Григорян уверен, что усилия США будут иметь эффективную значимость в деле обеспечения всеобщей стабильности и безопасности в регионе.
"Надеюсь встретиться с Вами в ближайшем будущем, для обсуждения армяно-американского партнерства, в целях сделать его более всеобъемлющим и консолидированным", - отмечается в телеграмме.