Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացն ուղեկցվում է Ադրբեջանի կողմից սպառնալիքների ներքո և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով․ ՄԻՊ 01/22/2021 13:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի պետական սահմանների որոշման գործընթացի ոչ լեգիտիմ լինելու և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցվելու հարցրերով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահին, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի գլխավոր քարտուղարներին, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ԵԽԽՎ-ի և ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահներին, ՄԻԵԴ նախագահին, ԵԽԽՎ Ադրբեջանի ու Հայաստանի հարցրերով համազեկուցողներին, ինչպես նաև այլ գործընկերների, այդ թվում՝ օմբուդսմանների ու նրանց միավորումների:
Նամակներում նշված է Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացն իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված պատերազմի բացահայտ սպառնալիքների ներքո: Ադրբեջանի նախագահը ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի բնակչության մասին խոսում է էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքների լեզվով, նույնն անում է նաև Թուրքիայի նախագահը։ Ադրբեջանի նախագահը և նրա օրինակով, առհասարակ, հանրային գործիչները բացահայտ վիրավորում են հայ ժողովրդի արժանապատվությունը, հրահրում են էթնիկ պատկանելիության հիմքով թշնամանք (կցված են կոնկրետ ապացույցներ)։
Այս ամենի արդյունքում Հայաստանի Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի կոնկրետ բնակավայրերում սահմանների որոշման գործընթացն արդեն հանգեցրել է մարդու միջազգայնորեն ճանաչված սոցիալ-տնտեսական [սեփականության և այլն] իրավունքների կոպիտ խախտումների ու լրջորեն վտանգել է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական անձեռնմխելիության և մյուս իրավունքները: Խաթարվել է խաղաղ, բռնությունից զերծ միջավայրում ապրելու ու զարգանալու երեխաների լավագույն շահը։ Վտանգվել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների անվտանգությունը։
Այսինքն՝ գործընթացն ուղեկցվում է իրավունքի գերակայության պահանջների բացարձակ և չունի լեգիտիմություն:
Հետևաբար, այն պետք է անհապաղ դադարեցվի կամ ենթարկվի սկզբունքային վերանայման:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի նամակներում շեշտված է, որ սահմանների որոշման գործընթացում կիրառվում են միայն միջազգայնորեն բացարձակ անընդունելի մեխանիկական մոտեցումներ, այդ թվում՝ GPS կամ Google մասնավոր կազմակերպության քարտեզի հավելվածի օգտագործմամբ: Հաշվի չի առնվում միջազգայնորեն հաստատված որևէ չափանիշ:
Իսպառ բացակայում են մասնագիտական մոտեցումները, չեն տարվում հանձնաժողովային աշխատանքներ, չի իրականացվում նախնական գույքագրում ու մարդկանց կարիքների գնահատում, չկան պատշաճ իրավական հիմքեր։
Հայաստանի խաղաղ բնակիչների անմիջական հարևանությամբ կամ հենց բնակավայրերի մեջ [օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Գորիս և Կապան խոշորացված համայնքներում միջպետական կամ միջհամայնքային ճանապարհներին կամ հենց մայթերի բաժանումով անմիջապես բնակավայրի մեջ] տեղակայվել են ադրբեջանական զինվորականներ, այսինքն՝ զինված մարդիկ:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ կամ որևէ այլ փաստաթղթով ամրագրված չէ մարդկանց համար ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացի վերաբերյալ հասանելի ու կանխատեսելի ժամանակացույց:
Այս ամենի պատճառով սահմանների որոշման գործընթացի անթույլատրելի արագությունն ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքներին անմիջականորեն առնչվող պատշաճ տեղեկությունների բացակայությունը հանգեցրել է անորոշության ու որևէ հիմնավորում չունեցող աննախատեսելի իրավիճակների:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի նամակներում արձանագրված է, որ ցանկացած գործընթացի հիմքում, որն առնչվում է մարդուն, պետք է լինի իրավունքի գերակայությունը ու, հետևաբար, մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված [մեր երկրի ներսում` նաև Սահմանադրությամբ երաշխավորված] իրավունքները: Սա ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունք է:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված պայմաններում ՀՀ սահմանների որոշման վերը շարադրված ողջ գործընթացը խարխլում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերը, ամբողջությամբ հակասում է հենց այն հիմնարար սկզբունքներին, որոնց համար երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ստեղծվել է ժամանակակից միջազգային իրավունքը՝ մարդու իրավունքների ու խաղաղության երաշխավորման նպատակով:
Միջազգային կառույցներից ու գործընկերներից յուրաքանչյուրին ուղարկված են անհատական ստորագրությամբ նամակներ՝ ըստ յուրաքանչյուրի իրավասության ու մանրամասն վերլուծությամբ:

Процесс определения границ привел к грубым нарушениям: омбудсмен Армении обратился в международные структуры 01/22/2021 14:47 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян по вопросам нелегитимности процесса определения государственных границ Армении и его сопровождения грубыми нарушениями прав человека сегодня обратился к действующему председателю ОБСЕ, генеральным секретарям Совета Европы и ООН, комиссарам Совета Европы и ООН по правам человека, председателям ПАСЕ и ПА ОБСЕ, председателю ЕСПЧ, содокладчикам ПАСЕ по делам Азербайджана и Армении, а также ряду других коллег, включая омбудсменов и их ассоциации. Об этом Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
В письмах отмечено, что процесс определения государственных границ Армении с Азербайджаном происходит в условиях очевидных угроз войны со стороны Азербайджана, звучащих в адрес всего населения Армении. Президент Азербайджана, как и президент Турции, говорят обо всем армянском народе и населении Армении языком открытых угроз этнической чистки и геноцида. Президент Азербайджана, и, следуя его примеру, азербайджанские общественные деятели открыто оскорбляют достоинство армянского народа, разжигают вражду по признаку этнической принадлежности (приложены конкретные доказательства).
В результате всего этого, процесс определения границ в конкретных населенных пунктах Сюникской и Гегаркуникской областей Армении уже привел к грубым нарушениям международно признанных социально-экономических [собственности и так далее] прав человека и поставил под серьезную угрозу права людей на жизнь, физическую неприкосновенность и другие права.
Подорваны наилучшие интересы ребенка - жить и развиваться в мирной, ненасильственной среде. Поставлена под угрозу безопасность государственных границ Республики Армения.
То есть, процесс сопровождается абсолютными нарушениями требований верховенства права и не имеет легитимности.
Следовательно, процесс необходимо немедленно приостановить или подвергнуть принципиальному пересмотру.
В письмах Защитника прав человека Армении подчеркивается, что в процессе определения границ применяются только совершенно неприемлемые на международном уровне механические подходы, в том числе с использованием GPS или приложения карты частной компании Google. Не принимаются во внимание никакие международно признанные стандарты.
Полностью отсутствуют профессиональные подходы, не ведутся работы комиссий, не проводится предварительная инвентаризация и оценка потребностей людей, отсутствует соответствующая правовая база.
В непосредственной близости от мирных жителей Армении или в самих населенных пунктах [например, в укрупненных общинах Гориса и Капана Сюникской области, на межгосударственных или межобщинных дорогах или непосредственно в населенных пунктах путем разделения тротуаров] размещены азербайджанские солдаты, то есть вооруженные люди.
Трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года или любым другим документом не установлен доступный и предсказуемый для людей график о процессе определения государственных границ Республики Армения.
В результате этого, недопустимая скорость процесса определения границ и особенно отсутствие надлежащей информации, напрямую связанной с правами жителей приграничных поселений, привели к неопределенности и необоснованным непредсказуемым ситуациям.
В письмах Защитника прав человека зафиксировано, что в основе любого процесса, касающегося человека, должно быть верховенство права и, следовательно, международно признанные [в нашей стране, также гарантированные Конституцией] права человека. Это основополагающий принцип демократии.
Очевидно, что в нынешней ситуации весь вышеизложенный процесс определения границ Республики Армения подрывает основы международной системы прав человека, полностью противоречит тем самым основным принципам, в соответствии с которыми, после Второй мировой войны, было создано современное международное право, с целью гарантирования прав человека и мира.
Каждой из международных организаций и партнеров в соответствии с их компетенцией и подробным анализом, с моей подписью направлены отдельные письма.