Սյունիքի մարզի որոշ տարածքներում տեղի ունեցած հանցագործությունները կքննվեն նաև Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից. Հարցման պատասխան 01/22/2021 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Ադրբեջանի վերահսկողությանը հանձնված տարածքներում՝ բնակավայրերում և ճանապարհներում տեղի ունեցած հանցագործությունները կարող են քննվել նաև Ադրբեջանի քննչական մարինների կողմից:
Այս մասին «Էյջվիէյջ» փաստաբանական գրասենյակի տնօրեն Վահան Հովհաննիսյանի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Քննչական կոմիտեն պատասխանելով փաստաբանի մի քանի հարցադրումներին՝ այդ տարածքներում կատարվելիք հանցագործությունների վերաբերյալ հայտնել է, որ նման իրավիճակներում գործերի քննությունը պետք է քննվի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 14 և 15-րդ հոդվածներին համապատասխան, ինչպես նաև ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 474, 475 և 54. 1 հոդվածով սահմանված կարգով:
Հիշյալ իրավական նորմերը կարգավորում են պետությունների միջև իրավական օգնության հիմնախնդիրները միջազգային պայմանագրերի բացակայության դեպքում և միջպետական հարաբերություններում քրեական գործերով իրավական օգնությունն ընդհանրապես։
ՔԿ-ի կողմից վկայակոչված նորմերից ողջամտորեն ենթադրելի է, որ եթե հանցագործությունը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերում կամ միջպետական ու միջհամայնաքային ճանապարհներին, ապա գործի վարույթը կարող է իրականացվել Ադրբեջանում:
Այսպիսով, հիշյալ ավտոճանապարհներով երթևեկող, կամ բնակավայրերում գտնվող անձինք առնվազն պետք է տեղեկացված լինեն, որ իրենց կողմից կամ իրենց նկատմամբ կատարվող հանցագործությունների վերաբերյալ գործերը կարող են քննվել Ադրբեջանում:

Расследование совершенных на некоторых территориях Сюника преступлений могут вести и следственные органы Азербайджана – ответ на запрос адвоката 01/22/2021   12:55  |  Лента новостей
Преступления, совершенные на перешедших под контроль Азербайджана территориях, населенных пунктах и дорогах Сюникской области, могут быть расследованы также следственными органами Азербайджана. Об этом директору адвокатской конторы “Эйдж Ви Эйдж” Ваану Ованнисяну сообшили в Следственном комитете в ответ на запрос.
СК, отвечая на ряд затронутых адвокатом вопросов, сообщила, что при возникновении подобной ситуации расследование дел должно вестись в соответствии со статьями 14 и 15 Уголовного кодекса РА, а также в порядке, предусмотренном статьями 474, 475 и 54. 1 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Упомянутые правовые нормы регулируют проблемы оказания правовой помощи при отсутствии международных договоров между государствами и правовой помощи по уголовным делам в международных отношениях в целом.
Из  норм, на которые ссылается СК, следует разумное предположение, что если  на территории населенного пункта или на межгосударственной или межобщинной дороге было совершено преступление, то производство по делу может осуществляться в Азербайджане.
Таким образом, лица, проезжающие по упомянутой дороге или находящиеся в населенном пункте, как минимум должны быть осведомлены о том, что расследование совершаемых ими или в отношении них преступлений может вестись в Азербайджане.